Čištění TV zvládnete levou zadní. Už žádné šmouhy ani škrábance na obrazovce

Jak správně čistit televizor a na co si dát pozor

Je vaše televize nepoužívanějším spotřebičem v domácnosti, nebo ji zapínáte jen večer? V obou případech se zaměřte na správný postup čištění. Nejenže díky tomu zachováte perfektní kvalitu obrazu bez šmouh a nečistot, ale také prodloužíte životnost vašeho televizoru. V tomto článku vám poradíme, jak při čištění postupovat a na co si dát pozor.

Proč televizi pravidelně čistit

Možná si říkáte, že čištění televizoru je jen další z mnoha nepříjemných domácích povinností. Zbytečné ale rozhodně není! Pravidelná údržba vašeho televizoru je důležitá z několika důvodů.

Užijte si sledování filmů a pořadů na televizoru bez šmouh a fleků

Čtěte také:

Fenomén 3D televize: je to opravdu takový zázrak?

HbbTV propojuje televizní vysílání s internetem

Projektor místo televize – dopřejte si zážitek jako v kině!

 Zaprvé, udržování čisté obrazovky vám pomůže užít si své oblíbené filmy a seriály v co nejlepší kvalitě. Šmouhy, fleky ani prach nebudou překážet. Za druhé, čistota obrazovky také přispívá k dlouhé životnosti televizoru, což vám ušetří spoustu peněz na nákup nového zařízení. Pravidelně udržovaná televize vydrží mnoho let. A za třetí, pravidelné čištění obrazovky může pomoci minimalizovat množství bakterií a prachu v místnosti, což přispívá ke zdravějšímu životnímu prostředí. Ani na to nezapomínejte.

Správný postup čištění TV v 5 krocích

Čištění televizoru je důležité, ale musí se provádět pečlivě a pořádně. V opačném případě můžete spotřebiči spíše uškodit. Aby výsledek čištění stál za to, postupujte v těchto 5 krocích:

  1. Vypněte televizor a nechte ho vychladnout. Je důležité si uvědomit, že čištění televizoru, který je zapnutý a stále ještě teplý, může mít negativní vliv na jeho výkon.
  2. Použijte jemný mikrovláknový hadřík. Vyhněte se použití papírových utěrek, starých triček nebo utěrek, které mohou mít hrubé vlákna. Mikrovlákno pomáhá minimalizovat škrábance na obrazovce a zároveň zachytává prach a špínu.
  3. Připravte si čistící roztok. Smíchejte malé množství tekutého mýdla s vodou a nalijte ho do stříkací lahve. Nedoporučuje se používat chemické čistící prostředky, jako jsou například spreje na okna, protože mohou obsahovat chemikálie, které mohou poškodit obrazovku.
  4. Rozprašte roztok na mikrovlákno, nikdy ne přímo na obrazovku. Rozprašování čistícího roztoku přímo na obrazovku může vést k prosákání tekutiny mezi obrazovkou a rámem, což může způsobit poruchu televizoru. Stejná pravidla platí i při čištění monitorů nebo telefonů. Čistič nanášejte na utěrku, ne přímo na obrazovku, jak je tomu na fotografii!
  5. Jemně otřete obrazovku hadříkem navlhčeným čistícím roztokem. Dbejte na to, aby neotírali příliš silně, abyste předešli poškození obrazovky. Pokud jsou na obrazovce nějaké skvrny, použijte hadřík místo toho, abyste tlačili a jemně krouživými pohyby je odstraňujte.

Na co dát při čištění televize pozor

Nikdy nepoužívejte tvrdé nebo hrubé materiály k čištění, jako například kovové houbičky nebo drátěné kartáče. Tyto materiály mohou poškrábat povrch obrazovky a trvale poškodit vaši televizi. Místo toho používejte jemná a měkká mikrovlákna, která jsou speciálně navržena pro čištění elektronických zařízení.

Další věcí, na kterou byste si měli dát pozor, je použití správného čisticího roztoku. Nepoužívejte chemikálie, jako amoniak nebo alkohol, protože mohou trvale poškodit vaši obrazovku. Místo toho používejte speciální čisticí roztoky určené pro čištění elektroniky. Dostupné jsou už od pár stokorun.

Nenamáčejte obrazovku a neperete ji vodou, ani nedělejte příliš intenzivní pohyby. Místo toho jemně otřete povrch hadříkem navlhčeným čistícím roztokem a dělejte jemné a krouživé pohyby. Vyhněte se také stříkání roztoku přímo na obrazovku, protože může způsobit prosáknutí tekutiny dovnitř televizoru a poškození jeho vnitřních částí.

Přečtěte si i další související články:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Zdeněk Prášil – Nadeta.cz: náhradní díly pro elektrospotřebiče
Potřebujete náhradní díly pro elektrospotřebiče
EWM Hightec Welding, s.r.o.: výroba svařovacích přístrojů
Společnost EWM se specializuje na výrobu &scaron…
Jan Hejzlar: spolehlivý elektroinstalatér do vašich domovů
Jan Hejzlar, uznávaný odborník na…

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme u nich kuchyň objednávali už v březnu, takže jsme tu soutěž zaznamenali až doda...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Doménou zámečníka nejsou jen zámky: Musí být precizní a rychlý v práci s kovem

Pod pojmem zámečník vytane zpravidla konkrétní představa na mysli i laikům. Práce těchto řemeslníků je ale mnohem rozmanitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Co všechno umí?

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Čemeřice neboli sněžná růže bude ozdobou vaší zahrady

Pustíme se společně do poznávání čemeřice a poradíme, jak se o ni během léta starat. I když kvete v době, kdy většina zahrady odpočívá, stojí za zmínku i teď. Znáte ji?

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...