Viva Magenta - barva roku 2023 dle výběru Pantone institutu

Malinově červená – taková je barva roku 2023

Na vyhlášení barvy roku z proslulého vzorníku Pantone bedlivě čekáme každoročně. Jinak tomu není ani letos – a je to tady! Pro rok 2023 vybrala odborná porota výraznou červenou barvu nápadně připomínající malinovou. Ve vzorníku barev ji najdete pod číslem 18-1750. Přečtěte si, jak se odrazí ve světě interiérového designu.

Viva Magenta

Viva Magenta. Tak se jmenuje sytě červená barva s nádechem třešňové až malinové, která bude v roce 2023 dominovat. Alespoň tedy podle poroty Pantone. V interiérovém prostoru nabídne mnoho možností využití, důležité však bude to s ní nepřehnat. Protože jde o skutečně výraznou barvu, měla by prostor ozvláštnit a zdůraznit zásadní prvky. Pokud jí však bude v interiéru příliš, bude rušit a působit neklidně.

VIVA MAGENTA - barva roku 2023

Čtěte také:

Bezdotyková baterie - vysoká funkčnost a elegantní design

Podlahové žlaby – designový prvek, který patří do moderní koupelny

Hledáte tip, jak své obydlí ozvláštnit? Zkuste designové radiátory

5 tipů na designové osvětlení nad postel

Malinově červená jako barva síly

Způsob výběru barvy roku je poměrně složitý a zohledňuje mimo jiné i nálady ve společnosti. Porota se rozhodla zvolit právě malinově červenou, a to jako symbol síly, který dá prostor efektivně bojovat s nestálou a nejistou situací ve světě. Vyzývá k bojovnosti a naznačuje, že i s aktuálními problémy dokážeme bojovat a boj vyhrát.

Barva Viva Megenta se od tradiční syté červené liší v mnoha ohledech. Dokáže vyvolávat optimistické pocity a navozovat dojem stálosti, jistoty a odvahy. Svou barvou je podobná přírodnímu barvivu karmínu, a tak opět odkazuje k našim kořenům uvnitř samotné přírody.

Červená jako výrazný doplněk interiéru

Barva roku 2023 je na první pohled výrazná, a tak se skvěle doplní s jemnými a neutrálními odstíny. Nelze předpokládat, že by celé interiéry byly zařízené ve barvě Viva Magenta. Jako dominantní barvy budou zůstávat jemné, neutrální nebo monochromatické – bílá, šedá, hnědá, černá, béžová, případně námořnická modrá.

Malinově červená neutrálně laděné interiéry ozvláštní a konkrétní části prostory zvýrazní. Hodí se jako barva pro výrazný solitér v prostoru, například luxusní pohovku, křeslo či komodu.

Karmínově červenou lze použít i na celou stěnu. Pak je ale potřeba počítat s rušivostí a jasnou dominancí. Proto se hodí jen do specifických prostorů, kde je experimentování s barvami žádané

Ideální barva pro bytové dekorace

Karmínově červenou barvu můžete do interiéru zakomponovat také v podobě nejrůznějších bytových dekorací a doplňků. Vynikne na vašich vázách, kusových kobercích v předsíni či ložnici, stejně tak na závěsech či prostírání. Pro sjednocení stylu doporučujeme v interiéru zvolit jako jedinou dominantní právě malinově červenou a z prostoru odstranit další rušivé a výrazné prvky. Pokud tak chcete jít s trendy a do domu barvu roku 2023 vkusně zahrnout, sytě modré, žluté či zelené dekorace na chvíli schovejte. Jejich éra pravděpodobně zase přijde, ale později.

Malinově červenou můžete využít i na sezónních dekoracích. Zahrňte ji třeba do nadcházející velikonoční výzdoby

Využití malinově červené v 5 bodech

Kde tedy barvu Viva Megenta prakticky využít v současných interiérových prostorách? Pojďme základní možnosti shrnout do 5 bodů:

  1. Použijte malinově červenou barvu na stěnu jako základní barvu pro místnost. Protože je však opravdu výrazná, hodí se spíše pro menší plochy, případně do prostorů, kde experimentování a rušivé dojmy nevadí. Kombinujte ji s bílou nebo tlumenějšími odstíny, jako je šedá nebo šedozelená. Místnosti tak dodáte vyvážený vzhled.
  2. Použijte malinově červenou barvu na nábytku nebo doplňcích, jako jsou polštáře, deky nebo závěsy. Tato barva dodá místnosti živost a vytvoří výrazný kontrast s neutrálními barvami nábytku.
  3. Přidejte malinově červenou barvu do interiéru pomocí dekorací. Může se jednat o vázy, svíčky nebo obrazy. Tím dosáhnete vizuální zajímavosti bez zásadní proměny barvy stěn nebo nábytku.
  4. Použijte malinově červenou barvu jako ozvlášťnují barvu v koupelně nebo kuchyni. Můžete ji uplatnit třeba na dlaždicích nebo na novém kuchyňském náčiní.
  5. Použijte malinově červenou barvu jako doplněk v ložnici. Můžete například použít malinově červené povlečení nebo závěsy pro výrazný a romantický vzhled.

O barvách roku pro vás píšeme pravidelně. Přečtěte si podrobnosti o barvách, které dominovaly v předchozích letech:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Compo Praha, s.r.o.
Compo Praha, s.r.o. je studio interiérové…
BD - Tova, s.r.o.: výroba dekorací a hobby produktů, Brno
Již od roku 1995 se společnost BD-TOVA specializuje na …

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...