Lekce úklidu: nezbytné čištění lednice zabrání šíření plísní

Lekce úklidu: nezbytné čištění lednice zabrání šíření plísní

Měkké světlo z lednice působí jako magnet. Nepříjemný zápach a špína ale zkazí chuť a v žádném případě neprospívají ani uloženým potravinám. V tomto případě není na škodu stát se puntičkářem. Prevence před plísní a pachy musí být důkladná a pravidelná. Jídlo skladované v lednici si pak budete moci dopřát bez obav z následků.

 

 


Krabičky s potravinami jsou sice praktické řešení, ale uchovávání vařeného jídla s sebou nese i rizika. Plísně však nevznikají jen v jejich útrobách, ale i na stěnách lednice. Nejsou vítanými hosty, je potřeba zbavit se jich co nejdříve.

 

Čištění vnitřních ploch lednice jednou za měsíc

Výhrůžný postoj před lednicí s hadrem v ruce by se měl opakovat každý měsíc. V lednici se skladují potraviny rychle podléhající zkáze i ty trvanlivé, a za tu dobu se umí pořádně promíchat a vytvořit tak nepřehlednou směsici poživatelných a nepoživatelných surovin. Jenže, kdo tomu co čtyři týdny opravdu věnuje čas?
Chladné prostředí v lednici sice zpomaluje mnohé procesy, ovšem nekonečnou životnost potravin nezajistí.

Vyskladnit celou lednici dá v některých případech hodně práce, ale je to potřeba. Každou vyjímatelnou část pečlivě omyjte, lednici vytřete (nebojte se ani desinfekce) a nechte vyschnout.

Dezinfekce lednice

V některých případech následuje razantní krok, kterým je dezinfekce. K ničení mikroorganismů dochází chemickou nebo fyzikální cestou a je nutné všude tam, kde jsou vyšší nároky na čistotu. Dezinfekční prostředky, sanitizéry, snižují počet mikroorganismů na úroveň, která už nemůže lidskému zdraví nijak uškodit. Při testech dochází k ničení 99,9% mikroorganismů.
Nejširší škálu patogenů ničí 5% roztok chloranu sodného

Krabičky s potravinami jsou sice praktické řešení, ale uchovávání vařeného jídla s sebou nese i rizika. Plísně však nevznikají jen v jejich útrobách, ale i na stěnách lednice. Nejsou vítanými hosty, je potřeba zbavit se jich co nejdříve.

Úsporná samoodmrazovací lednice 

Samoodmrazování zajišťuje neustálou cirkulaci vzduchu v lednici. Snižuje se tím vlhkost a chlad je rozprostřen rovnoměrně. Tím se snižuje vlhkost a lednici tak není potřeba odmrazovat. Co je ale nejdůležitější: tento systém přináší nižší spotřebu energie.
Ideální lednice s vnitřním oběhem vzduchu odvádí vlhkost ven. Námraza nevzniká proto, že se vlhkost kondenzuje na ploše výparníku a tam se mění v led. Ten se podtupně taví a voda se nad kompresorem odpařuje.

Proč je důležité odstraňovat námrazu z lednice a mrazáku? Jednoduše proto, že její přítomnost znamená vyšší spotřebu a tím větší náklady na provoz lednice.

Plíseň v lednici = nežádoucí

Tam, kde skladují potraviny, není místo pro plíseň ani její zárodky. Jenže prostředí lednice její tvorbě nahrává, i když je v něm chladno.
V první řadě je potřeba najít zdroj plísně. Odstranění už napadených potravin a důkladné vyčištění prostoru. Detergent se dá nahradit jinými prostředky – například octem nebo peroxidem vodíku. Sáhnout můžete i po čistících přípravcích s antibakteriálními a antifungicidními účinky.
Vlhkost ale neovlivníte, proto je třeba eliminovat nehromadící se kondenzát.

 Vyskladnit celou lednici dá v některých případech hodně práce, ale je to potřeba. Každou vyjímatelnou část pečlivě omyjte, lednici vytřete a nechte vyschnout.

Ionizátor zkombinovaný s UV lampou

Proti pachu i plísním se začaly do lednic vkládat UV lampy. Využívají technologie ionizace a produkce ozónu (O3), aby působily desinfekčně a likvidovaly pachy. Vedle neutralizace pachů a zabránění růstu plísní znemožňují množení škodlivých bakterií. S jejich pomocí se tak vnitřní klima mění k prospěchu skladovaných potravin a prodlužuje jejich trvanlivost.

Pohlcovač zápachu do lednice

Můžete si být jistí, že na pravidelnou likvidaci zápachu nezapomenete. Pokud ano, důrazně se vám sama připomene v okamžiku otevření dvířek. Právě nelibé vůně vás přinutí k pravidelnému vyklízení a čištění.
Pro to, aby si lednice udžela co nejdéle neutrální vůni, existují pohlcovače pachu určené speciálně pro chladný prostor lednic. Využijete je i v případě, že bude v lednici potřeba skladovat pokrmy výraznější vůně.
Z účinných přírodních pohlcovačů zápachu se nabízí soda nebo kypřící prášek, rozkrojené jablko nebo mletá káva nasypaná třeba do misky. Praktické zkušenosti potvrzují účinnost kávy i na silnější zápach, kypřící prášek nebo jablko bylo účinné spíše v podobě prevence.

Skladování jídla: syrové versus vařené potraviny

Většina potravin obsahuje bakterie, které se v nevhodných podmínkách množí a v nějhorším případě pak způsobí i otravu. Problém nastává hlavně v létě, kdy ani chladné prostředí v lednici často nestačí. Bakteriemi se totiž pokrmy kontaminují mimo ni a pak už je na zásahy pozdě.

Pro skladování jídla používejte spižírnu

Nejnáchylnější maso, uzeniny, drůbež, mořské plody, mléčné výrobky, vejce, vařená rýže, vařené těstoviny a jakékoliv hotové saláty vyžadují zvýšenou pozornost.
Otevřené konzervy nebo sklenice by se neměly v lednici skladovat vůbec.

Bakterie v jídle rostou při teplotách od 5°C do 60°C. Vysoce rizikové potraviny by se proto měly skladovat jen minimálně a po co nejkratší dobu. Rizikové je kvůli tomu i znovuzmrazování.

Ve velké americké lednici trvá takový rychlý úklid třikrát déle. Ale je nezbytný, proto buďte rádi, že se pouštíte jen do menší české chladničky. Onemocnění z potravin, navíc doma, není nic příjemného.

Pro čištění lze použít přírodní i průmyslové prostředky. Ve druhém případě je však třeba na závěr lednici ještě jednou pořádně vytřít čistou vodou.
A nezapomeňte na detaily: nenápadné těsnění dveří, rohy boxů nebo krabiček. Bakterie se skrývají všude.



Diskuse k článku

  • Robin Hudeček

    12:02 15. 8. 2016 0
    Děkuji za pěkný článek, jen bych si ho dovolil doplnit o informaci, že veškeré otevřené potraviny musí být opětovně zabaleny, z hlediska šíření bakterií. V tomto ohledu je lednice nejhorší prostředí a proto je dobré nejen mít rozdělené zony, jak je zmíněno, ale i vše otevřené balit. Sám používám sáčky i do mrazáku: http://www.mojeobaly.cz/sacky-a-tasky/sacky-do-mrazaku/ a mohu všem jen doporučit taky balit. Jdou samozřejmě i jiné sáčky, například od rohlíků, ale zkrátka vše pečlivě balit a balit.

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zkoušel jsem si to nahrubo spočítat a vycházelo to líp než klasickej fix. A ta dvouletá ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Trend zvaný Tiny House: Proč v Česku mnohé přitahuje?

Přemýšleli jste někdy o životě na pár metrech? Pak se vám bude líbit trend posledních let – Tiny Houses. Přináší pocit nezávislosti a úspory. Takový způsob života umožňuje majitelům soustředit se na to podstatn...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Výškové práce snadno, bezpečně a bez starostí

Potřebujete se dostat vysoko a bezpečně? V článku se dozvíte, jak na to – a proč je lepší využít zkušenou firmu než riskovat sám. Od údržby fasády po ořez stromů, řešení je jednodušší, než si myslíte.

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Moderní osvětlení, které změní váš domov

Plánujete změnu interiéru nebo jen chcete doma lepší světlo? V tomhle článku se dozvíte, proč je osvětlení důležité a jak vám s jeho výběrem může pomoct někdo, kdo se v tom opravdu vyzná. Ukážu vám, že prodej s...