Jak vybrat kvalitní oscilační brusku?

Jak vybrat kvalitní oscilační brusku?

Zájem o oscilační brusky je velký jak mezi domácími kutily, tak profesionálními řemeslníky. Jen těžko budete hledat univerzálního pomocníka, který navíc vyniká přesností, nízkou hmotností a dostupností i do hůře přístupných místa. Pokud byste si chtěli pořídit multifunkční oscilační nástroj do své dílny, věnujte zvláštní pozornost jejímu výběru. Na trhu narazíte na brusky v různých cenových hladinách, které se liší výkonem, množstvím nástavců a dalšími parametry. Přinášíme pro vás tipy, podle čeho kvalitní oscilační brusky vybírat.

DÁLE NA TÉMA: VÝHODY OSCILAČNÍCH BRUSEK

Vsaďte na osvědčenou značku

Než se pustíte do výběru nové oscilační brusky, musíte se rozhodnout, půjdete-li do neznačkového výrobku, nebo vsadíte na osvědčené a spolehlivé výrobce. Pokud se rozhodnete pro značkové nářadí, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Výhodou značkových brusek a jakéhokoliv jiného nářadí je profesionální servis, a to jak záruční, tak pozáruční.

Rozhodně nechceme tvrdit, že neznačkové nářadí vám neudělá dobrou službu nebo že nebude kvalitní. Pokud se však pokazí, budete muset na opravu v rámci reklamace čekat dlouhé týdny. Po skončení záruky pak na neznačkovou brusku zřejmě náhradní díly neseženete. Můžete-li si dovolit za nové nářadí pár stovek připlatit, vsaďte na osvědčenou kvalitu. Pokud je pro vás na prvním místě co nejnižší cena, jděte do neznačkového produktu, pořizujte jej však od spolehlivého prodejce a pročtěte co nejvíce uživatelských recenzí.


Zaměřte se na příkon motoru a počet kmitů

První parametr, na který se můžete při výběru oscilačních brusek zaměřit, je výkon, respektive příkon motoru. Většina hobby oscilačních multifunkčních přístrojů je vybavena motorem o příkonu do 250 W. Pro domácí použití bude taková bruska dostatečná. Chcete-li, aby bez problémů běžela v provozu i několik hodin, nepřehřívala se a neztrácela výkon, sáhněte po silnějších profi strojích. Příkon výkonných oscilačních brusek se pohybuje kolem čísla 350 W.

Důležitým parametrem je také počet kmitů za minutu. Pro dokonalou ovladatelnost a univerzální využití při opracování různých materiálů volte nářadí s co největším počtem kmitů. Doporučujeme pořizovat oscilační nářadí, které bude mít deklarování alespoň 18, ideálně však 20 a více tisíc kmitů za minutu (při nulovém zatížení).

Pořiďte si oscilační brusku s plynulou regulací

Pro opracování tvrdých materiálů budete využívat plný potenciál vašeho přístroje, pro dělení a opracování měkkých materiálů se však vyplatí zvolnit. Proto si pořiďte oscilační brusku s možností plynulé regulace výkonu, a tedy i počtu kmitů. Některé brusky mají regulaci zajištěnou otočným kolečkem, u jiných si vybíráte z několika předvolených rychlostí. Oba způsoby mají své plusy i mínusy, rozhodně se však vyhýbejte nejlevnějším bruskám bez jakékoliv možnosti regulace.

Absolutní volnost vám dopřejí akumulátorové brusky

Pokud za hlavní výhodu oscilační brusky považujete snadnou manipulaci a dostupnost do hůře dostupných míst, pořiďte si brusku napájenou akumulátorem. Díky tomu budete mít při práci absolutní volnost a budete moci opracovávat materiál i v místech bez přívodu elektrické energie.

Protože motory oscilačních nástrojů nepotřebují příliš silný motor, standardní akumulátory jsou dostačující. Obecně platí, že čím vyšší napětí akumulátorů zvolíte, tím bude výkon nářadí vyšší. Z napěťových řad 10.8, 12 a 18 V tak bude nejvýkonnější poslední zmíněná varianta. Zaměřte se také na výběr kapacity, která má vliv na výdrž baterie, a tedy i provozuschopnost nástroje. Za zlatý střed považujeme akumulátory s kapacitou 2.0 Ah.

Dostupnost standardních i nadstandardních nástavců

Dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu, a to jsou nástavce. Některé modely brusek jsou už v základním setu vybaveny solidním počtem různých nástavců, jiné obsahují jen ty základní. Počítejte s tím, že nástavce nejsou nejlevnější a pro práci jsou nezbytné. Někdy se tak vyplatí připlatit za nářadí s kompletní výbavou, než pořídit levnější a dokupovat drahé nástavce.

K většině modelů jsou k dispozici brusné nástavce, různé typy pil, brusných nástrojů, smirkových papírů, škrabek a podobně. Než si oscilační brusku pořídíte, zjistěte si, jaké typy nástavců jsou pro váš typ nářadí běžně dostupné. U neznačkových výrobků se může stát, že nové nástavce s kompatibilním adaptérem neseženete nikde, což vám v budoucnu přinese spoustu problémů.

S bruskou vybavenou oscilačním motorem zvládnete udělat opravdu hodně různorodé práce. Proto do kvalitního nářadí zainvestujte a vyhněte se nejlevnějším modelům, které mají malý výkon, omezený počet nástavců a nedostatečnou regulaci kmitů. Přečtěte si také další články zaměřené na dílenské vybavení:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...