Ideální teplota a vlhkost vzduchu v domácnostech

Ideální teplota a vlhkost vzduchu v domácnostech

Máte rádi příjemné teplo domova a regulátor topení nastavujete vždy na maximum? Pak je pravděpodobně teplota u vás doma vyšší, než by měla být, a to neprospívá ani zdraví, ani vaší peněžence. Kromě správné teploty je důležitá také ideální vlhkost vzduchu. Když je nízká, vysušují se naše sliznice a jsme náchylnější na nemoci. Když je naopak příliš vysoká, dochází ke srážení vlhkosti a vytváření plísní. Pojďme se zaměřit na to, jaká by měla být ideální teplota i vlhkost vzduchu a proč.

Přetopené byty přináší zvýšené riziko onemocnění

Topná sezóna může v chladnějších letech trvat klidně i půl roku. Už od prvních měsíců, kdy topení na podzim zapínáme, bychom se měli snažit o nastavení ideální teploty a náš organismus na ni pomalu navykat. Spousta českých domácností žije v přetopených bytech, kde se teplota v obytných místnostech pohybuje i nad hranicí 23 °C. A to je moc. Se vzrůstající teplotou totiž klesá i vlhkost vzduchu, který se vysušuje.

Jiná teplota v koupelně, jiná v ložnici

V každé z místností provádíme jiné činnosti, a tomu by měla odpovídat i nastavená teplota. Je chybou myslet si, že určitá ideální teplota platí pro celý dům či byt. Podle typu místnosti se doporučuje nastavit teploty na následující hodnoty:

Místnost

Ideální teplota

Obývací pokoj

20 až 21 °C

Kuchyně

20 až 21 °C (když se vaří, tak méně)

Ložnice

17 až 19 °C

Koupelna

Až 24 °C

Předsíň

17 až 19 °C

Z výše uvedených hodnot je zřejmé, že nižší teplota by měla být především v ložnici. Během spánku naše tělo spotřebuje méně energie, navíc jsme přikrytí, takže je pohodlná a současně zdravá a doporučovaná teplota v rozmezí 17 až 19 °C. Naopak v koupelně by mělo být teplo, protože je naše těla při pobytu mokré a náchylnější k nachlazení.

Domácí meteostanice

Domácí hydrostanice umí měřit teplotu i vlhkost vzduchu.

Naučte se správně používat regulátory teploty

Chcete-li dosáhnout ideálních teplot v místnostech, naučte se správně používat termostatickou hlavici radiátoru. Často se chybuje v tom, že se ventil často otevírá naplno a po ohřátí na požadovanou teplotu se zcela uzavře. Až teplota klesne, opět se otevře. Takový přístup způsobuje jen rozkolísání teploty v místnosti.

Nejlepším řešením je nastavit regulátor na střední stupeň a počkat, na jakou teplotu se po nějaké době místnost zahřeje. Pokud je teplota nízká, upravte regulátor na vyšší stupeň, ale jen mírně. Až dosáhnete ideální pokojové teploty, do této polohy nastavujte termostatickou hlavici pravidelně a zbytečně nastavení neměňte.

radiátor

Střední stupeň bývá často označen červeným bodem.

Suchý vzduch může způsobit zdravotní problémy

Kromě teploty v místnostech byste měli kontrolovat i vlhkost vzduchu. Za tímto účelem si pořiďte vlhkoměr. V zimních měsících byste měli relativní vlhkost vzduchu udržovat v rozmezí od 45 do 65 %. Ve většině českých domácností je však díky častému nadměrnému topení vzduch mnohem sušší, vlhkost se pohybuje i kolem 20 %.

To ale přináší řadu zdravotních rizik. Když je vzduch suchý, dochází k vysušování pokožky a vlasů, ale především sliznic. Suché sliznice jsou pak mnohem náchylnější na nemoci, proto lidé žijící v místnostech s nízkou vlhkostí vzduchu bývají častěji nemocní.

Problém však může být i v opačném případě, kdy je vlhkost vzduchu příliš vysoká. Problém může nastat především u starších domů a bytů a tam, kde se delší dobu netopilo. V místnostech se začne srážet vlhkost a vytvářet plísně, což pro zdraví také není vůbec dobré. Proto vlhkost vzduchu pravidelně měřte a upravte dle potřeby.

Změřte si vlhkost vzduchu a je-li příliš nízká, zvyšte ji. Jakým způsobem? Řešením jsou moderní zvlhčovače vzduchu, na které se zaměříme v pokračování tématu.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

ZVLHČOVAČE VZDUCHU



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Gasterm servis s.r.o.: plynové kotle, servis a prodej
Potřebujete opravit kotel, vyčistit ho či uvést do…
Město Dolní Bousov: turisticky atraktivní oblast Českého ráje
Turistika i kulturní a společenské vyžit…

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...