Když radiátory potřebují nový nátěr
Radiátory jsou nepostradatelnou součástí našeho vytápění, a jak se blíží zima, je důležité myslet na jejich údržbu. V průběhu topné sezóny jsou radiátory vystaveny vysokým teplotám, což může způsobit korozi a odlupování nátěru. Pravidelná údržba je klíčem k tomu, aby vaše topení zůstalo spolehlivé a účinné. V následujícím článku se dozvíte, proč je tak důležité provádět údržbu radiátorů a jak na ni správně přistoupit.
I váš radiátor si zaslouží údržbu
Jednou minimálně za 3 roky je potřeba udělat údržbu radiátoru. Celou topnou sezonu jsou radiátory zatěžování vysokými teplotami, proto je potřeba obnovit nátěr, který chrání před korozí. Proč je nátěr tak užitečný a co způsobuje jeho zanedbání? Nejčastěji se objevují koroze poškozující pevnost topení, dalším jevem bývá odlupování vrstvy nátěru, které zhoršuje izolaci topení. Pravidelná a včasná údržba nátěru efektivně předchází těmto nežádoucím vlivům, což zajišťuje, že topení zůstane spolehlivé a funkční i v dalších sezónách.
Koupelnové radiátory místnost vytopí i ozdobí
Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů
Hledáte tip, jak své obydlí ozvláštnit? Zkuste designové radiátory
Příprava povrchu pro nový nátěr
Příprava povrchu topení před nanášením nové vrstvy nátěru je zcela zásadní. Jen důkladně očištěný podklad zajistí trvanlivé přilnutí barvy a její optimální ochranu. Začněme tudíž pečlivým vysátím všech nečistot, prachu a pavučin úzkou hubicí. Následovat bude důsledné odbourání starého nátěru pomocí ocelového kartáčku, po kterém zameteme pozůstatky do koše. Nakonec se vyplatí přejít povrch jemným smirkovým papírem, aby se zbavil posledních nežádoucích vláken. Jen tak spolehlivě připravíme topení na perfektní kabátek z nové vrstvy odolné barvy, která jej bude chránit na dlouhá léta kvalitního vytápění.
Po důkladném odbourání starých nátěrů je třeba topení štědře opláchnout a zbavit je veškerých nečistot a mastnot. Zvolme proto osvědčený prostředek v podobě domácího roztoku na mytí nádobí, jímž pečlivě oloupeme veškerá nežádoucí rezidua. Poté topení necháme dostatečně proschnout na vzduchu, abychom mu tak dopřáli dokonalou přípravu na nový lesk. Až pak přijde řada na kvalitní barvu, která mu poskytne ochranu na dlouhé roky dopředu. Čistý povrch je zárukou její trvanlivosti.
Než se pustíme do samotného nanášení barvy, je vhodné mít topení dokonale připravené. Na místech, kde bychom nátěr nechtěli, položíme tenkou maskovací pásku – třeba na hranách oken nebo dveří. Stejně tak je rozumné zakrýt okolní podlahu i zdi, aby zde barva náhodou neskončila. Pro tuto ochranu poslouží lehká fólie či staré noviny. Jen tak zajistíme čistý a hladký záběr barvy jen tam, kde má být. Po zaschnutí pak pásku odlepením odstraníme a prostor vyčistíme, aniž by nám zbyly nežádoucí skvrny. Tímto jednoduchým zajištěním dosáhneme dokonalého výsledku.
Optimální podmínky pro nátěr
Pro dosažení co nejkvalitnějšího výsledku při nátěru je nutné brát zcela vážně vnější faktory prostředí. Potřebujeme teplo, ale ne příliš horko – ideální teplota by se měla pohybovat kolem 10–21 °C. Stejně důležité je sledování vlhkosti - více než 75% by zpomalilo schnutí barvy. Jestliže se dostaneme mimo tyto meze, musíme počítat s tím, že nátěr nezatuhne za doporučenou dobu. Lepší je vybrat si k realizaci den, kdy jsou podmínky optimální. To zajistí dokonale suchou vrstvu v nejkratší možné době. I malá pozornost se vyplatí pro dosažení co nejkvalitnějšího efektu.
Základem je volba speciální barvy určené přímo pro tuto aplikaci a odolné vůči vysokým teplotám. Ideální jsou syntetické či vodou ředitelné. Před aplikací ji důkladně promícháme, abychom zajistili rovnoměrný nanášecí efekt. Barva se tak stane neprůstřelným štítem chránícím kov před zkázou způsobenou vlivy prostředím i nástrahami každodenního používání, a tak topení získá dlouholetou záruku bezpečného vytápění.
Přečtěte si související články o nátěrech a nátěrových hmotách:
Diskuse k článku