Pro jaké okapy se rozhodnout: srovnání plastových, měděných, pozinkovaných a dalších okapů


typy okapů

Nedílnou součástí každé rekonstrukce či výstavby střechy je montáž kvalitního odvodňovacího systému. Bohužel, právě na něj se často zapomíná a mnohdy se na něm šetří. Špatný výběr okapů a dalších prvků odvodňovacího systému je však mnohdy příčinou nefunkčnosti odvodnění, které vede k dalším problémům. Jak vybrat okap pro střechu, aby správně fungoval, snadno se udržoval a vydržel řadu let? Na to se zaměříme na dalších řádcích, kde si shrneme i vlastnosti jednotlivých materiálů okapových systémů.

Dělení okapů podle typu konstrukce

Před realizací a pořízením okapových systémů byste se měli seznámit se všemi typy, a to jak z hlediska materiálu, tak konstrukce. Okapy mohou být na střeše nainstalovány na různých místech, každý typ konstrukčního řešení a upevnění má své výhody. Rozšířeným typem jsou nástřešní žlaby, které jsou umístěny v rovině střechy.

Existují pak i žlaby podstřešní, které jsou zavěšeny na hácích pod okapovou hranou. Z hlediska bezpečnosti jsou nejlepší volbou právě podstřešní okapy, u kterých nemůže dojít ke zneprůchodnění a následnému zatékání do konstrukce střechy. Nadbytečná voda nebo sníh ze žlabu přeteče a neomezí funkčnost odvodnění. Existují pak ještě mezistřešní žlaby, které se montují mezi 2 střešní roviny.

Rozdělení okapů podle materiálu

V tomto článku bychom se rádi zaměřili zejména na rozdělení okapů podle materiálu, představili jednotlivé varianty a jejich vlastnosti. Na trhu je v současné době celá řada okapových systémů z různých materiálů, které se liší náročností údržby, životností, vzhledem a samozřejmě i cenou. Okapy mohou být plastové, hliníkové, pozinkované a mnohé další.

Plastové okapy

Jedním z cenově nejdostupnějších řešení jsou okapy vyrobené z pevného plastu. Obvykle se montují do méně viditelných míst, protože plast vypadá levně a nepůsobí zrovna honosně. Na druhé straně však existují i speciální typy plastových okapů s pokročilou povrchovou úpravou, které věrně imitují různé typy kovů. Na první pohled je tak od kovových okapů nerozeznáte. Plastové okapy jsou lehké, a tak se s nimi snadno manipuluje. Nesnesou nadměrné zatížení a mohou se poškodit. Na druhé straně jsou případné deformace ve většině případů vratné, a tak je možné při případném roztažení vrátit do původního tvaru. Jsou bezúdržbové, je však třeba počítat s omezenou životností.

Okapy z pozinkovaného plechu

V kategorii kovových okapů patří mezi cenově nejdostupnější ty, které jsou vyrobené z pozinkovaného plechu. Obvykle se dodává ve standardní plechové barvě, kde se předpokládá následný nátěr libovolnou barvou na plech. Na trhu jsou dostupné i pozinkované okapy, které jsou již opatřené barevných ochranným nátěrem. Hlavním problémem pozink okapů je velká náchylnost ke korozi. Proto je třeba okapy pravidelně udržovat a natírat.

Titanzinkové okapy

Oblíbenou alternativou k levným pozink okapům jsou žlaby z titanzinkového plechu. Stále patří do cenově dostupné kategorie, jsou však ve srovnání s pozinkem mnohem odolnější a bezúdržbové. Nepodléhají korozi, a tak se nemusí tak často opatřovat povrchovou úpravou. Mohou se natírat, ale není to nezbytně nutné. Snesou i extrémní podmínky, a tak jsou vhodné i do oblastí s větším množstvím srážek a náročnějšími klimatickými podmínkami.

Měděné okapy

Mezi nejdražší typy okapů patří ty z mědi. Jsou bezúdržbové a vynikají vysokou estetickou hodnotou. U měděných okapů se obvykle zachovává jejich typický měděný vzhled. Je třeba počítat s tím, že měděné okapy po nějaké době zvětrají, nebudou tak lesklé a mohou i mírně zezelenat. V současné době se používají především při rekonstrukcích historických budov. Pokud se rozhodnete pro měděné okapy, myslete na to, že by celý svodový systém měl být zhotoven právě z mědi. Tento kov je nesnášenlivý vůči jiným typům kovů, a tak v místech přechodů by mohl způsobovat problémy. Proto by i oplechování komína a dalších stavebních prvků, na které okapy navazují, měly být zhotoveny právě z mědi.

Z hlediska poměru kvality a ceny se jako ideální jeví okapy titanzinkové. Konkrétní výběr materiál však necháme na vás. Pokud je pro vás důležitá cena a nevadí vám náročnější údržba, vystačíte si i s plechovým pozink okapem. Volba plastových okapů s povrchovou úpravou pak může být také zajímavou cenově dostupnou alternativou.

Nenechte si ujít další články na související témata:

publikováno: 31. 7. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.