Prodej družstevního bytu - převod družstevního podílu většinou schvalují orgány družstva
Právo k užívání družstevního bytu je podle zákona pevně spojeno s podílem v družstvu. Každý podílník má tedy možnost v družstevním bytě bydlet, aniž by byl jeho vlastníkem. Většina kompetencí tedy zůstává samotnému družstvu, ale na druhou stranu díky družstevnímu podílu může podílník hlasovat o rozhodnutích týkajících se celého domu. Na členské schůzi družstvo probírá záležitosti týkající se běžné správy domu, jeho plánované opravy a zateplování, ale také prodeje jednotlivých podílů a změny v osobách nájemníků. Z tohoto důvodu bývají většinou družstevní byty levnější než byty v osobním vlastnictví.
Smlouva o převodu družstevního podílu se schvaluje družstvem
Každé družstvo má svá pravidla, která jsou upravena většinou v jeho stanovách. Pokud si chcete pořídit družstevní byt, nejprve se důkladně seznamte se stanovami, jelikož z nich mohou vyplývat jistá omezení. Nejčastěji se jedná o pravidlo, že podílníkem družstva se může stát pouze fyzická osoba. Pokud byste tedy chtěli byt pořídit za účelem podnikání své společnosti, pravděpodobně bude lepší variantou byt v osobním vlastnictví. Družstvo také v některých případech omezuje možnosti rekonstrukce, jelikož se stará o dům jako o celek. Nadměrné nahrazování nosných zdí ocelovými trámy může být na překážku stabilitě celého domu, a proto jsou další zásahy do konstrukce domu družstvem zakázány.
Daně a prodej družstevního bytu
Velkou výhodou při převodu družstevního bytu bývá neplacení souvisejících daní. Vlastník nemovitosti jako takové se totiž nemění. Z toho vyplývá, že není ani nutné platit daň z nabytí nemovitosti. Majitelem daného bytu stále zůstává družstvo, prostřednictvím kterého se platí daň z nemovitosti. Daň, která se však musí zaplatit v případě, že nesplníte podmínky pro její nevyměření, je daň z příjmu. Pokud peníze, které získáte z prodeje družstevního podílu použijete ve lhůtě jednoho roku na nákup jiné nemovitosti za účelem uspokojení své potřeby k bydlení, jste od daně z příjmu osvobozeni. Daňoví poradci, advokáti či realitní makléři vám v podobné situaci jistě poradí.
Družstevní byt sice patří družstvu, ale starat se o něj musíte jako o vlastní
Při prodeji družstevního bytu si musíte také ohlídat některé běžné věci, jako by se jednalo o byt v osobním vlastnictví. Nejdůležitější bývá řádné sepsání smlouvy o převodu družstevního podílu, kterou bude následně družstvo kontrolovat. Praktickým se zase jeví podrobný předávací protokol, abyste případně předešli reklamacím ze strany nového majitele. Nezapomeňte ani na přepsání všech dodavatelů služeb. Realitní kanceláře se těmto prodejům věnují běžně, a proto neváhejte požádat o pomoc některého ze zkušených realitních makléřů.
Diskuse k článku