Zazimování bylinek na zahradě i v květináči


zazimování bylinek

Pokud na zahradě nebo v květináči pěstujete různé druhy bylinek a chcete, aby vám přinesly užitek i během příštího roku, musíte je ochránit před nadcházející zimou. Mnoho druhů bylin zvládá i nižší venkovní teploty, celou zimu při silném mrazu však nepřežije v podstatě žádný. Ještě teď ale máte možnost bylinky zazimovat a umožnit jim nabrat dostatek síly do nadcházející sezóny. Pojďme se zaměřit na to, jak bylinky na zahradě i v květináči ochránit před nízkými teplotami.

Bylinky na zahradě ochraňte kůrou

Pěstujete bylinky na zahradě? Pak vězte, že při správné péči přežijí do příštího roku bez větších problémů. Bylinky si totiž obvykle poradí i s mrazivým počasím. Důležité je ochránit kořeny před mrazy, které mohou rostlinu výrazně oslabit. Za tímto účelem použijte mulčovací kůru, kterou rozprostřete v okolí bylinek na zahradě.

Chcete-li ochranný účinek zvýšit, kromě mulčovací kůry bylinky překryjte větvičkami z jehličnanů, které jsou dobrým izolantem. Budete tak mít jistotu, že kořenový systém byliny nebude zbytečně promrzat. Čím menší rostliny, tím větší ochranu budou vyžadovat. A jaké druhy bylinek vám při zajištění ochrany v podobě kůry vydrží do příštího roku? Je jich opravdu hodně! Zmiňme například pažitku, mátu, tymián, libeček, petržel nebo oregano.

Větve jehličnanů ochrání kořenový systém bylin.

Záhony s bylinkami očistěte

Ještě před tím, než bylinkovou zahradu překryjete vrstvou mulčovací kůry a větviček, důkladně záhon očistěte. Zbavte se plevele, kořínků a zbytků jiných rostlin. Z bylinek také odstříhejte seschlé nebo nemocné části, které by zbytečně oslabovaly celou rostlinu. Bylinky doporučujeme prostříhat i v případě, kdy se rozrostly do velkých rozměrů. Rostlina by nemusela mít dostatek energie a zbytečně by oslabila. Trsy omlaďte, případně založte nové záhony. Oddenky během zimy uchovejte v květináči a na záhoně je vysaďte na jaře.

Méně odolné byliny přesaďte do květináče

Ne všechny druhy bylinek zvládnou přežít náročné zimní období, a to ani při zakryjí a zahrnutí chvojím či větvičkami. Mezi méně odolné druhy bylinek patří například bazalka nebo rozmarýn. Chcete-li mít jistotu, že vám do příštího roku vydrží, přesaďte je do květináče a přeneste do interiéru. Bylinky by měly být uchovávány v teplotě v rozmezí od 10 do 20 °C. Bylinky zalévejte i během zimního období, ale méně častěji a v menším objemu. Rostliny zalijte až ve chvíli, kdy zemina zcela vyschne.

Bylinky můžete pěstovat doma celou zimu

Od jara do zimy můžete pěstovat bylinky na balkoně. Chcete-li využívat čerstvé byliny při přípravě pokrmů i v zimním období, přeneste rostlinky v květináčích do interiéru. Bude se jim dařit i při pokojové teplotě, navíc stále porostou. Pokud byste bylinky přesunuli do sklepa nebo jiného chladnějšího prostoru, proces růstu by se zastavil, nabrali by však více síly pro růst v dalších měsících.

Na okenním parapetu se bude během zimy dobře dařit například oreganu, tymiánu nebo rozmarýnu. I při pěstování doma v květináči bylinky pravidelně zastřihujte a zaměřte se na správné zavlažování. Byliny zalijte jednou za 2-3 dny, s objemem zálivky to však nepřehánějte. Kořínky bylinek by mohly začít uhnívat. Chcete-li podpořit kvalitu jednotlivých lístků bylin, můžete rostlinu občas osvěžit vodou z rozprašovače.

Zazimování bylinek pro pěstování na zahradě nebo doma v květináči není žádná věda. I v zimě pak můžete byliny sklízet. V pokračování článku se zaměříme na to, jak je konzervovat šetrným způsobem.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

NÁVOD NA ZPRACOVÁNÍ BYLINEK PŘED ZIMOU

Přečtěte si i další články zaměřené na tematiku bylinek a bylinkové zahrady:

publikováno: 3. 12. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.