Díky multifunkční parní troubě jídlo už nikdy nepřipálíte

Díky multifunkční parní troubě jídlo už nikdy nepřipálíte

Pokud vybíráte nové spotřebiče do kuchyně, možná jste narazili na parní trouby, se kterými se roztrhl pytel. Najdeme je v nabídce snad všech výrobců kuchyňských spotřebičů, vždy přitom patří k těm nejdražším. Vyplatí se do parní trouby investovat? A jsou pokrmy připravené v páře opravdu chutné, nebo spíš připomínají nemocniční stravu? Na nejčastější otázky, které vás v souvislosti s parními troubami zajímají, vám odpovíme na následujících řádcích.

Co je to multifunkční parní trouba?

V první řadě je potřeba odpovědět na otázku, na jakém principu parní trouby vlastně fungují. Upřesněme, že na trhu se dnes prodávají většinou tzv. multifunkční parní trouby. To znamená, že příprava pokrmů v páře je jen jednou z mnoha funkcí. Možnost využití grilu a horkého vzduchu nejen že zůstává, ale mnohdy jde i vzájemně kombinovat. Možnosti přípravy pokrmů tak získávají úplně nový rozměr.

Multifunkční parní trouba má mnoho společného s profesionálními konvektomaty, které používají kuchyně v restauracích. Součástí trouby je generátor páry, která je vháněna do vnitřního prostoru trouby. Na rozdíl od vaření v papiňáku používají parní trouby beztlakou páru, jejíž teplota se pohybuje v rozmezí od 40 do 100 °C. Teplotu páry si na troubě nastavíte sami podle potřeby. Díky tomu je příprava pokrmů v multifunkčních parních troubách šetrná. Nemůže dojít ke spálení jídla, stejně tak není třeba potraviny zbytečně přesolovat nebo kořenit. Pára zajistí, aby byly pokrmy dokonalé jak po stránce chuťové, tak vizuální.

Jaké jsou další výhody parní trouby?

Kromě toho, že jídlo v parní troubě nepřipálíte a zachováte výraznou chuť bez narušení buněčné struktury potravin, čeká vás mnoho dalších výhod. Pro přehlednost uveďme hlavní výhody multifunkční parní trouby v bodech:

  • Pokrmy z parní trouby jsou zdravé – není třeba je přechucovat ani používat nadměrné množství tuků.
  • Připravíte více pokrmů současně – na rozdíl od běžného pečení je možné připravovat více pokrmů současně, aniž by došlo k mísení vůní a chutí. V troubě tak můžete současně připravit třeba rybu, brambory i zeleninu.
  • V parní troubě můžete zavařovat – moderní trouby disponují i samostatným programem pro sterilizaci.
  • Jsou perfektní pro kynutí těsta i přípravu domácích jogurtů
  • Připravíte v nich mnoho pokrmů – možná vás překvapí, co všechno si můžete v parní troubě připravit. Na rozdíl od klasické trouby totiž v páře připravíte třeba i kynuté nebo houskové knedlíky, upečete chléb se zlatavou křupavou kůrkou nebo „uvaříte“ zeleninu plnou chutí a šťávy.
  • Jednoduché ovládání – i když vám nějakou dobu zabere, než se naučíte využívat plného potenciálu parní trouby, brzy se vše naučíte. Uvidíte, že příprava pokrmů bude snazší než kdy dříve. Moderní trouby jsou totiž vybavené řadou přednastavených programů. Stačí jen vybrat ten správný a o nic dalšího se nestarat.

parní trouba12

Jak se parní trouba čistí?

Moderní multifunkční trouby jsou vybavené speciálním čisticím programem, který umožňuje automatické čištění trouby pomocí horké páry. Podle zkušenosti uživatelů však platí, že čištění parní trouby je o poznání složitější než u pyrolytických trub. Trouby s funkcí pyrolýzy totiž využívají pro čištění velmi vysokou teplotu v řádu stovek °C. Taková technologie není zpravidla u parních trub možná, protože by tak vysoká teplota výrobník páry a další mechanické části poškodila. Proto na trhu v podstatě nenajdete žádnou parní troubu, která by byla funkcí pyrolytického čištění vybavená.

Jak je to s přívodem vody do parní trouby?

Naprostá většina běžně dostupných multifunkčních parních trub je vybavená nádobkou, do které se lije voda. Objem nádoby by měl být cca 1 litr, aby se uvnitř trouby vytvořilo dostatečné množství páry. Existují i trouby, které lze přímo připojit k vodovodnímu řádu, těch je však v tuto chvíli minimum.

Při výběru konkrétního modelu si dejte pozor na to, že některé trouby sice mají parní funkci, ale neumožňují 100% přípravu pokrmů v páře. Pára slouží především pro zvýraznění chutě nebo vytvoření křupavé kůrky, ale kynuté knedlíky nebo zeleninu u ní v páře neuděláte.

Kolik stojí multifunkční parní trouba?

V kategorii kuchyňských spotřebičů patří multifunkční parní trouby k těm nejdražší. Jejich cena začíná přibližně na 20 tisíc Kč, střední třída parních trub se však pohybuje kolem 30 tisíc Kč. I když jsou počáteční investice vysoké, přípravu pokrmů v parní troubě si zamilujete. Moderní parní trouby navíc spadají do energetické třídy A++, a tak i přes vysoký výkon spotřebují poměrně malé množství energie. Špičkové domácí parní trouby umožní přípravu pokrmů na profesionální úrovni. Některé modely podporují třeba i přípravu pokrmů metodou Sous-vide, která se využívá v těch nejluxusnějších restauracích.

V moderní parní troubě ovládnete i metodou Sous-vide

Pokud ve své kuchyni trávíte opravdu hodně času a vaření i pečení je pro vás skutečnou vášní, nebojte se do parní trouby zainvestovat. Přečtěte si také další články zaměřené na výběr domácích spotřebičů, které vám ulehčí život:

 

Zdroj fotografií: Flickr.com, KBBNewsPics



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...