Jaký je rozdíl mezi MDF a HDF deskami: jejich vlastnosti a možnosti využití


MDF a HDF desky 3

Při výběru nového nábytku, kuchyňské linky nebo dřevěného materiálu jste zřejmě narazili na označení MDF či HDF. Víte však, co se pod těmito písmeny skrývá, o jaké jde materiály a jaké jsou jejich vlastnosti? Nekupujte zajíce v pytli – rozšiřte své obzory a zjistěte si vše, co s těmito hojně rozšířenými materiály souvisí. Připravili jsme pro vás přehledné srovnání materiálů i možnosti jejich využití.

MDF desky vznikají lisováním dřevěných vláken

Dřevovláknité desky střední tvrdosti se označují písmeny MDF (Medium Density Fibreboard). Vyrábí se z kvalitní bílé štěpky odkorněného dřeva, zpravidla smrkového. Štěpky by měly být dlouhé kolem 5 cm a široké kolem 2 až 3 cm. MDF desky se vyrábí lisováním těchto dřevěných vláken, a buď bez přídavku, nebo s přídavkem lepidla. Vzniká tak pevný a odolný materiál, který je perfektně hladký, kompaktní a dobře opracovatelný. MDF desky se dají snadno řezat i frézovat, proto se využívají k výrobě nábytku s dekorativními ornamenty (například frézované kuchyňská dvířka). Mezi další vlastnosti patří:

  • Dobrá hustota vláken
  • Odolnost v tahu i ohybu
  • Nízká bobtnavost
  • Mechanické vlastnosti jsou srovnatelné s masivem

Možnosti využití MDF desek

Díky svým vlastnostem a dobré opracovatelnosti se MDF desky s oblibou využívají v nábytkářském průmyslu. Jsou vhodné pro výrobu stropních panelů, dvířek, dveří, uplatňují se i ve stavebnictví pro zhotovení různých konstrukcí nebo dřevěného bednění. Desky mohou být dále povrchově upraveny, a to například dýhou, melaminovou fólií nebo lakem.

HDF desky se vyznačují vysokou tvrdostí

Z hlediska technologie výroby jsou HDF desky (Hidg Density Fibreboard) totožné s výše zmiňovanými MDF deskami. Také se lisují a tvoří kompaktní hladkou plochu, kterou lze dobře opracovat. Na rozdíl od standardních MDF desek mají ty HDF podstatně vyšší hustotu dřevěných vláken. Díky tomu je materiál velmi tvrdý a vyznačuje se nadprůměrnou odolností v ohybu. Ve srovnání s MDF materiály jsou pochopitelně dražší. Používají se k výrobě nábytku, u kterého je vyžadována vysoká odolnost a kde dochází k vysoké frekvenci používání. Typickým příkladem jsou kvalitní dveře do prostorů s vyšší frekvencí pohybu, pro jejichž výrobu se využívají právě HDF desky místo MDF.

Možnosti využití HDF desek

Díky svým vylepšeným vlastnostem se HDF desky s oblibou používají jako nosné pod plovoucí podlahy, kde odolají velkému zatížení. Vzhledem k pevnosti v tahu a ohybu jsou vhodné pro výrobu dna zásuvek v nábytku, na záda skříní, obklady stěn nebo výrobu lišt. Kromě pevnosti a odolnosti jsou další vlastnosti totožné s MDF deskami, dají se tedy opatřovat různými povrchovými úpravami a dobře tvarovat.

Jak MDF, tak HDF desky jsou vyrobené z dřevěných vláken (štěpky), které jsou vzájemně propojeny lisování za vysokého tlaku a teploty. Ve většině případů si vystačíte s cenově dostupnějšími MDF deskami. Tam, kde vyžadujeme maximální pevnost a odolnost v ohybu, upřednostněte desky HDF.

Přečtěte si další články zaměřené na představení různých materiálů:

publikováno: 11. 1. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.