Fotovoltaika je tedy dnes asi nejjednodušším způsobem, jak si snížit účty za energie, stát se minimálně z části soběstačnými.

Buďte soběstační s fotovoltaikou

Poslední roky byly hodně turbulentní a každému z nás ukázaly, že i zdánlivě nepředstavitelné věci se mohou stát realitou. Nesmělo se cestovat, ceny energií prudce rostly a naopak hodnota peněz velmi citelně klesla. Slovo soběstačnost se tak skloňuje dříve než kdy jindy, obzvlášť, když jí můžeme dosáhnout i díky vlastní střeše.

Co je to ta soběstačnost?

Se slovem soběstačnost se setkáváme prakticky denně. Jeho obsah je lákavý. Situace, kdy nepotřebujete nic od ostatních, je však jen velmi těžce dosažitelná. Reálně jí dosáhli možná jen starodávní poustevníci. Jejich způsob života pak ale naopak příliš lákavý není.

Přesto existují oblasti, v nichž soběstační být můžete. Máte-li štěstí, poskytne vám vlastní studna kvalitní pitnou vodu. Soběstační pak můžete být i v oblasti energií. Pohon všech elektrických spotřebičů, vaření, ohřívání vody na koupání nebo topení - tady všude je třeba energie. Někde je to energie elektrická, jindy pak energie uložená v zemním plynu nebo v palivovém dřevu. Soběstačnosti na poli energií tedy můžete dosáhnout tím, že si koupíte vlastní les a ložisko zemního plynu někde na Blízkém východě, nebo si jednoduše pořídíte vlastní elektrárnu, která vám minimálně částečně k soběstačnosti pomůže.

Kde se vzala fotovoltaika a jak vlastně funguje?

Pokud je řeč o domácí elektrárně, v našich zeměpisných šířkách a při dnešních technologiích dává jednoznačně největší smysl fotovoltaika, tedy výroba elektrické energie ze slunečního záření. I když by se zdálo, že jde o supermoderní technologii, která neexistuje více než několik málo desítek let, opak je pravdou. Fotovoltaický jev, tedy vznik elektrického náboje působením světla, poprvé pozorovali pánové William Grylls Adams a Richard Evans Day v roce 1876. O sedm let později spatřil světlo světa (a to doslova) první fotovoltaický článek. Byl vyroben na bázi selenu potaženého tenkou vrstvou zlata a dosahoval přibližně jednoprocentní účinnosti. Z dnešního pohledu úsměvné, tehdy naprosto převratné.

Křemík se do fotovoltaických panelů dostal v 50. letech minulého století, ovšem cesta k prvním sériové vyráběným panelům byla ještě dlouhá. Ty se objevily až na konci 70. let. Aby mohlo dojít k jejich dnešnímu rozšíření, musely být ale v mnohém inovovány. Dnes se tak v panelech nejčastěji používá krystalický křemík, v případě tenkovrstvých technologií pak amorfní křemík a objevují se i technologie založené na organických polovodičích.

Může fotovoltaika pomoci právě vám?

Dnes je tak fotovoltaika naprosto běžnou věcí, která svým majitelům umožní nejen snížit účty za elektřinu. Přebytky elektrické energie můžete využít i místo jiných zdrojů energie. Pořízením fotovoltaiky můžete zjistit, že se vám vyplatí přechod na elektrický sporák, na ohřev vody elektřinou, nebo dokonce výměna vozu s konvenčním pohonem za elektromobil. V každém z těchto případů nebudete odkázáni na výkyvy v cenách plynu nebo pohonných hmot a budete mít jistotu, že svým konáním zatěžujete naši planetu co možná nejméně.

Pokud o pořízení fotovoltaiky uvažujete, váš záměr vždy konzultujte s odborníkem. Připravte si plány vašeho domu i faktury za elektřinu a další energie. Z toho všeho znalý člověk doporučí nejvhodnější řešení právě pro vás, a to tak, aby elektrárna byla vhodně dimenzována a vy jste ji využili naplno.

S tím souvisí i možnost uložení energie. Nejde totiž jen o to elektřinu vyrobit, ale i ji uschovat na dobu, kdy slunce nesvítí - na noc, nebo na upršený den. Díky pokroku v technologii akumulátorů se dnes nejčastěji k tomuto účelu používají baterie. I s jejich výběrem vám nejlépe poradí odborník. Energii však lze akumulovat i jinak, například pro ohřev vody. Více informací najdete například na fotovoltaika.innogy.

Fotovoltaika je tedy dnes asi nejjednodušším způsobem, jak si snížit účty za energie, stát se minimálně z části soběstačnými a v neposlední řadě jak méně zatěžovat planetu. Ačkoliv se jedná o poměrně starou technologii, pokroky v oblasti účinnosti solární panelů i rozvoj baterií umožnily její masivní rozšíření v rodinných domech až v posledních letech. Zkonzultujte s odborníkem vaši konkrétní situaci, ať zjistíte, jestli by se fotovoltaika nevyplatila i vám.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...