Refinancování hypotéky – vyplatí se vám?


Fotolia_40759006_XS

Hypotéka je jednou z nejvyužívanějších možností, jak financovat vlastní bydlení. Může mít různé podoby, její podmínky se liší v souvislosti s nabídkou dané instituce. Co však lze využít téměř vždy, to je refinancování hypotéky. To může následně přinést výhody a bonusy, které v konečném součtu ušetří peníze. Pokud jste nyní i vy v období, kdy vám vyprší fixační závazek, pak je možná nejvyšší čas o refinancování hypotéky přemýšlet. V článku vám o tomto kroku řekneme vše podstatné.

Stále větší konkurenční boj mezi bankami a dalšími institucemi, které hypotéky nabízí, je často výbornou příležitostí pro koncového spotřebitele, jak ušetřit nebo získat lepší a výhodnější podmínky. V letošním a nadcházejícím roce navíc skončilo a skončí poměrně velké množství fixací z let, kdy hypoteční úvěry byly nejžádanější. Vy jako ten, kdo hypotéku před cca 3 nebo 5 lety využil, tak budete mít neopakovatelnou příležitost, jak si v mnohém úvěr zvýhodnit.

Chcete najít nejvýhodnější refinancování hypotéky? Porovnejte si nabídky.

Co to refinancování hypotéky je?

V zásadě jde zjednodušeně říci, že když budete chtít úvěr refinancovat, pak ho jiná (nově zvolená instituce) vaší stávající bance doplatí a vám předloží zcela novou smlouvu na její konkrétní finanční produkt. Proč o tom ale vůbec přemýšlet a vrhat se do kolotoče papírování? Asi nejčastějším argumentem jsou nižší úroky. Zpravidla se přetahování o klienty projeví právě v této oblasti. Vy máte určitý úrok, aby vás získala jiná banka, nabídne vám nižší hodnotu. Pokud vaše stávající banka nezareaguje třeba dalším snížením, aby nabídku překonala, netřeba váhat a postoupit refinancování hypotéky.

Fotolia_42186460_XS

Na co si dát pozor?

Hlavním problémem při rozhodnutí refinancovat hypotéku bývá promeškání vhodné příležitosti k takovému kroku. Většinou ve smlouvě najdete formulaci o bezplatném přestupu v případě splněných určitých podmínek (třeba 3 týdny před vypršením fixace), pokud to tak nestihnete, pak za přesun k jiné bance s vaším úvěrem můžou následovat sankce.

Pro úspěšné refinancování hypotéky si tak nechte určitou časovou rezervu, nejlépe 6 týdnů před termínem ukončení fixace. To bude dostatek času oznámit svůj záměr bance, zhodnotit nabídku jinde a dočkat se nabídky alternativních možností. Pokud však váháte, zda se v případných jiných variantách vyznáte, využijte služeb finančních poradců.

Jestliže se vám možnost refinancování hypotéky zalíbila, neváhejte a minimálně si vyhledejte informace o dalších nabídkách. Trh s hypotečními úvěry se neustále proměňuje a za těch několik let, co se váš úrok drží na stejné hodnotě, se mohlo mnohé změnit k lepšímu. A ten čas věnovaný takové analýze se určitě vyplatí.

 

 

publikováno: 19. 9. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.