Riziko vytopení domácnosti je větší, než se zdá. Na prevenci přitom zapomínáme

Riziko vytopení domácnosti je větší, než se zdá. Na prevenci přitom zapomínáme

Máte větší obavy z rizika požáru nebo vykradení vaší domácnosti než z vytopení? Rozhodně nejste sami. Průzkumy ukazují, že většina majitelů nemovitostí si z hrozby vodovodní škody nedělá těžkou hlavu. Jenže fakta potvrzují, že rizika vytopení jsou mnohem větší, než se na první pohled zdá. České pojišťovny musí řešit každý den desítky až stovky vodovodních škod, které tvoří celou čtvrtinu všech pojistných událostí. Podle statistik České asociace pojišťoven přesahuje průměrná výše škody částku 25 tisíc korun. V mnoha případech se přitom dalo vytopení bytu nebo domu zabránit preventivními opatřeními.

Vytopení domácnosti způsobí i statisícové škody

Při vodovodní havárii dojde během chvilky k úniku až několika stovek litrů vody. Odhalíte-li závadu včas, v lepším případě vás čekají investice do vybavení vlastního bytu. Nejčastěji to odnese plovoucí podlaha, jejíž oprava vás vyjde i na desítky tisíc korun. Bydlíte-li v bytovém domě, riskujete mnohem víc než vytopení své domácnosti. Voda rychle pronikne i do spodních pater, a vy tak spolehlivě vytopíte hned několik bytů umístěných pod vámi.

Statistiky České asociace pojišťoven jsou neúprosné. Potvrzují totiž, že každý rok nahlásí vodovodní škodu více než 35 tisíc klientů pojišťoven. Výše pojistného plnění bývá v řádu tisíců, ale také statisíců korun. Největší škody nastávají pochopitelně v případě, kdy dojde k vytopení několika bytů, které pak čeká kompletní rekonstrukce. Jednou z nejčastějších příčin vytopení domácností jsou prasklé vodovodní hadičky. Málokdo totiž ví, že životnost obyčejných vodovodních hadiček je přibližně jen 5 let. K jejich poškození dojde z ničeho nic. Pomyslnou časovanou bombu v podobě zteřelých nebo nekvalitních hadiček máte doma možná i vy.

praskolu vodovodní hadičkou proteče až 1500 litrů vody za minutuPraskolu vodovodní hadičkou proteče až 1500 litrů vody za minutu.

Nepodceňujte prevenci. Vyhnete se zbytečným problémům

Pokud jste si až do této chvíle riziko vytopení bytu nebo domu neuvědomovali, je nejvyšší čas zaměřit se na preventivní opatření. Stačí málo, a hrozbu v podobě vodovodní škody snížíte na minimum. Mezi základní preventivní opatření patří:

 • Kontrola stavu hadic – v pravidelných intervalech kontrolujte, jsou-li hadice v dobrém stavu. Pokud používáte běžné levné typy hadiček, nechte si je zkontrolovat každé dva roky a vyměňujte je po 5 letech.
 • Kontrola utažení spojů – pokud se hadička od domácího spotřebiče samovolně odpojí, vznikne velký problém. Proto je třeba utažení spojů pravidelně kontrolovat a zapojení nového spotřebiče přenechat odborníkům.
 • Používání spotřebičů jen v době přítomnosti – funkce odloženého startu na pračkách a myčkách přímo svádí k tomu používat je ve chvílích, kdy nebudete doma. Pokud však k závadě dojde v době vaší nepřítomnosti, nebudete mít možnost vodu včas vypnout. V takových případech jsou škody největší.
 • Vypnutí přívodu vody při opuštění na delší dobu – pokud se chystáte odjet na dovolenou nebo z jakéhokoliv důvodu opustit domácnost na delší dobu, pro jistotu vypněte přívod vody. Budete mít jistotu, že během vaší nepřítomnosti k havárii nedojde.

Pancéřové hadičky představují skryté nebezpečí

V běžné domácnosti se nachází minimálně čtyři vodovodní hadičky. Najdeme je u kuchyňského dřezu, koupelnového umyvadla, u pračky a toalety. Praxe ukazuje, že kontroly hadiček v domácnostech v podstatě vůbec neprobíhají, což je problém. Jednou prasklou vodovodní hadičkou totiž proteče za hodinu i neskutečných 1500 litrů vody!

Ve většině domácností se pak využívají standardní cenově dostupné pancéřové hadičky. Ty jsou vyrobené z gumy a opletené drátkem nebo ze silikonu. Při poškození opletu může dojít k protržení hadičky. Proto jednou za čas po pancéřové hadičce přejeďte rukou a narazíte-li na ostrý drát, co nejdříve ji vyměňte za novou. Hadička se však může poškodit, i když na pohled vypadá zcela v pořádku. K protržení dochází často i ve spojích, protože jsou v těchto místech hadice lisované.

Tato tvv. pancéřová haička to má už za seboucelonerezová toaletní hadička má při běžném zacházení až neomezenou životnost 

Pancéřová haička (vlevo) to má už za sebou, celonerezová toaletní hadička (vpravo) má při běžném zacházení až neomezenou životnost.

Pořiďte si celonerezové hadičky a vyhněte se problémům

Nechcete na kontrolu vodovodních hadiček myslet? Pak klasické pancéřové hadičky z pryže vyměňte za celonerezové. Odpadnou vám starosti s kontrolou, ale také s pravidelnými výměnami. Čeští instalatéři mají dobré zkušenosti s vodovodními hadičkami MERABELL, které jsou celé vyrobené z nerezu. Vynikají robustní konstrukcí, díky které nemůže hadička při běžném používání prasknout za žádné situace.

 Srovnání běžné tzv. pancéřové hadičky s bezpečnou celonerezovou hadičkou

Srovnání běžné tzv. pancéřové hadičky s bezpečnou celonerezovou hadičkou

Výrobce každou hadičku testuje proti netěsnosti a za její kvalitu ručí 25letou zárukou. I když je pořizovací cena celonerezových hadiček MERABELL vyšší, z dlouhodobého hlediska se investice vyplatí. Na rozdíl od levných pancéřových hadiček je totiž nemusíte pravidelně vyměňovat – vydrží vám desítky let.

Výměna hadičky krok za krokem

 1. K výměně hadičky budete potřebovat: Klíč na matici pro odmontování hadičky a novou vodovodní toaletní hadičku, která má správnou délku a koncovky.
 2. Rukou zastavte vodu u rohového ventilu, který je za toaletou.
 3. Klíčem odmontujte starou hadičku od rohového ventilu a od nádržky toalety.
 4. Změřte délku hadičky. Ideální délka hadičky by měla tvořit tvar písmene „U“ a nesmí mít na sobě žádné smyčky.
Pokud si nejste jisti správnou koncovkou, vezměte si starou hadičku s sebou do obchodu a tam požádejte prodejce o novou hadičku. Dejte však pozor na tzv. pancéřové hadičky - jsou vyrobeny z gumy, která je opletena pouze drátem a jejich životnost je maximálně 5 let. Vybírejte raději celonerezovou hadičku, která je 100% bezpečná a nikdy nepraskne.

 1. Poté změřte průměr u koncovek hadičky. Koncovky jsou značeny G3/8" pro průměr 19 mm nebo G1/2" pro průměr 24 mm.
 2. Pomocí klíče namontujte novou hadičku zpět k toaletě a rohovému ventilu. Rukou pusťte opět vodu u rohového ventilu. Zkontrolujte, jestli někde nekape voda.
 3. A máte hotovo! Stejným způsobem můžete vyměnit i další hadičky ve vaší domácnosti, například u baterií nebo pračky. 

krok-7

Hadičky z nerezu přináší i další výhody

Ve chvíli, kdy vyměníte klasické pryžové vodovodní hadičky za celonerezové, se riziko vytopení bytu sníží na minimum. Kromě zvýšení úrovně bezpečnosti vám však robustní hadičky přinesou i řadu dalších výhod. Zmiňované bezpečné hadičky jsou vyrobeny z chirurgické oceli, která nemění přirozenou chuť vody a současně zabraňuje množení bakterií ve vodě. Vlncový profil hadice vytváří turbulentní proudění, a tak zabraňuje usazování nečistot. Jejich použití je proto vhodné i pro koupelnové baterie a kuchyňské dřezy, u kterých je kvalita pitné vody z hlediska chuti i čistoty velmi důležitá.

Bezpečná celonerezová hadička pro baterie má garanci až 25 let

Bezpečná celonerezová hadička pro baterie má garanci až 25 let .

Na rozdíl od běžných typů hadiček jsou ty celonerezové odolné vůči agresivním chemickým čističům. Nemusíte se bát, že by při jejich čištění došlo k degradaci materiálu a riziku poškození. K mnoha vodovodním haváriím přitom dochází právě z důvodu poškození pancéřových hadiček narušených chemickými prostředky.

Pokud se nechcete stát součástí nelichotivých statistik českých pojišťoven, zaměřte se na preventivní opatření. Uvědomte si, že riziko vytopení domácnosti je stejně velké jako další typické domácí katastrofy. Prvním krokem pro snížení rizika je kontrola hadiček a jejich výměna za nové. Pokud si nechcete dělat starosti s pravidelnou výměnou běžných pancéřových hadiček, nahraďte je celonerezovými.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Jak se díváte na to, že od nového roku budou účtovat 300 Kč bez DPH za každou odebranou...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vyčistěte sítko dřezové baterie. Výsledek poznáte okamžitě

Dřezová baterie patří mezi nejpoužívanější prvky v každé kuchyni. Každým dnem jí protečou jednotky i desítky litrů vody. Častým používáním se opotřebovává nejen její povrch, ale také vnitřní konstrukční prvky, ...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

6 tipů, jak využít dešťovou vodu doma i na zahradě

Ať už zachycujete dešťovou vodu do retenčních nádrží, nebo ji jednoduše svádíte z okapů do plastových sudů, využívejte její potenciál na maximum. Dešťová voda se nejčastěji používá k zalévání zahrady, možností ...

5 důvodů, proč své bydlení zbytečně nepřetápět

Podle průzkumů svá bydlení přetápí velké množství domácností. Zatímco odborníci doporučují přes den vytápěn na teplotu kolem 20-21 °C, u nás mnozí topí na 22 až 24 stupňů. Patříte mezi ně i vy? Zkuste své návyk...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...