Lekce úklidu: nezbytné čištění lednice zabrání šíření plísní

Lekce úklidu: nezbytné čištění lednice zabrání šíření plísní

Měkké světlo z lednice působí jako magnet. Nepříjemný zápach a špína ale zkazí chuť a v žádném případě neprospívají ani uloženým potravinám. V tomto případě není na škodu stát se puntičkářem. Prevence před plísní a pachy musí být důkladná a pravidelná. Jídlo skladované v lednici si pak budete moci dopřát bez obav z následků.

 

 


Krabičky s potravinami jsou sice praktické řešení, ale uchovávání vařeného jídla s sebou nese i rizika. Plísně však nevznikají jen v jejich útrobách, ale i na stěnách lednice. Nejsou vítanými hosty, je potřeba zbavit se jich co nejdříve.

 

Čištění vnitřních ploch lednice jednou za měsíc

Výhrůžný postoj před lednicí s hadrem v ruce by se měl opakovat každý měsíc. V lednici se skladují potraviny rychle podléhající zkáze i ty trvanlivé, a za tu dobu se umí pořádně promíchat a vytvořit tak nepřehlednou směsici poživatelných a nepoživatelných surovin. Jenže, kdo tomu co čtyři týdny opravdu věnuje čas?
Chladné prostředí v lednici sice zpomaluje mnohé procesy, ovšem nekonečnou životnost potravin nezajistí.

Vyskladnit celou lednici dá v některých případech hodně práce, ale je to potřeba. Každou vyjímatelnou část pečlivě omyjte, lednici vytřete (nebojte se ani desinfekce) a nechte vyschnout.

Dezinfekce lednice

V některých případech následuje razantní krok, kterým je dezinfekce. K ničení mikroorganismů dochází chemickou nebo fyzikální cestou a je nutné všude tam, kde jsou vyšší nároky na čistotu. Dezinfekční prostředky, sanitizéry, snižují počet mikroorganismů na úroveň, která už nemůže lidskému zdraví nijak uškodit. Při testech dochází k ničení 99,9% mikroorganismů.
Nejširší škálu patogenů ničí 5% roztok chloranu sodného

Krabičky s potravinami jsou sice praktické řešení, ale uchovávání vařeného jídla s sebou nese i rizika. Plísně však nevznikají jen v jejich útrobách, ale i na stěnách lednice. Nejsou vítanými hosty, je potřeba zbavit se jich co nejdříve.

Úsporná samoodmrazovací lednice 

Samoodmrazování zajišťuje neustálou cirkulaci vzduchu v lednici. Snižuje se tím vlhkost a chlad je rozprostřen rovnoměrně. Tím se snižuje vlhkost a lednici tak není potřeba odmrazovat. Co je ale nejdůležitější: tento systém přináší nižší spotřebu energie.
Ideální lednice s vnitřním oběhem vzduchu odvádí vlhkost ven. Námraza nevzniká proto, že se vlhkost kondenzuje na ploše výparníku a tam se mění v led. Ten se podtupně taví a voda se nad kompresorem odpařuje.

Proč je důležité odstraňovat námrazu z lednice a mrazáku? Jednoduše proto, že její přítomnost znamená vyšší spotřebu a tím větší náklady na provoz lednice.

Plíseň v lednici = nežádoucí

Tam, kde skladují potraviny, není místo pro plíseň ani její zárodky. Jenže prostředí lednice její tvorbě nahrává, i když je v něm chladno.
V první řadě je potřeba najít zdroj plísně. Odstranění už napadených potravin a důkladné vyčištění prostoru. Detergent se dá nahradit jinými prostředky – například octem nebo peroxidem vodíku. Sáhnout můžete i po čistících přípravcích s antibakteriálními a antifungicidními účinky.
Vlhkost ale neovlivníte, proto je třeba eliminovat nehromadící se kondenzát.

 Vyskladnit celou lednici dá v některých případech hodně práce, ale je to potřeba. Každou vyjímatelnou část pečlivě omyjte, lednici vytřete a nechte vyschnout.

Ionizátor zkombinovaný s UV lampou

Proti pachu i plísním se začaly do lednic vkládat UV lampy. Využívají technologie ionizace a produkce ozónu (O3), aby působily desinfekčně a likvidovaly pachy. Vedle neutralizace pachů a zabránění růstu plísní znemožňují množení škodlivých bakterií. S jejich pomocí se tak vnitřní klima mění k prospěchu skladovaných potravin a prodlužuje jejich trvanlivost.

Pohlcovač zápachu do lednice

Můžete si být jistí, že na pravidelnou likvidaci zápachu nezapomenete. Pokud ano, důrazně se vám sama připomene v okamžiku otevření dvířek. Právě nelibé vůně vás přinutí k pravidelnému vyklízení a čištění.
Pro to, aby si lednice udžela co nejdéle neutrální vůni, existují pohlcovače pachu určené speciálně pro chladný prostor lednic. Využijete je i v případě, že bude v lednici potřeba skladovat pokrmy výraznější vůně.
Z účinných přírodních pohlcovačů zápachu se nabízí soda nebo kypřící prášek, rozkrojené jablko nebo mletá káva nasypaná třeba do misky. Praktické zkušenosti potvrzují účinnost kávy i na silnější zápach, kypřící prášek nebo jablko bylo účinné spíše v podobě prevence.

Skladování jídla: syrové versus vařené potraviny

Většina potravin obsahuje bakterie, které se v nevhodných podmínkách množí a v nějhorším případě pak způsobí i otravu. Problém nastává hlavně v létě, kdy ani chladné prostředí v lednici často nestačí. Bakteriemi se totiž pokrmy kontaminují mimo ni a pak už je na zásahy pozdě.

Pro skladování jídla používejte spižírnu

Nejnáchylnější maso, uzeniny, drůbež, mořské plody, mléčné výrobky, vejce, vařená rýže, vařené těstoviny a jakékoliv hotové saláty vyžadují zvýšenou pozornost.
Otevřené konzervy nebo sklenice by se neměly v lednici skladovat vůbec.

Bakterie v jídle rostou při teplotách od 5°C do 60°C. Vysoce rizikové potraviny by se proto měly skladovat jen minimálně a po co nejkratší dobu. Rizikové je kvůli tomu i znovuzmrazování.

Ve velké americké lednici trvá takový rychlý úklid třikrát déle. Ale je nezbytný, proto buďte rádi, že se pouštíte jen do menší české chladničky. Onemocnění z potravin, navíc doma, není nic příjemného.

Pro čištění lze použít přírodní i průmyslové prostředky. Ve druhém případě je však třeba na závěr lednici ještě jednou pořádně vytřít čistou vodou.
A nezapomeňte na detaily: nenápadné těsnění dveří, rohy boxů nebo krabiček. Bakterie se skrývají všude.Diskuse k článku

  • Robin Hudeček

    12:02 15. 8. 2016 0
    Děkuji za pěkný článek, jen bych si ho dovolil doplnit o informaci, že veškeré otevřené potraviny musí být opětovně zabaleny, z hlediska šíření bakterií. V tomto ohledu je lednice nejhorší prostředí a proto je dobré nejen mít rozdělené zony, jak je zmíněno, ale i vše otevřené balit. Sám používám sáčky i do mrazáku: http://www.mojeobaly.cz/sacky-a-tasky/sacky-do-mrazaku/ a mohu všem jen doporučit taky balit. Jdou samozřejmě i jiné sáčky, například od rohlíků, ale zkrátka vše pečlivě balit a balit.

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Jak vyčistit indukční desku

Indukční varné desky jsou oblíbené pro úsporu energie, jednoduché používání a moderní vzhled. Aby ale vypadali pořád jako nové, je potřeba se o ně pravidelně starat. Proto se blíže podíváme na to, jak správně č...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...