Levné, přesto kvalitní matrace


Matrace mohou být levné, ale přesto kvalitní.

Už nutně potřebujete novou matraci. Vaše současná je celá křivá a proležená. Nespí se vám ani trochu dobře. Není proto čas na koupi nové kvalitní matrace? Správně, je nejvyšší čas. Jenže v cestě za klidným spánkem stojí malá překážka. Momentálně nemáte příliš peněz na rozhazování a bojíte se, že nízká cena matrace bude na úkor její kvality. To ale nutně nemusí být pravda. 

 


Dobrá kvalita, dobrá cena

I když sháníte matraci za přijatelnou cenu, tak můžete vybírat z těch kvalitnějších. Levné matrace mohou být také dobré. Vždy se dá na něčem ušetřit. Přesto mějte na paměti, že spánek je důležitou složkou života. Pomáhá nám k duševnímu klidu a pohodě. Proto se nevyplatí šetřit na matraci za každou cenu. Zastavte se chvíli u následujícího přehledu matrací z toho levnějšího soudku.

  • Polyuretanové matrace (molitan): Takovou pěnovou matraci lze sehnat již od 1000,- Kč. Nedoporučuje se ale na každodenní užívání. Dobře poslouží na chaty nebo pro občasné nocležníky. Jednorázově ušetříte, ale dlouhodobě nebudete spokojeni.
  • Pružinové matrace: Dělí se na klasické bonelové a taštičkové. Pokud stojíte o levnější, zvolte bonelové pružiny. Pokud ale chcete zaručenou kvalitu i za cenu trošku vyšších nákladů, vyberte taštičkové matrace. Jsou komfortnější a mají více pružin, až 70 pružin na metr čtvereční. Jejich výhodou je i schopnost sloužit během každého spánku, nejsou jen příležitostné. Poskytují dobrou oporu páteři a rovnoměrně rozkládají hmotnost celého těla. K tomu navíc výborně odvádí vlhkost. Matrace s taštičkovými pružinami jsou proto možná nejlepším průnikem mezi cenou a kvalitou.
  • Ostatní pěnové matrace: Pěnové matrace bývají asi nejoblíbenější. Můžete vybírat mezi matracemi ze studené pěny, z líné neboli tzv. paměťové pěny a BIO pěny. Mezi hlavní pozitiva patří tvarová stálost a poměrně dlouhá životnost. Jsou šetrné ke kloubům a kostem, protože se přizpůsobují jednotlivým částem těla. A co hlavně, jsou cenově dostupné.
  • Latexové a gelové matrace: Tyto typy jsou svými vlastnostmi podobné pěnovým matracím. Ale protože využívají modernějších materiálů a způsobů, museli byste si za ně připlatit, zvláště pak za ty gelové.

Ideální tvrdost matrace

Při výběru se nezapomeňte zaměřit také na správné přizpůsobení matrace. K tomu je zapotřebí znát svoji tělesnou hmotnost, na základě které si vyberete ideální tvrdost matrace. Tvrdost je důležitá, protože poskytne tělu dostatečnou oporu a páteř tak bude ve správné vodorovné poloze. Tím se vyvarujeme bolestem i jiných problémů týkající se zad.

Většinou se matrace rozdělují podle tvrdosti do 4 skupin:

Matrace s tvrdostí 1 - nejměkčí matrace, které se dokážou dobře přizpůsobit tvaru těla, matrace jsou navíc elastické a díky svým vlastnostem zabraňují vzniku otlačenin, nejměkčí matrace jsou ideální pro osoby s nižší hmotností, pro starší osoby nebo osoby, které mají problémy s klouby, konkrétně se sem řadí latexové matrace nebo matrace ze studené pěny

Matrace s tvrdostí 2 - tělu dobře přizpůsobivé a elastické, akorát na rozdíl od nejměkčích matrací dokážou udržet páteř v rovině, matrace s tvrdostí 2 bývají polyuretanové, sendvičové, pružinové matrace nebo matrace ze studené pěny

Matrace s tvrdostí 3 - tužší matrace, využívají je převážně muži, mladí lidé a obecně všichni, kteří upřednostňují tvrdší matrace, vybírat můžete z matrací pružinových nebo sendvičových

Matrace s tvrdostí 4 - velice tvrdé matrace, které volí muži nebo osoby s vyšší tělesnou hmotností, převážně bývají vyrobeny z vysoce odolné polyuretanové pěny

Tipy, jak vybrat kvalitní matraci

Dětské matrace

Pokud šetříte na sobě, na dětech určitě nešetřete. Dítě potřebuje pro svůj zdravý růst kvalitní matraci, která poskytne pevnou oporu jeho páteři. Na matraci pro děti se opravdu nevyplatí šetřit. Nestojí vám to za jeho pozdější ortopedické problémy.

Matrace pro děti jsou vyráběny s důrazem na nezávadnost a kvalitu materiálu, které ruku v ruce zajišťují zdravý a klidný spánek. Samozřejmostí je snímatelný a pratelný chránič matrace, který zabrání šíření bakterií a zajistí čistotu. A stejně tak pořiďte potah na vaši matraci.

Nemusíte se ale děsit. Neznamená, že když na svých dětech nebudete šetřit, že za matraci utratíte všechny úspory na výbavu dětského pokoje. A že když i jen minimálně ušetříte, že vaši potomci budou mít automaticky záda zkroucená jako paragraf. I dětské matrace se dají sehnat poměrně levně v souladu s kvalitou. Stačí věnovat tomu váš čas. Levné matrace pro vás i pro děti čekají na každém rohu.

publikováno: 19. 12. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.