Krásná neživá příroda. Dekorační písek, horniny a minerály vyšperkují interiér
Neživá příroda hlasitě nepromlouvá, ale ani nemlčí. Letní dekorace s pískem nebo horniny a minerály tiše působí na smysly a nenápadně harmonizují své okolí. Písek evokuje letní klid, proto si zkuste pohrát se suvenýry od moře a vytvořte originální letní ozdobu třeba na stůl.
Přírodní dekorační písek
Písek se přirozeně vyskytuje v přírodě. Vděčíme za něj rozpadajícím se horninám (převážně křemenu a živci), v oblastí moří se v něm objevují třeba i korály a mušle. Například na Hawai se díky obsidiánu setkáte s přírodním černým odstínem, v Mexickém zálivu se na bílé barvě podíli hladký vápenec.
Dává pevnost stavebním materiálům, v zahradě je využívaný pro zpevňování terénu nebo podkladu. Kutilové jsou jím vybaveni pro pískování povrchů, využívá se ve sklářském průmyslu.
Jak dokáže brousit a leštit povrchy věděli už první zručné civilizace.
Od nejjemnějšího písku po štěrk
Má ale i svou jemnou stránku. Pokud zajdeme do extrému, pak se ty nejjemnější částice stávají při kontaktu s vodou bahnem. Pro dekorace se využívá hrubý písek, na němž v menším množství lépe vynikne barva.
Od jemných pískových zrn do přesýpacích hodin přechází v drobný štěrk, který už se objevuje v dalších podobách – nepravidelných kamíncích či kuličkách.
Výroba písku probíhá v pěti fázích. Přírodní mechanický rozklad trvá miliony let. Po extrakci se jednotlivá zrnka rozpadají a přirozeně dělí. Přorozeně proběhne očištění a část podlehne dalším silám je rozdrcena. Přivýrobě dekoračního písku se tomuto kroku pomáhá mechanickou silou, díky níž se na konci objeví požadovaná hrubost písku.
Tři využití pro písek
• Dekorační písek místo svícnu. Bez problémů se do něj umístí vysoká svíčka, jako podklad je skvělý i pro čajové svíčky. |
DIY: výroba dekoračního písku
Jeden způsob, jak si pořídit barevný písek, je návštěva obchodu. Vyberete si z nabízených barev, jejichž omezená nabídka nemusí vyhovovat požadavkům. Pak existuje další možnost, a to připravit si barvu podle vlastních představ. Vystačíte si přitom s běžnou kuchyňskou solí a potravinářskými barvami. Ty se nevyrábí jen v šesti tradičních barvách, spektrum je mnohem širší. Kombinováním si pak můžete i sami měnit odstín.
Postup
Půl šálku vody s rozmíchanou barvou postupně po menších dávkách vlévejte do nádoby, kam jste předtím nasypali jeden šálek soli. Tento poměr je přibližný, proto je třeba vodu vlévat jen po malých částech a sůl vždy co nejvíc promíchat.
Čím víc barvy sůl absorbuje, tím bude mít písek sytější barvu. Dobře promíchanou a pravidelně obarvenou sůl nechte v sášku odpočívat ještě přes noc, aby sůl vyschla a barva se tak zafixovala.
K létu patří písek
Dekorace s pískem se nejlépe vytváří na letní témata. K tomuto období patří pláže s nejjemnějším pískem, s jehož pomocí vytvoříte jemná zátiší. Ve skleněné nádobě se na světlém písku předvedou úlovky z dovolených, které leží netknutě v krabičkách ve skříních: mušle, oblázky a další podobné relikvie. Pokud seženete drobné dřevěné propriety připomínající léto (kormidlo a k němu kousek lana, jjakožto připomínku vodáctví a jachtaření) pak vytvoříte navíc i stylové zátiší.
Doplněním o svíčku získáte dokonalou dekorací na letní nebo narozeninový stůl.
Vrstvení písečných dun
Domácí tónování písku umožňuje ještě jednu zajímavou věc. Od jemného nádechu písek může přecházet v sytou barvu, takže postupným vrstvením vznikne jemná barevná škála.
Dobže vypadají i ostré kontrasty, pro které je ale vhodné hledat inspiraci v přírodě. Pruhy zebry, zbarvení žirafy, safari odstíny nebo vodní hladina se zapadajícím sluncem.
S poslední vrstvou se navíc můžete vyhrát a vytvořit v ní úzkým nástrojem ornamenty.
Horniny, minerály, drahé kameny
Do jiné kategorie patří dekorace s horninami, minerály nebo dokonce drahými kameny. Česká geologická služba uvádí kámen nejen jako stavební materiál, ale zmiňuje i využití k dekoračním účelům. Využívají se horniny vyvřelé, usazené i přeměněné. Všechny vytváří krásné struktury, takže ve výsledku záleží i na tom, jak je kámen opracovaný. V tom má Česká republika dlouholetou tradici, v posledních letech se navíc poptávka po takových dekoracích zvyšuje. Přehled všech hornin vyskytujících se na našem území se dá najít v tzv. lithotéce.
Pestrá geologie ČR podléhá ochraně přírody stejně jako živá příroda. Vztahuje se k ní řada zákonu, vyhlášek a nařízení včetně stavebního zákona.
Dekorace nejen z drahých kamenů se v interiérech objevují převážně jako svícny nebo plátky na podstavcích. Díky zajímavé barevné škále se mohou horniny a minerály stát součástí každého minerálu. Vyšperkovaný interér pak stačí doplnit drobným drahým kamenem a sílu neživé přírody si tak přinesete i domů.
Diskuse k článku