Malá vana není velká katastrofa, řešení je celá řada


mala2

Sprcha je skvělá pro každodenní rychlou očistu, při relaxaci však vanu nenahradí. Ani v malých koupelnách nemusí tento komfort stranou, protože i malé vany mohou být skvělé. Propojením se sprchou pak vykouzlíte i v malých prostorách jedinečnou užitou plochu. Malé vany nemusí být jen rohové, dají se vybrat i klasické tvary, které uspokojí každého.

 

Výběr vany si dopředu pořádně rozmyslete. Bude sloužit desítky let, a tak nedejte jen na nízkou cenu a na první pohled pěkný vzhled. Důležitý je i materiál a s ním související odolnost.

Malá vana – jaké jsou její rozměry?

Jak moc velkou vanu si představit pod pojmem „malá vana"? Pro mlé koupelny se počítá s vanou o délce 150cm. Šířka pak záleží hlavně na tvaru – mnohdy mají jinak širokou část pro záda, než pro nohy, a to (jak jinak), než z důvodu úspory místa. Záleží však na preferencích a množnostech každého, po jakém tavru sáhne. Průměrná šíře se pohybuje kolem 85 cm.

Velmi úsporné jsou rohové vany, mezi nimiž se dá vybrat i taková, jenž dosahuje délky maximálně 136cm. Vyžaduje však zase více prostoru do šířky.

Tajemství malých van

Zajímavostí je, že v malé vaně nezaznamenáte nedostatek místa. Jejich největší výhodou je totiž vnitřní prostor, jenž bývá často větší, než je tomu u bežných van. Vnitřní prostor malých van je maximalizovaný, proto dosahuje až o 10 cm větší úhlopříčky. Snadno se dají pořídit také vany přizopůsobené speciálním potřebám – pro rozměrnější jedince, pro seniory s nezbytným sedátkem nebo takové, které slouží zároveň jako vanička sprchového koutu (bývají nižší s možností instalace vanové zástěny a se speciální úpravou dna).

Malé vany do typizovaných bytových jader

Problémem bývá výměna staré vany v panelovém domě, kde je potřeba pouze zaměnit takzvaně kus za kus. Výrobci s touto variantou stále počítají, proto jsou dostupné i modely v roměrech, které se u nově už nevyužívají. Rozdíl bývá hlavně v šířce, která činí maximálně 75cm. Tvar bývá pouze obyčejný s kolmými stěnami, proto tyto vany patří mezi nejlevnější druhy.

mala vana 

Sedací vana je zajímavým řešením

Jedná se o koupací nádoby, které nejsou delší, než 120cm a jejich výška je o něco výraznější, než je tomu u běžných van. Nejsou jen zajímavou alternativou, ale mohou být i zajímavým řešením pro lidi se zhoršenou schopností pohybu. Do takových van lze dokupovat vybavení v podobě sedátek, opěradel.

Moderní sedací vany jsou charakteristické zajimavým designem či barevným provedením. Rozhodně se tedy nejedná o nouové a nudné řešení.

I malá vana tak může být dostačující. Spíše než na výběr velikosti se soustřeďte na tvar a hloubku vnitřního prostoru, jenž je pro pohodlí směrodatný. Je jasné, že se v malé koupelně nedoškáte wellness zážitku, i tak ji ale můžete udělat příjemnou pro každodenní relax.

publikováno: 2. 2. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.