Architekt Jan Kotěra zanechal stopu v Čechách i na Moravě

Architekt Jan Kotěra zanechal stopu v Čechách i na Moravě

Brno a Zlín jsou z pohledu architektury zajímavými místy, protože právě tady najdete jedinečné skvosty moderní architektury. Obě města spojuje jméno rachitekta Jana Kotěry, který k jejich vzhledu přispěl bytovými i veřejnými budovami. Jejich charakteristickým znakem rysem je propojení malířství, design i sochařství.

 

Brněnský rodák bývá označován za zakladatele moderní české architektury. Své schopnosti využíval i jako pedagog, jehož rukama prošlo několik nadějných architektů.

Inspirace brněnského rodáka 

I když se narodil v Brně, německé kořeny po matce nezapřel a mnoho let studií strávil na německých školách. S rodiči se brzy přestěhoval do Prahy. Absolvoval Vídeňskou akademii, kde načerpal inspiraci v secesi, která jepatrná v jeho prvních stavbách. Později ji začal kombinovat s venkovskými prvky a motivy.
Vzory a znalosti čerpal na studiích v Vídni nebo při ročním působení v Itálii, kam zamířil díky ocenění Římskou cenu a. Po návratu do vlasti nebyla jeho tvorba přivítána s nadšením.
je autorem návrhu první secesní stavby v Praze (Peterkův dvůr)
jedním z charakteristických znaků
Důležitým okamžikem byla návštěva St.Louis, po níž nastal obrat k racionalismu
navrhoval také náhrobky, které lze najít na několika pražských hřbitovech

Z Prahy do Zlína

Jak se brněnský rodák žijící v Praze a spjatý s Německem (resp. Rakouskem) dostal do Zlína? Inu, v té době celkem jednoduše: díky Baťovi. Už v době kolem roku 1915 byl známou personou ve svém oboru, a když bylo třeba upravit Baťovu rodinnou vilu, padla volba na Kotěru.
Jeho díla se ale nachází na širším území. Je autorem Okresní dům nebo Městské muzeum v Hradci Králové (kde zanechal výraznou stopu) či Národní dům v Prostějově.

Kotěra uměl i nábytkářský design
Jan Kotěra se nezapsal do historie jen jako architekt. Byl malířem, designerem nádobí, skla a hlavně interiérů a nábytku. Nesl rysy nejen jeho oblíbené secese, ale i modernismu

Rysy tvorby

  • čisté a přehledné dispozice, řada tvarů (v pozdějším období jen strohý design)
  • Nápaditost
  • Asymetrie
  • Vyvážená kompozice

pro pamatky eu

Nádraží v Hradci Králové

Jan Kotěra a jeho dílo

Za vrchol trvorby jsou považovány roky 1906-1912, ze kterých pochází Kotěrova vlastní vila (Praha-Vinohrady), už zmiňované hradecké méstské muzeum, Krasova nebo Götzova vila, Herbenova vila, Trmalova vila, vila Stanislava Suchardy (včetně interiéru), úpravy prováděl na Vile Tomáše Bati. Vily patřily mezi výraznou část jeho zvorby. Mimo to je autorem i řady dělnických a úředníckých bytových domů. (Laichterův bytový dům, Praha-Vinohrady)

Kolonie pro Baťovy dělníky ve Zlíně byla Kotěrovým dílem po delší tvůrčí přestávce, kterou způsobila první světová válka. Jeho řešení bylo prvním krokem k „baťovskému Zlínu."

Peterkův dům: patří mezi ranná díla (jedno z prvních děl), což značí bohaté zdobení na fasádě.
přestavba zámku v Červeném Hrádku u Sedlčan
Vodárna s věží, Praha-Michle, Třeboň na Kopečku
Pavilon obchodu na Jubilejní výstavě obchodní a živnostenské komory

Na několika pražských hřbitovech lze najít hrobky a náhrobky, na jejich podobě se Kotěra podílel: hrobka Jakuba Vojty Slukova, Kožíškova hrobka, hrobka Adolfa Landsberga

Vila Jana Kotěry

Vila Jana Kotěry je památkově chráněným objektem. Je řazena do slohu označeného jako racionální moderna a vystavěna byla v letech 1908-1909. Právě na ní se velmi výrazně projevilo zjednodušování. Na vile byly vybudovány dva dominantní prvky: terasa a věž.
Interiér rozdělalil tak, aby se v něm příjemně žilo i tvořilo. V přízemí se nachází reprezentativní salon a ložnice, v patře pak ateliér, kuchyně, jídelna a hudební pokoj.
Vila se nachází v Praze, ale paradoxem je, že právě tady nenašel pro svá díla příliš místa. Byla označena za příliš moderní.

Fakta a zajímavosti ze života Jana Kotěry

Oblasti, ve kterých působil: architektura, pedagogika, malířství, design (nádobí, skla, nábytku, interiérů i tape )
Už ve 27 letech byl profesorem a vyučoval na speciální škole dekorativní architektury na pražské umleckoprmyslové škole.

Mnoho návrhů Jana Kotěry zůstalo jen na papíře a nikdy nebyly realizovány. I tak patří mezi stěžejní architekty období před 1. světovou válkou. Jako pedagog vyučoval další známé architekty - Josefa Gočára nebo Otakara Novotného.

Zeměř v Praze v 51 letech a zanechal za sebou velká díla. Nejen rozměrově, ale hlavně významově.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...