Tipy a triky pro jarní úklid: jednoduše a systematicky!


Fotolia_45624916_XS

S jarem jakoby začínalo něco nového. Do žil vlévá energii a není tedy divu, že je tolik oblíbeným obdobím pro velké úklidy, dělání pořádku a reorganizaci. Abyste se vyhnuli zmatkům, stanovte si priority a pořadí, v jakém budete postupovat. Zajímavým tipem je kupříkladu sestavní harmonogramu – na nic nezapomenete, pozitivně bude působit také ubývání úkolů a přibližování se k cíli. Rozhodně nic zbytečně neprotahujte, pro zevrubný úklid postačí jeden víkend.

Velký úklid je jednou za čas potřeba. Nové věci stále přibývají a prostory nejsou nafukovací. Navíc teplé počasí přímo vybízí k radikálnímu smýčení a pořádnému vyvětrání. Vytírání podlahy a prachu by mělo být na seznamu každý týden, proto se zaměřte na větší úkoly.

Jarní úklid půjde snáze s jasnou představou

Času není nazbyt a nepořádku spousta. Postupujte tedy logicky a bez zbytečného zdržování.

  • Z místností na uskladnění věcí a garáže vykliďte nepotřebné, co už skladujete roky s tím, že jednou by se mohlo hodit. Pokud jste už zapomněli, že takové věci vůbec máte, pak už opravdu není třeba je dále schovávat. Odvezte je na skládku, prodejte či darujte někomu, kdo je skutečně využije. Tím vznikne místo pro další věci, které máte zase zbytečně doma.
  • Zapojte do svého úsilí rodinu. Že své ratolesti k velkému úklidu nepřinutíte? Pusťte hudbu a slibte odměnu. Ale takovou, aby si ji užila celá rodina.Trik na rychlý jarní úklid

Reorganizace skříně

Svetry a jiné zimní oblečení uložte do dobře uzavřených krabic na tmavé a suché místo. I v botníku uvolněte police letním botám a zimní uložte k odpočinku.

Kontrola spotřebičů

Zkontrolujte sporák, lednici a vyčistěte je od prachu a nečistot, stejně tak krb a topení. Pořádně vyčistěte troubu, myčku a pračku.

Pryč s nepořádkem

Zbytečné papíry, noviny a časopisy tvoří onen pověstný nepořádek v jinak úhledně uspořádaných místnostech. Sběratelské kusy mají své místo v knihovně či policích, zbytek nemilosrdně u popelnice. Věci z kategorie „jednou se bude jistě hodit“ můžete umístit do nově vzniklého prostoru v garáži.

Terasy a venkovní posezení

Některé činnosti je třeba provést jen jednou, maximálně dvakrát do roka, což se týká konkrétně i úklidu venkovních míst pro odpočinek. Vyčištění grilu, oprava podlahy, údržba parapetů a v neposlední řadě i starost o trávník pak budou přinášet radost dalšího téměř půl roku.

Fotolia_51490401_XS 

Mytí oken

Vždy by mělo být spojeno i s důkladným vyčištěním stínící techniky, ať už máte běžné žaluzie či jakoukoliv jinou formu zastínění. Vyprané záclony a závěsy vdechnou interiéru nový život.

I lůžkoviny potřebují na vzduch

Pravý čas pro vyčištění matrací, polštářů a přikrývek a pro jejich vyvětrání na čerstvém vzduchu. Zkontrolujte i postele, zda nepotřebují opravy.

Při udržování domu je potřeba zažít systém – drobné večerní poklízení usnadní větší týdenní úklidy, a ty, pokud budou pečlivé, pak zkrátí radikální dělání pořádku na dobu nezbytně nutnou. Jarní úklid by měl spočívat ve větších záležitostech, které se provádí většinou dvakrát do roka. Detaily si nechte zase na jindy.

 

publikováno: 24. 4. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.