[NÁVOD] Jak vyrobit terárium ze dřeva
Ať už patříte mezi zkušené chovatele terarijních zvířat, nebo si teprve nějaké budete pořizovat, bez terária odpovídající velikosti se neobejdete. Nemusíte však nutně kupovat hotová „terárka“ – s trochou šikovnosti a dodržením správných postupů zvládnete výrobu i svépomocí. Přečtěte si, jak ti takové terárium zhotovit vlastními silami.
Proč si vyrobit terárium svépomocí
Ptáte, proč byste si terárium vůbec měli sami vyrábět? Důvodů může být hned několik. Tím prvním je samozřejmě cena. Vlastní výrobou zkrátka ušetříte, a to často i víc než polovinu. Další předností je možnost zhotovení terária na míru. Často se totiž musí vejít do vyhrazeného prostoru, ať už ve skříni, na polici, či stole, a tak běžně nabízené rozměry terárií nemusí vyhovovat. Díky svépomocné výrobě si zhotovíte přesně tak velké terárium, jak budete potřebovat.
A proč vyrábět terárium právě ze dřeva, když mnohem častější variantou jsou skleněné typy? Opět je jedním z důvodů cena, poté pak absolutní soběstačnost. Pokud byste se rozhodli pro svépomocnou výrobu skleněného terária či akvária, museli byste navštívit sklenářství a nechat si nařezat tabule skla podle potřebných rozměrů. Na vás by pak byla jen samotná kompletace, tedy lepení.
Zahrada na stůl – jak na terária s rostlinami
Terárium si vyrobte z OSB desek
Ideálním materiálem pro výrobu dřevěných terárií jsou OSB desky. Jsou levné, lehké, snadno se s nimi pracuje, oproti přírodnímu dřevu lépe snáší vlhkost a dobře se s nimi pracuje. Začněte přípravou nákresu a zhotovení základní konstrukce. Nařežte si s velkých OSB desek jednotlivé díly a nezapomeňte na nejrůznější výřezy. Nejčastěji je potřeba udělat otvory na ventilaci a osvětlení.
Desky můžete slepit i připevnit hřebíky
Jednotlivé díly vyrobené z OSB desek je potřeba připevnit k sobě. Využít můžete univerzální nebo speciální lepidla. Dejte však pozor, aby neuvolňovaly chemické látky, které by mohly chovanému zvířeti uškodit. Bezpečnější cestou je použití malých hřebíčků rozmístěných nahusto. OSB deska má dostatečnou tloušťku, a tak připevňování hřebíky není problematické. Začněte připevněním bočních stěn k zadní a poté upevněte spodní desku. Zhotovit také můžete terarijní stůl, v takovém případě upevněte stoly přímo k jakémukoliv vhodnému typu dřevěného stolu.
Dvířka zhotovte ze skla nebo plexiskla
Abyste do vnitřního prostoru terária na svého mazlíčka viděli, musíte přední část zhotovit z průsvitného materiálu. Ideální je sklo. V takovém případě se neobejdete bez návštěvy sklenáře. Ten vám vyrobí tabuli skla (případně několik tabulí, chcete-li mít posuvná dvířka) na míru za pár korun. Chcete-li mít dvířka posuvná, ke konstrukci přidělejte vodicí lišty, mezi kterými se budou tabule posouvat. Alternativním řešením je zhotovení prosklených dvířek na panty.
Chcete-li si při svépomocné výrobě vystačit s běžně dostupnými materiály a neobtěžovat se návštěvou sklenáře, vyrobte dvířka z plexiskla. Pořídíte jej v hobbymarketu a zapravíte na potřebnou velikost pomocí ruční nebo elektrické pily či úhlové brusky. Plexisklo je vhodné i do domácností s malými dětmi. Nevýhodou je pak horší průhlednost a dřívější poškrábání.
Řiďte se doporučeními chovatelů
Ať už budete mít ve svém teráriu jakéhokoliv živočicha, vždy se řiďte doporučeními zkušených chovatelů. Nesnažte se být za každou cenu kreativní a přizpůsobit rozměry vašim prostorům. Každé zvíře má jiné požadavky na prostornost, ať už šířku, nebo výšku. Nepodceňujte také výběr správného osvětlení, ať už výhřevného, nebo simulujícího sluneční záření. Při manipulaci s elektrickými částmi dbejte na bezpečnost a terárium zkonstruujte tak, aby nemohlo dojít k úrazu nebo požáru. Při montáži svítidel do dřevěných terárií je potřeba vybírat jejich vhodné umístění s maximální ostražitostí.
Přečtěte si i související články:
Diskuse k článku