Údržba krbu je snadná, jen u krbu na dřevo chce trpělivost


krb2

Nejvhodnější doba na údržbu krbu je v okamžiku, kdy skončí topná sezona. To však není pravidlem, někteří nechávají krb netknutý až do podzimu, kdy jej vyčistí až před následující zimou. Nic není ztraceno ani v případě, že jste na údržbu zapomněli – stačí totiž, aby kamna vychladla i v průběhu používání, a vy se můžete pustit do úklidu. Udržovaný krb lépe odvádí svou práci a hlavně se tím prodlouží jeho životnost.

 

Záleží samozřejmě na tom, jaký krb vlastníte. U elektrického krbu je údržba minimální, zatímco krb na dřevo je úplným opakem. K úklidu a údržbě krbu (nebo spíše krbové vložky) existuje několik pomůcek, jež vám celou činnost usnadní. Při úklidu nevynechávejte ani sklo, i když by mělo být opatřeno speciální vrstvou, která by se neměla zanášet, popel a další vedlejší produkty spalování na něm ulpívají a čím jsou starší, tím hůře je budete odstraňovat.

Údržba elektrického krbu

Elektrický krb je vhodným řešením pro domy, které nemají komín, protože plamen v nich je vlastně falešný. I když se pořizují hlavně jako estetický doplněk, teplo z nich je vhodným dodatkovým zdrojem. Elektrický krb nevyžaduje žádnou speciální péči, což je jedna z jeho velkých výhod. Postačí vám navlhčený hadřík se stopovým množstvím oleje pro stříbrné plochy, na zbytek hadřík s kapkou saponátu. Sklo pak naleštěte přípravkem určeným na okna. 
Pak už stačí jen zkontrolovat přívody elektřiny. Pokud je něco opotřebované, případně to nevypadá zrovna spolehlivě, obraťte se na odborníky s požadavkem výměny. 

Údržba plynového krbu

Plynové krby vyžadují přítomnost plynovodu, ale stále jsou méně náročné na údržbu, než krby na dřevo, a přesto oheň vypadá velmi podobně. 
Při úklidu a údržbě krbu nejdříve vypněte plynový ventil, zkontrolujte hořák a další součásti jako ventily, větrací otvory a vložku složenou z „prkének.“ Při úklidu využijete i krbový vysavač, s jehož pomocí perfektně vysajete v útrobách. Pak znovu ventil zapněte a zkontrolujte, jestli vše pracuje, jak má. Pokud ne, bude potřeba větší oprava.

krb 

Údržba krbu na dřevo

Každý, kdo má krb na dřevo, jistě přikývne na to, že je kolem něj stále nepořádek. Jsou s ním také největší starosti, ale atmosféra, kterou dokáže praskající dřevo vytvořit, za to stojí.
Samotná údržba by měla začít u komína, jestli není poškozen nebo do něj nenapadal nepořádek a nehrozí ucpání. Čištění samotného krbu odnese celý pokoj, protože prach a saze jednoduše nezkrotíte. Na zem položte podložku a nasaďte rukavice. Před mytím mýdlovou vodou můžete krb vysát speciálním krbovým vysavačem. Sklo drhněte častěji, aby nečistoty neměly čas vytvořit velkou vrstvu, která jde odstraňovat těžko.

Právě hledisko snadnosti údržby bývá hlavním kritériem při výběru krbu. Záleží jen na vás, jestli dáte přednost pohodlí nebo troše práce navíc.

 

 

publikováno: 20. 12. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.