Lekce úklidu: nezbytné čištění lednice zabrání šíření plísní

Lekce úklidu: nezbytné čištění lednice zabrání šíření plísní

Měkké světlo z lednice působí jako magnet. Nepříjemný zápach a špína ale zkazí chuť a v žádném případě neprospívají ani uloženým potravinám. V tomto případě není na škodu stát se puntičkářem. Prevence před plísní a pachy musí být důkladná a pravidelná. Jídlo skladované v lednici si pak budete moci dopřát bez obav z následků.

 

 


Krabičky s potravinami jsou sice praktické řešení, ale uchovávání vařeného jídla s sebou nese i rizika. Plísně však nevznikají jen v jejich útrobách, ale i na stěnách lednice. Nejsou vítanými hosty, je potřeba zbavit se jich co nejdříve.

 

Čištění vnitřních ploch lednice jednou za měsíc

Výhrůžný postoj před lednicí s hadrem v ruce by se měl opakovat každý měsíc. V lednici se skladují potraviny rychle podléhající zkáze i ty trvanlivé, a za tu dobu se umí pořádně promíchat a vytvořit tak nepřehlednou směsici poživatelných a nepoživatelných surovin. Jenže, kdo tomu co čtyři týdny opravdu věnuje čas?
Chladné prostředí v lednici sice zpomaluje mnohé procesy, ovšem nekonečnou životnost potravin nezajistí.

Vyskladnit celou lednici dá v některých případech hodně práce, ale je to potřeba. Každou vyjímatelnou část pečlivě omyjte, lednici vytřete (nebojte se ani desinfekce) a nechte vyschnout.

Dezinfekce lednice

V některých případech následuje razantní krok, kterým je dezinfekce. K ničení mikroorganismů dochází chemickou nebo fyzikální cestou a je nutné všude tam, kde jsou vyšší nároky na čistotu. Dezinfekční prostředky, sanitizéry, snižují počet mikroorganismů na úroveň, která už nemůže lidskému zdraví nijak uškodit. Při testech dochází k ničení 99,9% mikroorganismů.
Nejširší škálu patogenů ničí 5% roztok chloranu sodného

Krabičky s potravinami jsou sice praktické řešení, ale uchovávání vařeného jídla s sebou nese i rizika. Plísně však nevznikají jen v jejich útrobách, ale i na stěnách lednice. Nejsou vítanými hosty, je potřeba zbavit se jich co nejdříve.

Úsporná samoodmrazovací lednice 

Samoodmrazování zajišťuje neustálou cirkulaci vzduchu v lednici. Snižuje se tím vlhkost a chlad je rozprostřen rovnoměrně. Tím se snižuje vlhkost a lednici tak není potřeba odmrazovat. Co je ale nejdůležitější: tento systém přináší nižší spotřebu energie.
Ideální lednice s vnitřním oběhem vzduchu odvádí vlhkost ven. Námraza nevzniká proto, že se vlhkost kondenzuje na ploše výparníku a tam se mění v led. Ten se podtupně taví a voda se nad kompresorem odpařuje.

Proč je důležité odstraňovat námrazu z lednice a mrazáku? Jednoduše proto, že její přítomnost znamená vyšší spotřebu a tím větší náklady na provoz lednice.

Plíseň v lednici = nežádoucí

Tam, kde skladují potraviny, není místo pro plíseň ani její zárodky. Jenže prostředí lednice její tvorbě nahrává, i když je v něm chladno.
V první řadě je potřeba najít zdroj plísně. Odstranění už napadených potravin a důkladné vyčištění prostoru. Detergent se dá nahradit jinými prostředky – například octem nebo peroxidem vodíku. Sáhnout můžete i po čistících přípravcích s antibakteriálními a antifungicidními účinky.
Vlhkost ale neovlivníte, proto je třeba eliminovat nehromadící se kondenzát.

 Vyskladnit celou lednici dá v některých případech hodně práce, ale je to potřeba. Každou vyjímatelnou část pečlivě omyjte, lednici vytřete a nechte vyschnout.

Ionizátor zkombinovaný s UV lampou

Proti pachu i plísním se začaly do lednic vkládat UV lampy. Využívají technologie ionizace a produkce ozónu (O3), aby působily desinfekčně a likvidovaly pachy. Vedle neutralizace pachů a zabránění růstu plísní znemožňují množení škodlivých bakterií. S jejich pomocí se tak vnitřní klima mění k prospěchu skladovaných potravin a prodlužuje jejich trvanlivost.

Pohlcovač zápachu do lednice

Můžete si být jistí, že na pravidelnou likvidaci zápachu nezapomenete. Pokud ano, důrazně se vám sama připomene v okamžiku otevření dvířek. Právě nelibé vůně vás přinutí k pravidelnému vyklízení a čištění.
Pro to, aby si lednice udžela co nejdéle neutrální vůni, existují pohlcovače pachu určené speciálně pro chladný prostor lednic. Využijete je i v případě, že bude v lednici potřeba skladovat pokrmy výraznější vůně.
Z účinných přírodních pohlcovačů zápachu se nabízí soda nebo kypřící prášek, rozkrojené jablko nebo mletá káva nasypaná třeba do misky. Praktické zkušenosti potvrzují účinnost kávy i na silnější zápach, kypřící prášek nebo jablko bylo účinné spíše v podobě prevence.

Skladování jídla: syrové versus vařené potraviny

Většina potravin obsahuje bakterie, které se v nevhodných podmínkách množí a v nějhorším případě pak způsobí i otravu. Problém nastává hlavně v létě, kdy ani chladné prostředí v lednici často nestačí. Bakteriemi se totiž pokrmy kontaminují mimo ni a pak už je na zásahy pozdě.

Pro skladování jídla používejte spižírnu

Nejnáchylnější maso, uzeniny, drůbež, mořské plody, mléčné výrobky, vejce, vařená rýže, vařené těstoviny a jakékoliv hotové saláty vyžadují zvýšenou pozornost.
Otevřené konzervy nebo sklenice by se neměly v lednici skladovat vůbec.

Bakterie v jídle rostou při teplotách od 5°C do 60°C. Vysoce rizikové potraviny by se proto měly skladovat jen minimálně a po co nejkratší dobu. Rizikové je kvůli tomu i znovuzmrazování.

Ve velké americké lednici trvá takový rychlý úklid třikrát déle. Ale je nezbytný, proto buďte rádi, že se pouštíte jen do menší české chladničky. Onemocnění z potravin, navíc doma, není nic příjemného.

Pro čištění lze použít přírodní i průmyslové prostředky. Ve druhém případě je však třeba na závěr lednici ještě jednou pořádně vytřít čistou vodou.
A nezapomeňte na detaily: nenápadné těsnění dveří, rohy boxů nebo krabiček. Bakterie se skrývají všude.Diskuse k článku

  • Robin Hudeček

    12:02 15. 8. 2016 0
    Děkuji za pěkný článek, jen bych si ho dovolil doplnit o informaci, že veškeré otevřené potraviny musí být opětovně zabaleny, z hlediska šíření bakterií. V tomto ohledu je lednice nejhorší prostředí a proto je dobré nejen mít rozdělené zony, jak je zmíněno, ale i vše otevřené balit. Sám používám sáčky i do mrazáku: http://www.mojeobaly.cz/sacky-a-tasky/sacky-do-mrazaku/ a mohu všem jen doporučit taky balit. Jdou samozřejmě i jiné sáčky, například od rohlíků, ale zkrátka vše pečlivě balit a balit.

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...