Fotovoltaika je tedy dnes asi nejjednodušším způsobem, jak si snížit účty za energie, stát se minimálně z části soběstačnými.

Buďte soběstační s fotovoltaikou

Poslední roky byly hodně turbulentní a každému z nás ukázaly, že i zdánlivě nepředstavitelné věci se mohou stát realitou. Nesmělo se cestovat, ceny energií prudce rostly a naopak hodnota peněz velmi citelně klesla. Slovo soběstačnost se tak skloňuje dříve než kdy jindy, obzvlášť, když jí můžeme dosáhnout i díky vlastní střeše.

Co je to ta soběstačnost?

Se slovem soběstačnost se setkáváme prakticky denně. Jeho obsah je lákavý. Situace, kdy nepotřebujete nic od ostatních, je však jen velmi těžce dosažitelná. Reálně jí dosáhli možná jen starodávní poustevníci. Jejich způsob života pak ale naopak příliš lákavý není.

Přesto existují oblasti, v nichž soběstační být můžete. Máte-li štěstí, poskytne vám vlastní studna kvalitní pitnou vodu. Soběstační pak můžete být i v oblasti energií. Pohon všech elektrických spotřebičů, vaření, ohřívání vody na koupání nebo topení - tady všude je třeba energie. Někde je to energie elektrická, jindy pak energie uložená v zemním plynu nebo v palivovém dřevu. Soběstačnosti na poli energií tedy můžete dosáhnout tím, že si koupíte vlastní les a ložisko zemního plynu někde na Blízkém východě, nebo si jednoduše pořídíte vlastní elektrárnu, která vám minimálně částečně k soběstačnosti pomůže.

Kde se vzala fotovoltaika a jak vlastně funguje?

Pokud je řeč o domácí elektrárně, v našich zeměpisných šířkách a při dnešních technologiích dává jednoznačně největší smysl fotovoltaika, tedy výroba elektrické energie ze slunečního záření. I když by se zdálo, že jde o supermoderní technologii, která neexistuje více než několik málo desítek let, opak je pravdou. Fotovoltaický jev, tedy vznik elektrického náboje působením světla, poprvé pozorovali pánové William Grylls Adams a Richard Evans Day v roce 1876. O sedm let později spatřil světlo světa (a to doslova) první fotovoltaický článek. Byl vyroben na bázi selenu potaženého tenkou vrstvou zlata a dosahoval přibližně jednoprocentní účinnosti. Z dnešního pohledu úsměvné, tehdy naprosto převratné.

Křemík se do fotovoltaických panelů dostal v 50. letech minulého století, ovšem cesta k prvním sériové vyráběným panelům byla ještě dlouhá. Ty se objevily až na konci 70. let. Aby mohlo dojít k jejich dnešnímu rozšíření, musely být ale v mnohém inovovány. Dnes se tak v panelech nejčastěji používá krystalický křemík, v případě tenkovrstvých technologií pak amorfní křemík a objevují se i technologie založené na organických polovodičích.

Může fotovoltaika pomoci právě vám?

Dnes je tak fotovoltaika naprosto běžnou věcí, která svým majitelům umožní nejen snížit účty za elektřinu. Přebytky elektrické energie můžete využít i místo jiných zdrojů energie. Pořízením fotovoltaiky můžete zjistit, že se vám vyplatí přechod na elektrický sporák, na ohřev vody elektřinou, nebo dokonce výměna vozu s konvenčním pohonem za elektromobil. V každém z těchto případů nebudete odkázáni na výkyvy v cenách plynu nebo pohonných hmot a budete mít jistotu, že svým konáním zatěžujete naši planetu co možná nejméně.

Pokud o pořízení fotovoltaiky uvažujete, váš záměr vždy konzultujte s odborníkem. Připravte si plány vašeho domu i faktury za elektřinu a další energie. Z toho všeho znalý člověk doporučí nejvhodnější řešení právě pro vás, a to tak, aby elektrárna byla vhodně dimenzována a vy jste ji využili naplno.

S tím souvisí i možnost uložení energie. Nejde totiž jen o to elektřinu vyrobit, ale i ji uschovat na dobu, kdy slunce nesvítí - na noc, nebo na upršený den. Díky pokroku v technologii akumulátorů se dnes nejčastěji k tomuto účelu používají baterie. I s jejich výběrem vám nejlépe poradí odborník. Energii však lze akumulovat i jinak, například pro ohřev vody. Více informací najdete například na fotovoltaika.innogy.

Fotovoltaika je tedy dnes asi nejjednodušším způsobem, jak si snížit účty za energie, stát se minimálně z části soběstačnými a v neposlední řadě jak méně zatěžovat planetu. Ačkoliv se jedná o poměrně starou technologii, pokroky v oblasti účinnosti solární panelů i rozvoj baterií umožnily její masivní rozšíření v rodinných domech až v posledních letech. Zkonzultujte s odborníkem vaši konkrétní situaci, ať zjistíte, jestli by se fotovoltaika nevyplatila i vám.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...