Přivydělejte si výkupem hub. Kolik za ně dostanete?


Sběr hub

Ačkoliv houbařům počasí zatím příliš nepřeje, příchod houbařských žní teprve očekáváme. Patříte mezi vášnivé houbaře a znáte místa, kde houby rostou? Pak jich možná nasbíráte tolik, že i po zpracování pro vlastní spotřebu a obdarování přátel budete mít pořád přebytek. Vyzkoušejte výkup hub je pro houbaře zajímavou možností přivýdělku. Najděte nejbližší výkupnu hub ve svém okolí a houby jim prodejte.

Houby pro výkup musí být zdravé a kvalitní

Pokud se vám poštěstí a nasbíráte větší množství hub, které se rozhodnete nabídnout k výkupu, dbejte na jejich kvalitu. Vždy sbírejte jen ty houby, které znáte, a které jste stoprocentně schopni rozeznat. Výkupny bývají často štědré a hubaře odměňují zajímavými částkami, kladou ale velký důraz na kvalitu.

Vykupované plodnice nesmí být červivé, stejně tak musí být bez jakéhokoliv výskytu plísní či hmyzu. Čerstvé plody se proto nejčastěji vykupují rozkrojené, aby byl vidět jejich stav uvnitř. Právě tam se totiž červy schovávají a po rozkrojení jsou hned odhaleni. Do výkupny přiďte s očištěnými houbami bez kamínků nebo jehličí. Houby proto pečlivě kus po kusu přeberte, očistěte a zkontrolujte jejich stav.

Čtěte také: Jak správně uchovávat houby

Výkup hub a jejich skladování

Pokud chcete nabídnout houby k výkupu, měli byste se do výkupny dostavit brzy po sběru. Nejlepším řešením je přivézt očištěné houby ihned po sběru. Pokud takovou možnost nemáte, uchovejte houby buď do chladničky, nebo do sklepa či na jiné chladné a temné místo o teplotě v rozmezí 1 až 6 °C.

Houby skládejte maximálně do dvou vrstev na sobě. Doma byste neměli mít houby po sběru déle než 12 hodin, s velkou pravděpodobností o ně pak vzhledem k viditelně zhoršujícímu se stavu nebude zájem, nebo je vykoupí za minimální částku. Řešením je také usušení hub a jejich nabídnutí k výkupu.

Tipy na zavařování hub

Výkup hub a jejich cena

Cena za výkup hub ovlivňuje řada faktorů. Vždy záleží na tom, jaká je úroda hub v daném kraji, jaká je jejich kvalita a samozřejmě o jaký druh se jedná. Pokud je úroda hub velká a o výkup je velký zájem, mohou být ceny nižší a naopak. Výkupny ale mají zájem o velké množství hub pro další zpracování, proto se nemusíte bát, že by vás s kvalitními úlovky odmítli.

Klouzek - skvělá houba, na které si pochutnáte

Uvádíme orientační cenu za výkup hub. Některé výkupny mohou nabídnout více, jiné méně. Uvedená cena odpovídá maximu při vysoké kvalitě a očištění. V opačném případě může být výrazně nižší.

 

Druh

Obrázek

Cena za kg až

Křemenáč

 křemenáč

150 Kč

Hřib hnědý

Suchohřib 

180 Kč

Liška obecná

Lišky 

200 Kč

Hřib koloděj

Hřib koloděj 

220 Kč

Hřib dubový

Hřib dubový 

250 Kč

Hřib smrkový

Hřib smrkový 

250 Kč

Hřib kovář

Hřib kovář 

250 Kč

Smrž

 Smrž

500 Kč

Výkup sušených hub

Pokud houby sušíte, můžete i sušené houby nabídnout k výkupu. Jejich cena je samozřejmě mnohem vyšší, ale houby ztratí velkou část své hmotnosti. Výkupny sušených hub také kladou důraz na kvalitu, houby nesmí být přepálené i při zlomení musí prasknout.

Věříme, že se letos poštěstí a úrody pro houbaře bude dostatek. Až nebudete vědět, co s přebytkem hub, obraťte se na nejbližší výkupnu a přivydělejte si.

Další články o houbách a houbaření:

publikováno: 3. 9. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.