G+

 

 

Malá vana není velká katastrofa, řešení je celá řada


mala2

Sprcha je skvělá pro každodenní rychlou očistu, při relaxaci však vanu nenahradí. Ani v malých koupelnách nemusí tento komfort stranou, protože i malé vany mohou být skvělé. Propojením se sprchou pak vykouzlíte i v malých prostorách jedinečnou užitou plochu. Malé vany nemusí být jen rohové, dají se vybrat i klasické tvary, které uspokojí každého.

 

Výběr vany si dopředu pořádně rozmyslete. Bude sloužit desítky let, a tak nedejte jen na nízkou cenu a na první pohled pěkný vzhled. Důležitý je i materiál a s ním související odolnost.

Malá vana – jaké jsou její rozměry?

Jak moc velkou vanu si představit pod pojmem „malá vana"? Pro mlé koupelny se počítá s vanou o délce 150cm. Šířka pak záleží hlavně na tvaru – mnohdy mají jinak širokou část pro záda, než pro nohy, a to (jak jinak), než z důvodu úspory místa. Záleží však na preferencích a množnostech každého, po jakém tavru sáhne. Průměrná šíře se pohybuje kolem 85 cm.

Velmi úsporné jsou rohové vany, mezi nimiž se dá vybrat i taková, jenž dosahuje délky maximálně 136cm. Vyžaduje však zase více prostoru do šířky.

Tajemství malých van

Zajímavostí je, že v malé vaně nezaznamenáte nedostatek místa. Jejich největší výhodou je totiž vnitřní prostor, jenž bývá často větší, než je tomu u bežných van. Vnitřní prostor malých van je maximalizovaný, proto dosahuje až o 10 cm větší úhlopříčky. Snadno se dají pořídit také vany přizopůsobené speciálním potřebám – pro rozměrnější jedince, pro seniory s nezbytným sedátkem nebo takové, které slouží zároveň jako vanička sprchového koutu (bývají nižší s možností instalace vanové zástěny a se speciální úpravou dna).

Malé vany do typizovaných bytových jader

Problémem bývá výměna staré vany v panelovém domě, kde je potřeba pouze zaměnit takzvaně kus za kus. Výrobci s touto variantou stále počítají, proto jsou dostupné i modely v roměrech, které se u nově už nevyužívají. Rozdíl bývá hlavně v šířce, která činí maximálně 75cm. Tvar bývá pouze obyčejný s kolmými stěnami, proto tyto vany patří mezi nejlevnější druhy.

mala vana 

Sedací vana je zajímavým řešením

Jedná se o koupací nádoby, které nejsou delší, než 120cm a jejich výška je o něco výraznější, než je tomu u běžných van. Nejsou jen zajímavou alternativou, ale mohou být i zajímavým řešením pro lidi se zhoršenou schopností pohybu. Do takových van lze dokupovat vybavení v podobě sedátek, opěradel.

Moderní sedací vany jsou charakteristické zajimavým designem či barevným provedením. Rozhodně se tedy nejedná o nouové a nudné řešení.

I malá vana tak může být dostačující. Spíše než na výběr velikosti se soustřeďte na tvar a hloubku vnitřního prostoru, jenž je pro pohodlí směrodatný. Je jasné, že se v malé koupelně nedoškáte wellness zážitku, i tak ji ale můžete udělat příjemnou pro každodenní relax.

publikováno: 2. 2. 2014
přečteno: 1477×
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

karel schindler
20. 7. 2014

kdo poradí kde koupit vanu s malou vnitřní výškou-kolem 35 cm, ale aspoň 170 cm dlouhá, a širší než 80cm

Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...