G+

 

 

Refinancování hypotéky – vyplatí se vám?


Fotolia_40759006_XS

Hypotéka je jednou z nejvyužívanějších možností, jak financovat vlastní bydlení. Může mít různé podoby, její podmínky se liší v souvislosti s nabídkou dané instituce. Co však lze využít téměř vždy, to je refinancování hypotéky. To může následně přinést výhody a bonusy, které v konečném součtu ušetří peníze. Pokud jste nyní i vy v období, kdy vám vyprší fixační závazek, pak je možná nejvyšší čas o refinancování hypotéky přemýšlet. V článku vám o tomto kroku řekneme vše podstatné.

Stále větší konkurenční boj mezi bankami a dalšími institucemi, které hypotéky nabízí, je často výbornou příležitostí pro koncového spotřebitele, jak ušetřit nebo získat lepší a výhodnější podmínky. V letošním a nadcházejícím roce navíc skončilo a skončí poměrně velké množství fixací z let, kdy hypoteční úvěry byly nejžádanější. Vy jako ten, kdo hypotéku před cca 3 nebo 5 lety využil, tak budete mít neopakovatelnou příležitost, jak si v mnohém úvěr zvýhodnit.

Co to refinancování hypotéky je?

V zásadě jde zjednodušeně říci, že když budete chtít úvěr refinancovat, pak ho jiná (nově zvolená instituce) vaší stávající bance doplatí a vám předloží zcela novou smlouvu na její konkrétní finanční produkt. Proč o tom ale vůbec přemýšlet a vrhat se do kolotoče papírování? Asi nejčastějším argumentem jsou nižší úroky. Zpravidla se přetahování o klienty projeví právě v této oblasti. Vy máte určitý úrok, aby vás získala jiná banka, nabídne vám nižší hodnotu. Pokud vaše stávající banka nezareaguje třeba dalším snížením, aby nabídku překonala, netřeba váhat a postoupit refinancování hypotéky.

Fotolia_42186460_XS

Na co si dát pozor?

Hlavním problémem při rozhodnutí refinancovat hypotéku bývá promeškání vhodné příležitosti k takovému kroku. Většinou ve smlouvě najdete formulaci o bezplatném přestupu v případě splněných určitých podmínek (třeba 3 týdny před vypršením fixace), pokud to tak nestihnete, pak za přesun k jiné bance s vaším úvěrem můžou následovat sankce.

Pro úspěšné refinancování hypotéky si tak nechte určitou časovou rezervu, nejlépe 6 týdnů před termínem ukončení fixace. To bude dostatek času oznámit svůj záměr bance, zhodnotit nabídku jinde a dočkat se nabídky alternativních možností. Pokud však váháte, zda se v případných jiných variantách vyznáte, využijte služeb finančních poradců.

Jestliže se vám možnost refinancování hypotéky zalíbila, neváhejte a minimálně si vyhledejte informace o dalších nabídkách. Trh s hypotečními úvěry se neustále proměňuje a za těch několik let, co se váš úrok drží na stejné hodnotě, se mohlo mnohé změnit k lepšímu. A ten čas věnovaný takové analýze se určitě vyplatí.

 

 

publikováno: 19. 9. 2012
přečteno: 866×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...