Kvalitní palivové dřevo charakterizuje vysoká výhřevnost


Kvalitní palivové dřevo charakterizuje vysoká výhřevnost

Palivové dřevo je pro spoustu lidí nezbytností, bez které by nemohli v zimě doma běžně fungovat. I proto se k tomuto tématu upíná před přicházejícím chladným obdobím roku množství pozornosti. Pravdou však je, že sehnat kvalitní a levné palivové dřevo je poměrně tvrdý oříšek, protože levné palivové dřevo často nedosahuje očekávaných kvalit.

Palivové dřevo je nutné vybírat s přihlédnutím na několik základních parametrů, které jsou udávány nejen druhem tepelného spotřebiče či charakterem prostoru, ale také vlastnostmi konkrétního druhu dřeva, jimiž je korigována celková kvalita, od které se samozřejmě odvíjí i cena za palivové dřevo. Většina domácností vyhledává levné palivové dřevo, ale ne vždy je nízká cena výhrou. Podle čeho palivové dřevo vybírat a co při výběru nepřehlédnout, to přibližuje dnešní článek.

Jaké palivové dřevo je vhodné pro vaše potřeby?

Topení dřevem má své kouzlo. Příjemné a typické praskání při hoření doprovázené sálajícím teplem je pro mnohé synonymem pohody při dlouhém zimním večeru. Aby mohla být tato představa idylky naplněna, je nutné vybrat palivové dřevo, které se svými specifiky přesně hodí pro určitý typ spotřebiče. Základní rozlišení dělí palivové dřevo na:

 • měkké palivové dřevo
 • tvrdé palivové dřevo

Následující tabulka přibližuje, čím se oba typy vyznačují a kde se nejlépe osvědčí:

Typ dřeva Z jaké dřeviny? Jak využít?
 • měkké palivové dřevo
 • především jehličnaté stromy (smrk, borovice, modřín)
 • + lípa, topol, vrba
 • vhodné do kotlů, také na třísky a podpal - pro rychlé a intenzivní vytopení prostor
 • tvrdé palivové dřevo
 • především listnaté stromy (dub = nejkvalitnější, buk, habr, jasan)
 • vhodné do krbů - pro stabilní a dlouhotrvající hoření

Palivové dřevo a jeho vlastnosti ovlivňuje zejména míra vlhkosti

Vůbec hlavním ukazatelem, který o dřevu mnohé prozradí, je hodnota vlhkosti. Voda, kterou palivové dřevo obsahuje, je významným činitelem v otázce kvality a průběhu hoření. Míra vlhkosti tak významně ovlivňuje pro spalování nejdůležitější vlastnost dřeva, a to výhřevnost. V zásadě platí, že čím vyšší vlhkost palivové dřevo vykazuje, tím nižších hodnot výhřevnosti bude dosahovat. Znamená to tedy, že aby bylo palivové dřevo bez problémů použitelné, musí být pořádně vyschlé.

Levné palivové dřevo tyto nároky málokdy splňuje, i proto se doporučuje, aby byli kupující obezřetní, pokud narazí na palivové dřevo za nestandardně nízkou cenu. Následující tabulka přibližuje, za kolik je možné palivové dřevo pořídit:

Typ dřeva Orientační cena za 1 prostorový metr sypaný (= polena sypaná do tvaru krychle 1x1x1 m)
 • měkké palivové dřevo
 • cca od 700 Kč
 • tvrdé palivové dřevo
 • cca od 900 Kč

Palivové dřevo je z hlediska nákladů na pořízení a využívání v rámci běžného provozu domácnosti jednou z nejlevnějších možností, s jakými se lze v otázce vytápění obydlí setkat. Pokud budete palivové dřevo vybírat, pamatujte, že nejvíce pozornosti musíte věnovat zmiňované výhřevnosti, která napoví, s jakým průběhem topení můžete v praxi počítat.

 

publikováno: 5. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.