Pesticidy k večeři, snídani i obědu. Biopotraviny to zanedlouho už nespasí

Pesticidy k večeři, snídani i obědu. Biopotraviny to zanedlouho už nespasí

Vyhýbání se pesticidům připomíná marnou snahu o přenesení vody v cedníku. S odhodláním se do toho pustíte, ale už po chvilce přijde zmar. Kontaminovaná půda je totiž všude kolem, stejně jako potraviny se stopami po pesticidech. Nevyhnuly se tomu ani biopotraviny. Hromadí se v organizmu, na který mají fatální vliv. Obklopují vás - znečišťují půdu, vodu i vzduch. 

 

Vyšší výnosy plodin nepoškozených škůdci nebo zdravá těla bez škodlivin? Zdánlivě jednoduchá rovnice, jejíž výsledek je ale trochu překvapivý.

Kde se vzaly pesticidy

Pesticidy využívá vedle zemědělství také lesnictví, potravinářství a obor veterinářský. Celosvětově se do této kategorie řadí na 800 látek. Opatření se ale spíše než těchto oborů dotýkají živých organismů, protože se zabývají tím, jak snižovat jejich spotřebu a dopad na ně.
Označují se jako perzistentní organické polutanty (POPs) a za největší riziko je považováno vykazování toxických vlastností. Jsou stálé, což vede k tomu, se v rámci potravinové pyramidy akumulují do stále většího množství. Stockholmská úmluva z roku 2001 eliminuje používání těchto nebezpečných látek a jejich seznam se stále obnovuje a rozšiřuje.

Obětované zdraví

Výzkumy prokazují, že pesticidy nenávratně poškozují zdraví. Zemědělci, kteří s nimi přichází nejvíc do kontaktu, si nesou v organizmu trvalou stopu; navíc nemalé procento zničujícícímu dlouhodobému působení dokonce podlehne.

  • Pesticidy způsobují kožní onemocnění, otravy (žaludeční potíže, závratě, slabost), ochrnutí dolních končetin, ovlivňují funkci jater a ledvin, stojí za problémy s dýcháním, zvyšují možnosti propuknutí rakovinného bujení
  • Oslabují funkci hormonů v těle u zvířat i lidí; zhoršuje se jejich schopnost rozmnožování
  • Zvyšují možnost vzniku cukrovky, především u těhotných; u nenarozených dětí pak ovlivňuje vývoj mozku
  • Ovlivňují hromadění toxických metabolitů, zpomalení biologických procesů lidského těla
  • Hmyz se díky nim stává odolnější, ale také negativně působí na opylovače
  • Ohrožují přirozený výskyt zvířat a rostlin v krajině
  • U zvířat působí též na jejich psychiku (požírání vlastních mláďat apod.)
  • Těžko se rozkládají, a pokud už se tak děje, výsledkem jsou mnohdy ještě toxičtější prvky


Vyšší výnosy plodin nepoškozených škůdci nebo zdravá těla bez škodlivin? Zdánlivě jednoduchá rovnice, jejíž výsledek je ale trochu překvapivý.

Pesticidy znečišťují půdu, vodu i vzduch. Otázka, proč se tedy vůbec používají, je logická. Souvisí to s výnosy a rostoucí lidskou spotřebou. Dávka pesticidů sníží hospodářské ztráty a zlepší se kvalita vypěstovaných produktů. V některých případech se takto zajistí delší trvanlivost a životnost, protože je před škůdci a chorobami chrání i po sběru. Zemědělské plodiny se díky pesticidům pěstují i v nepříznivých podmíkách, kde by se jinak nevyskytovaly..

4. listopadu probíhá den bez pesticidů. Připomíná a upozorňuje na alternativy k těmto látkám.

Pesticidy v pitné vodě

Současný stav průmyslu a zemědělství se odráží na stavu vody – povrchové i podpovrchové. S kontaminací vody dochází k biologické nerovnováze, zanechávají ve vodě toxické stopy a ovlivňují samočistící schopnost vody. Do lidského organismu se tak dostanou nejen prostřednictvím potravy, ale také ve sklenici vody.
Limity pesticidů ve vodě upravuje zákon. Nevyskytují se v takovém množství, aby mohly jednorázově poškodit zdraví, ale jak už bylo zmíněno – postupně se v těle hromadí a během života se jich může naskládat už výraznější množství.

aphids-789242_1920

"Čisté" biopotraviny

Nulový obsah pesticidů v produktech bude zanedlouho nepravděpodobný, protože přírodní koloběh jimi bude prosycen skrz na srz. I potraviny v kvalitě BIO, která používání pesticidů vylučuje, se tak stanou obtížně vypěstovatelnými. Do teď byl jejich výskyt u BIO produktů  až čtyřikrát menší než u konvenčních plodin.

Mezi pesticidy se řadí přípravky, které hubí roztoče, řasy, stromy a keře, ptáky, ochraňují před houbovými chorobami, ničí rostliny (plevel), hmyz, měkkýše, ryby a hlodabce. V následujících letech by mělo dojít k eliminaci těch nejnebezpečnějších. V ekologickém zemědělství se využívají biologické procesy rostlin a využívání syntetických pesticidů není povoleno. Ochrana rostlin proti chorobám a škůdcům je založena na správné agrotechnice, biologických metodách, přípravcích rostlinného původu.

GMO: geneticky modifikované potraviny

Genetická modifikace rostlin směřuje k vytvoření superodolných rostlin, díky nimž vzrostou výnosy a plodiny budou navíc v perfektním stavu. Zjednodušení pěstování je však finančně náročnější.

Pesticidy znečišťují půdu, vodu i vzduch. Otázka, proč se tedy vůbec používají, je logická.  

Úpravy se však neprojevily v tom, aby se choroby a neduhy rostlinám vyhýbaly, ale byly upraveny tak, aby snášely vyšší příděl pesticidů. Látky v nich ulpívají a zvyšují kuříkladu pravděpodobnost výskytu rakovinného bujení. Spekuluje se také o snížení odolnosti organismu a tím o vzniku alergií.

O rizicích GMO probíhají vášnivé diskuze. Jejich tématem bývají hlavně tři největší rizika: přenos odolnosti vůči antibiotikům z modifikovaných organismů na bakterie, přijímání cizí genetické informace do vlastní DNA, zdražení osiva kvůli úpravám a tedy růst ceny potravin.

Fungovalo by to bez pesticidů? A proč lidé sami proti sobě využívají jedy, když je chemická zátěž předávána dalším generacím a pesticidy jsou všudypřítomné?
Ochrana zemědělským plodin jakožto potravin nezbytných pro život je důležitá, avšak jak velké riziko jsme pro to třeba podstoupit?



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Stavba rodinného domu krok za krokem – čím začít?

Děkuji za přínosný článek. Myslím si, že obecně lidem moc nedochází, co vše souvisí s tím se rozhodnout si pos...

Francouzská okna: okno a dveře v jednom

Nejdůležitější je podle mého to, koho oslovím s poptávkou. Na trhu je hodně výrobců a myslím si, že i tak je k...

Dřevěná a plastová okna mají své výhody i nevýhody

Souhlasím, že jak dřevěná, tak plastová mají své výhody a nevýhody, ale myslím si, že hodně záleží na tom, co ...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Já jsem od toho neměl moc velká očekávání, jen jsem si prostě říkal, že na trhu nen�...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...
Zobrazit všechna témata

Mozaika v koupelně oživí celou místnost. Jak ji vybrat?

Mozaika v koupelně dokáže proměnit obyčejný (někdy až nudný) prostor v designovou perličku. Jde totiž nejen o praktický, ale hlavně vizuálně atraktivní prvek, který dodá interiéru jedinečný charakter. Jak však ...

Bezobložkové dveře – design a minimalismus, za který si připlatíte

Bezobložkové dveře jsou fenoménem moderního interiérového designu, který spojuje čistý, minimalistický vzhled a praktickou funkčnost. Oproti klasickým dveřím s viditelnou zárubní působí tyto dveře nenápadně – j...

Jak vybrat kalové čerpadlo krok za krokem: Praktický průvodce pro domácnost

Kalová čerpadla jsou nepostradatelným pomocníkem v každé domácnosti, kde je potřeba odvádět znečištěnou vodu například z jímky, studny nebo zatopeného sklepa. Vhodným výběrem si ušetříte čas, peníze a spoustu s...

Byt

Vytvořte si útulný čtecí koutek

Podzim je ideálním obdobím ponořit se do světa knih. Také patříte mezi vášnivé čtenáře a hledáte místo, kde se můžete v klidu začíst do oblíbené knihy? Vytvořte si doma útulný čtecí koutek. Nejenže vám poskytne...

Nábytek s epoxidovou pryskyřicí – trend, který přetrvává

Nábytek s epoxidovou pryskyřicí se objevil jako designová novinka před několika lety a rychle si našel své místo v moderních interiérech. Stále je velmi oblíbený a zájem o designové kousky vyšperkované barevnou...

Pokládka kanadského šindele – návod v 5 krocích

Pokládka střechy z kanadského šindele může na první pohled vypadat složitě, ale pokud se držíte správného postupu, zvládnete ji sami a s výsledkem budete spokojení. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme,...

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Svíčky s dřevěným knotem jsou hit. Objevte i vy jejich výhody

Svíčky s dřevěným knotem nejsou jen trendy doplněk, ale skutečný zážitek pro vaše smysly. Pokud milujete relaxaci při svíčkách a toužíte po něčem novém, dřevěný knot by mohl být tím, co hledáte. Krásně voní, al...

Utíráte pravidelně prach? Přečtěte si, proč je to vlastně důležité

Prach na poličkách, skříních, nádobí – to rozhodně není dobrá vizitka. Ale přestože se na první pohled může zdát, že prach je jen estetickým problémem, není tomu tak. Pravidelné utírání prachu má mnoho pozitivn...