Jaké dřevo pro výrobu nábytku? Kvalita přináší dobré výsledky a vybavení navěky

Jaké dřevo pro výrobu nábytku? Kvalita přináší dobré výsledky a vybavení navěky

Na levný nábytek narazíte na každém rohu. Můžete tak pořizovat stále nový podle aktuálních trendů. Jenže vybavit si domácnost nábytkem z kvalitního dřeva, to je jiná. Každé dřevo pro výrobu nábytku má jiné vlastnosti a vybrat tak můžete vhodné do každých podmínek. Voní, vrže, vyzařuje energii a interiér pozvedne do netušené podoby. Pusťte kouzelné dřevo i do svých domovů!

 

Dřevěný nábytek: Měkké dřevo je levnější

Interiérový nábytek není vystaven náročným podmínkám, a tak nemusí být vyroben z toho nejlepšího materilu, který je k dispozici. Ovšem čím kvalitnější bude, tím déle vás bude těšit jeho společnost. To už ale závisí na finančních možnostech.

Pro nové vybavení z oblasti dřevěného nábytku můžete zamířit do lehce dostupných řetězců, ale také k renomovaným výrobcům. Těžko se srovnává požadavek kvality u sériového nábytku a designérských kousků.

Každé dřevo se pro výrobu skříní, stolů nebo židlí nehodí. Kromě tvrdosti záleží na pevnosti, vlhkosti, na tom, kolik suků a smůly obsahuje. Nehodí se dřevo s mnoha prasklinami a trhlinami. Z našich lesů se proto využívá dřevo smrkové, bukové,dubové nebo dřevo z borovice. V nabídce se objevuje i exotičtější materiál jako teak, meranti, iroko, bambus, ratan a jiné.

Dřevo pro výrobu nábytku

Dřevo dosud nepřekonal žádný z materiálů. Skříně, stoly, postele z masivu a další vybavení dokáže šikovný truhlář proměnit ve stylový kousek. Ať už v klasické podobě, úsporné moderně nebo rustikální honosnosti zapadne do každého interiéru. Tvrdému a pevnému materiálu ale dodá zručný truhlář i ladné tvary.

Druhy dřeva podle stupně tvrdosti (h3)

Stupeň tvrdosti (tvrdost v megapascalech) a příklad dřeviny

  1. Velmi měkké dřevo: do 35 (smrk, borovice, jedle, topol, vrba, lípa)
  2. Měkké dřevo: 35 – 50 (modřín, kleč, olše, bříza, jalovec, jíva)
  3. Středně tvrdé dřevo: 50 – 65 (kaštan, platan, jilm, líska)
  4. Tvrdé dřevo: 65 – 100 (tis, dub, buk, ořešák, javor, jabloň, hrušeň)
  5. Velmi tvrdé dřevo: 100 – 150 (dřín, ptačí zob, dub pýřitý, zimostráz)
  6. Neobyčejně tvrdé dřevo: nad 150 (eben, mahagon)

Tvrdost dřeva ovlivňuje pevnost nábytku. Neméně důležitá je vizuální kontrola – kvalitní dřevo pro další zpracování nesmí mít praskliny a trhliny, ani nadbytek suků. Z takového materiálu nelze vyrábět ani nábytek nižší jakosti a směřuje rovnou na vyřazení.

Kvalitní dřevo na kvalitní nábytek

Nejčastěji se ale setkáte se smrkovým dřevem. Vzácněji se v nabídkách objevuje nábytek z třešňového dřeva, z olše či břízy. Měkké dřevo bývá častou volbou hlavně z důvodu ceny. Patří totiž mezi levnější materiály a představuje kompromis mezi cenou a kvalitou.

Smrkové dřevo

Ze světlých odstínů smrkového dřeva razí výrazné letokruhy. V porovnání s ostatními stromy se se smrkovým dřevem dobře pracuje. Pevné a zároveň průžné dřevo se snadno štípe, hoblování nebo frézování jde lehce. Pomalu sesychá a málo se bortí. V suchém prostředí má dlouhou trvanlivost. Vyrábí se z něj měkký nábytek.

Smrk tvoří více než polovinu českých lesů, takže s dostupností by neměl být problém. Většinu tvoří i v zahradních školkách, protože patří mezi nejoblíbenější vánoční stromeček.

Smrkové dřevo je charakteristické svou hmotností, která patří mezi dřevem k těm nižším. Jen pro zajímavost: na opačném pólu se nachází akát. Kvůli tomu se na něm objevují škrábance a rýhy a dochází tak k rychlému opotřebení.

Jedlové dřevo

Podobnými vlastnostmi jako smrk disponuje i jedle. Lépe však odolává vlhkosti a provoní tak třeba i koupelny.
Přirozeně rychle vysychá, proto se na něm někdy samovolně tvoří poškozující praskliny a trhliny. Na druhou stranu se dobře opracovává a povrch tak dosáhne perfektního vyhlazení. Patří mezi dřeva, do nichž se snadno zatloukají hřebíky a jednotlivé části se k sobě dají přilepit.

Pozor ale na škůdce, proti kterým se musí jedlové dřevo důkladně chránit.

Modřínové dřevo

Čím je modřínové dřevo starší, tím je dřevo hezčí. Méně časté a krásné dřevo červenohnědé barvy s jemným žilkováním vypadá samo o sobě jako dekorace. Proto se z něj nevyrábí jenom nábytek, ale můžete s ním obložit stěny, stropy i podlahy. Středně tvrdé a ohebné dřevo s přibýváním let jen krásní. Jeho vůně pronikne do každého koutku domova.

Dřevo z borovice

Dřevo z borovice je jako chameleon: nejsvětlejší část má smetanově bílou až okrovou barvu, jádro se barví do hnědo oranžové až k rezavým tónům. Dekor pak borovicovému dřevu propůjčují výrazné letokruhy. Vysoká odolnost jej předurčuje pro nejdůležitější funkce: krovy, trámy, podvaly nebo podporu pod podlahy. Kvalita je vykoupena náročným opracováním, protože obsahuje hodně pryskyřice.

Bukový a dubový nábytek

Z nejvyužívanějšího listnatého stromu se získává tvrdé, málo pružné a poměrně pevné tvrdé dřevo. Vyrábí se z něj třeba ohýbaný nábytek včetně slavných českých židlí oblých tvarů.

Jedno z nejžádanějších dřev pochází z dubu. Má všechny vlastnosti, které se od kvalitního nábytku očekávají: tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Zvládá střídání vlhka a sucha, odolává povětrnostním vlivům ve formě masivu i dýh. Pokud byste hledali inspiraci pro zařizování v historii, pak berte dub velmi vážně – v Anglii po něm pojmenovali dokonce celou jednu historickou éru.

Dřevo ovocných stromů

U nás má tradici také dřevo z ovocných stromů – třešní, jabloní nebo hrušní. Jsou to vlastně jedny z mála ovocných stromů, jejichž dřevo je tímto způsobem využitelné. Díky specifickému zabarvení ale vynikne v detailech – úchytkách či zdobení.

Ne každé dřevo je tedy použitelné na výrobu nábytku. Když už si ale nějaké vyberete, bude vám dělat celoživotní společnost. Navíc je také známo, že dřevěný nábytek šíří energii, která uklidňuje. A pohodový domov by chtěl přece každý.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Máme to teď čerstvě podepsané. Vysvětlili nám to celkem srozumitelně, prostě v létě ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zkoušel jsem si to nahrubo spočítat a vycházelo to líp než klasickej fix. A ta dvouletá ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Trend zvaný Tiny House: Proč v Česku mnohé přitahuje?

Přemýšleli jste někdy o životě na pár metrech? Pak se vám bude líbit trend posledních let – Tiny Houses. Přináší pocit nezávislosti a úspory. Takový způsob života umožňuje majitelům soustředit se na to podstatn...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Proměňte odpad v poklad: Inspirativní tipy na recyklaci v zahradě

Když dáte starým věcem nový život a zároveň zkrášlíte svůj domov, dostaví se skvělý pocit z dobře odvedené práce. Zahrada je přitom ideálním místem, kde popustit uzdu fantazii a zrecyklovat materiály, které by ...

Když nechceš jen pojištění, ale parťáka na tvojí straně

Nabídek pojištění je všude plno. Ale jak poznat tu dobrou? V článku zjistíš, proč se vyplatí mít po boku někoho, kdo tomu rozumí a fakt ti pomůže – ne prodá jen další papír. A taky ti ukážeme, kdo to dělá pocti...

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Rozkvetla vám levandule? Připravte si domácí sirup, který voní létem

Levandule je královna letních zahrad. Vypadá krásně, voní omamně a navíc se dá skvěle využít v kuchyni. Pokud ji máte plný záhon, nastal ideální čas na domácí levandulový sirup. Příprava je jednoduchá, výsledek...