Paludárium je terárium, které kombinuje vodu i pevnou půdu

Paludárium je terárium, které kombinuje vodu i pevnou půdu

Paludárium je akvaterárium, které napodobuje močál či bažinu. Obsahuje vodní plochu a nadzemní suchozemskou část. Díky tomu mohou v jediném prostoru růst vodní i suchozemské rostliny a žít suchozemští, vodní i obojživelní tvorové současně. Stavba paludária je časově i technicky náročnou záležitostí, přináší však neuvěřitelný prostor pro realizování vlastních nápadů. Každé paludárium je originální. Při stavbě a výběru fauny i flóry však musí být respektována základní pravidla, jen tak bude výsledek přitažlivý a funkční. Pojďme se podívat na základní pravidla stavby paludária a na výběr jednotlivých prvků.

Kouzlo paludária spočívá především ve své komplexnosti. V jednom poměrně malém prostoru se setkávají dva světy. Vytváří se dva druhy životního prostoru pro život na souši i ve vodě. Paludárium by mělo být dostatečně hluboké s přibližně třetinovou vodní plochou v závislosti na konkrétních typech živočichů.

Paludárium a stavba krok za krokem

Dříve, než se pustíte do samotných návrhů a stavby paludária, dobře si promyslete jeho velikost. Stejně jako u všech chovatelských zařízení platí, že čím větší bude, tím bude lepší a pro živočichy příjemnější. Výběr velikosti je vždy otázkou kompromisu. Je třeba mít na paměti, že paludárium patří k větším chovatelským zařízením. Jedním z důvodů je fakt, že rostliny neustále rostou. Čím větší akvaterárium bude, tím bude mít tvůrce více prostoru pro uplatnění svých kreativních nápadů. Je možné se pustit také do stavby minipaludária, ve kterém však může být umístěn jen omezený počet rostlin i drobných živočichů a jeho stavba bude jeden velký kompromis.

Paludárium může mít horní či boční otevírání. V případě otevírání ze shora v něm nemohou být chováni šplhající živočichové. Je třeba mít na paměti, že s vodou i substrátem je celé zařízení dost těžké, proto musí být umístěno na pevném podstavci. S akvateráriem se manipuluje velmi těžko, navrhněte tedy pevné místo, kde bude umístěno natrvalo. Paludárium vyžaduje také prostor pro osvětlení o odvětrávání či chlazení, myslete tak i na dostatečný okolní prostor. Sklo musí být dokonale utěsněné a všechny otevírací prvky zajištěné tak, aby nemohlo dojít k jejich samovolnému otevření.

Akvaterárium a jeho technické vybavení

Abychom zajistili vhodné podmínky pro růst rostlin i kvalitní a dlouhý život živočichů, paludárium musí být doplněno o vhodné podpůrné vybavení. Zpravidla se jedná o osvětlení, vytápění, větrání a filtraci.

Osvětlení – problematika výběru vhodného osvětlení je obsáhlá a neexistují jednotné názory. Osvětlení musí být dostatečně silné, aby zajistilo kvalitní růst vodních rostlin, na druhou stranu ale nesmí spálit rostliny suchozemské. V domácích paludáriích lze řešit osvětlení instalací reflektorů, zářivek či nákupem speciálních světelných ramp a osvětlovacích zařízení.

Vytápění – u domácích paludárií není většinou přídavné vytápění vůbec potřeba. Samotné osvětlovací zařízení zajistí dostatek tepla a během noci mírný pokles teploty v prostoru celé vegetaci jen prospěje. Přídavné malé výtopné zařízení je třeba instalovat v případě, budou-li v paludáriu pěstovány tropické rostliny s vyššími nároky na teplo.

Větrání – vytvořením odvětrávacích otvorů či průduchů dojde k mírnému proudění vzduchu, čímž se zamezí zamlžování skla. Obvykle tak stačí několik odvětrávacích otvorů a celý systém větrání je kompletní. Pokud konstrukce paludária vytvoření takových otvorů neumožňuje, lze odvětrávání vyřešit instalací malého ventilátoru.

Filtrace – vodní část paludária vyžaduje adekvátní filtraci. Ta se řeší instalací vnitřního nebo vnějšího filtru. Pokud vyžadujete silné proudění a snadnou následnou manipulaci, dejte přednost filtru vnitřnímu. Pokud však nechcete, aby bylo ve vodní části zařízení viditelné, volte vnější filtr.

Stavba paludária svépomocí je časově trošku náročnější.

Paludárium a rostliny v něm

Výběr vhodných rostlin do paludária je velkou alchymií. Závisí na mnoha faktorech, preferencích i cenových možnostech. Při stavbě paludária si předem promyslete, jaký typ rostlin byste v něm chtěli pěstovat. Výběr vodní vegetace je mnohem jednodušší, na trhu existuje spousta vodních akvarijních rostlin. V paludáriu na vodní rostliny dopadá mnohem méně světla než na rostliny v akváriu, tomu je třeba přizpůsobit i jejich výběr. Proto dejte přednost vodním rostlinám, které nevyžadují tolik světla a snášejí i stín.

Při výběru suchozemské vegetace je výběr užší. Pozor si dejte především na pokojové rostliny, které rostou velmi rychle a už po několika týdnech či měsících by prostor celého paludária zarostly. Suchozemské rostliny musí růst pomalu, mají být též pokryvné a dekorativní. Vhodné jsou epityfy, kapradiny či pomalu rostoucí druhy fíkusu.

Akvaterárium a vhodní živočichové

Při výběru živočichů do svého paludária máte opět rozsáhlé možnosti volby. U vodních živočichů máte v podstatě volnou ruku. Můžete chovat vše, co bude ve vytvořené vodní nádrži prosperovat. Nejjednodušší jsou samozřejmě rybky a další akvarijní živočichové. Náročnější na chov jsou obojživelníci, kteří kladou vyšší nároky na vodní i suchozemskou část. Chov krabů a dalších obojživelníků se doporučuje spíše zkušenějším chovatelům.

Následuje volba živočichů, kteří budou obývat suchozemskou část paludária. Volba suchozemských živočichů do domácího paludária je o poznání těžší, možnosti jsou značně omezené. Kromě zmíněných krabů a obojživelníků jsou k chovu vhodní i plazi. Při výběru je třeba zohlednit udržitelnost vnitřního uspořádání, způsob potravy živočichů i zabezpečení proti úniku.

Akvaterárium a jeho stavba svépomocí je opravdovou výzvou. Při dodržení základních pravidel a výběru pro chov i pěstování jednodušších rostlin a živočichů však jeho stavbu zvládne i začínající chovatel. Doporučujeme absolvovat pravidelná setkání a srazy chovatelů, v rámci kterých si své zkušenosti se stavbou paludárií vzájemně předávají.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Vertikální zahrady: Jak využít stěny pro pěstování rostlin

Vertikální zahrady představují stylový způsob a na prostor praktický způsob, jak využít k pěstování rostlin každý kousek volného místa. Tento koncept přináší nejen estetické, ale také praktické výhody, ať už jd...

Byt

Jak vyčistit indukční desku

Indukční varné desky jsou oblíbené pro úsporu energie, jednoduché používání a moderní vzhled. Aby ale vypadali pořád jako nové, je potřeba se o ně pravidelně starat. Proto se blíže podíváme na to, jak správně č...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...