Domácí dílna: Oprava betonových schodů

Domácí dílna: Oprava betonových schodů

Popraskání, vydrolení nebo odloupnutí. I když je beton odolný a pevný materiál, působení mrazu, deště, soli či nadměrné zátěže se na jeho kvalitě podepíše. Betonové schody mohou být po letech používání v dezolátním stavu. Pokud se ale oprava betonových schodů provede včas, zabere vám několik desítek minut. Důležité je použití kvalitního materiálu, který vydrží řadu dalších let.

Oprava betonu? Vyhodnoťte stav plochy

Ne vždy je možné starý poškozený beton zachránit. Pokud byste se do opravy extrémně poničeného betonu pustili, zbytečně byste ztráceli čas. Před zahájením opravných prací si dobře prohlédněte beton.

Pokud jsou na povrchu praskliny, beton se drolí a na několika místech jsou středně velké díry, oprava je vcelku jednoduchá. Pokud je ale beton puklý, celý rozdrobený a rozdrcený, je lepší jej odstranit a udělat nový. Oprava betonových schodů, které jsou v dezolátním stavu, je neefektivní – nová vrstva by opět brzy popraskala a vydrolila se.

Staré betonové schody

Oprava betonových schodů začíná čištěním

Pokud jste vyhodnotili, že se vám oprava betonových schodů vyplatí, celou práci začněte čištěním plochy. Pomocí sekáče a kladiva odstraňte veškeré odpadající části betonu. Když po úderu kladivem beton povolí, musí pryč. Tímto postupem se odstraní všechen poškozený beton. 

Po odsekání betonu plochu rozhodně nebruste. Na nerovné ploše bude penetrace lépe držet, broušením byste povrch betonu ještě více degradovali. 

Může se stát, že poškození bude tak velké, že se objeví i ocelová armatura. V takovém případě je namístě ji očistit od nečistot a rzi, eventuálně vysekat a nahradit novou. Ocelovou výztuž natřete pryskyřicí. Na závěr odstraňte veškerý vydrolený beton a celou plochu vyčistěte silným proudem vody pomocí vysokotlakého čističe. Před dalším krokem nechte beton proschnout, poté omeťte smetákem a pusťte se do penetrace.

Víte, jak opravit betonovou podlahu?

Penetrace betonu – adhézní můstek

Aby byla oprava betonových schodů účinná, musíte na vyschlý beton nanést adhézní můstek. Jedná se o typ penetrace, která je přilnavá a zajistí kvalitní spojení dvou různých materiálů. Adhezní můstky jsou zpravidla jednosložkové a prodávají se v tekuté podobě.

Neředí se, proto počítejte s poměrně velkou spotřebou a pořiďte dostatečné množství. Adhezní můstek nanášejte štětcem na místa, do kterých budete vtláčet novou hmotu. Nezapomínejte na skuliny, praskliny a okraje schodů.

Sanační hmoty

Oprava betonových schodů pomocí sanační hmoty

Podklad je zbavený špatného betonu, je očištěný a napenetrovaný. Je čas pustit se do nanášení sanační hmoty! Na trhu jsou dva základní typy sanačních hmot, které se používají na opravy betonu:

  • Sanační stěrky – používají se pro vyhlazení a zapevnění mezer, hran nebo rýh. Rychle tuhnou bez vzniku trhlin. Sanační stěrky se hodí pro drobné opravy do tloušťky 5 mm.

  • Sanační malty – jsou vhodné pro opravy většího poškození betonu. Na trhu naleznete různé typy, které se liší přidanými složkami a maximální tloušťkou. Oprava betonu pomocí sanační malty je bezproblémová až do tloušťky 50 mm. 

Sanační hmotu připravte podle instrukcí na obalu. Příprava jednotlivých typů hmot se totiž liší. Opravnou maltu nebo stěrku do poškozených míst silně vtlačujte, musíte zaplnit všechny mezery. Vrstvu ve finále zahlaďte zednickou lžící a nechejte vytvrdnout.

Návod, jak obložit betonové schodiště

Hydroizolační vrstva, obklad i protiskluzová úprava

Jakmile nová sanační vrstva ztuhne, finální úprava povrchu záleží na vás a vašich představách. Oprava betonových schodů končí zpravidla nánosem hydroizolační vrstvy, která ochrání beton před působením nepříznivých přírodních vlivů.

Beton můžete také natřít barvou. Další možností je vytvoření protiskluzové úpravy, která povrch betonu zpevní a zabrání uklouznutí. Pokud se chcete vyhnout dalšímu odlamování a vyštípávání betonu, můžete schody také obložit.

Přečtěte si další články ze seriálu Domácí dílna:



Diskuse k článku

  • Lubomír

    13:50 14. 3. 2018 0
    prosím vás jak poznám kdy je lepší použít stěrku a kd už opravnou maltu? některá poškození jsou větší ale jsou na malé ploše a zbytek jsou lehké rýhy... zkazím něco když prostě použiju opravnou maltu (mám od Mapei)? díky!

Dobrý kontakt k tématu

Jak zařídit dětský pokoj pro prvňáčka: Inspirace a praktické tipy

Těch rad a tipů je podle mého opravdu velká škála. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je spousta důležitých vě...

Stavba rodinného domu krok za krokem – čím začít?

Děkuji za přínosný článek. Myslím si, že obecně lidem moc nedochází, co vše souvisí s tím se rozhodnout si pos...

Francouzská okna: okno a dveře v jednom

Nejdůležitější je podle mého to, koho oslovím s poptávkou. Na trhu je hodně výrobců a myslím si, že i tak je k...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Já jsem od toho neměl moc velká očekávání, jen jsem si prostě říkal, že na trhu nen�...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...
Zobrazit všechna témata

Mozaika v koupelně oživí celou místnost. Jak ji vybrat?

Mozaika v koupelně dokáže proměnit obyčejný (někdy až nudný) prostor v designovou perličku. Jde totiž nejen o praktický, ale hlavně vizuálně atraktivní prvek, který dodá interiéru jedinečný charakter. Jak však ...

6 důvodů, proč dlouho neodkládat zateplení podkroví

Podkroví je jedním z míst, kde dochází k největším únikům tepla v domě. Ať už ho využíváte jako obytný prostor, nebo jen skladujete věci, zateplení podkroví byste neměli příliš odkládat. Nejen že ušetříte za en...

4 typy lepidel, které byste měli mít doma stále po ruce

V každé domácnosti je potřeba občas něco slepit, ať už jde o drobné ozdoby, rozbité hračky, nebo třeba rozlepené boty či vyviklaný nábytek. A podzim je k opravám jako stvořený. Vybavte svou domácnost čtveřicí z...

Byt

Budoucnost domácího tvoření? 3D tisk a inovativní materiály

Technologie mění všechno. A to včetně způsobu, jak doma tvoříme a vyrábíme. Otevírají se nám zcela nové možnosti, jak doma vyrábět dekorace, nábytek nebo šperky. Už nejde jen o tradiční řemeslnou práci, ale o p...

Nábytek s epoxidovou pryskyřicí – trend, který přetrvává

Nábytek s epoxidovou pryskyřicí se objevil jako designová novinka před několika lety a rychle si našel své místo v moderních interiérech. Stále je velmi oblíbený a zájem o designové kousky vyšperkované barevnou...

Příprava terasy na zimu – na co byste neměli zapomenout?

S blížící se zimou přichází čas připravit terasu na chladné měsíce. Jistě tušíte, že při správné údržbě ochráníte terasu a vybavení, ale příští rok zase dobře sloužily. Ukážeme vám, co je potřeba udělat, aby te...

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Svíčky s dřevěným knotem jsou hit. Objevte i vy jejich výhody

Svíčky s dřevěným knotem nejsou jen trendy doplněk, ale skutečný zážitek pro vaše smysly. Pokud milujete relaxaci při svíčkách a toužíte po něčem novém, dřevěný knot by mohl být tím, co hledáte. Krásně voní, al...

Utíráte pravidelně prach? Přečtěte si, proč je to vlastně důležité

Prach na poličkách, skříních, nádobí – to rozhodně není dobrá vizitka. Ale přestože se na první pohled může zdát, že prach je jen estetickým problémem, není tomu tak. Pravidelné utírání prachu má mnoho pozitivn...