Srpen – ideální měsíc pro výsadbu zeleniny na zimu

Srpen – ideální měsíc pro výsadbu zeleniny na zimu

Pokud jste na jaře zasadili různé druhy zeleniny, pak už za sebou pravděpodobně máte bohatou sklizeň. To ale neznamená, že už další výsadbou nemůžete pokračovat. Právě začátek srpna je ideálním obdobím pro založení druhé úrody. Sklízet pak budete na konci léta nebo během podzimu, a tak budete mít dostatečnou zásobu zeleniny i během zimních měsíců.

Příbuzné druhy zeleniny nepěstujte hned po sobě

Během srpna máte ideální příležitost vysadit mnoho druhů zeleniny. Neměli byste však vybírat jen podle chuti a osobních preferencí, ale také podle toho, co jste na zahradě pěstovali doposud. Pokud chcete, aby následující úroda byla co největší, příbuzné druhy zeleniny nepěstujte hned po sobě.

Plodiny byste totiž měli střídat nejen každý rok, ale i během sezóny, pokud plánujete sklízet několikrát v roce. Rostliny totiž z půdy čerpají stejné živiny, která se unaví a nezajistí dobré podmínky pro úrodu. Problémy se však týkají i častějšího výskytu chorob a škůdců, které se na podobných plodinách objevují. Doporučujeme také střídat druhy zeleniny náročné na zavlažování s těmi, které tak velký přísun vody nepotřebují.

Čtěte také: zahradnický kalendář na srpen

Na výsadbu fazolí je už pozdě

V srpnu můžeme vysazovat řadu druhů zeleniny, fazole k nim ale nepatří. Ideální doba pro výsadbu fazolí je začátek až polovina července. Při pozdější výsadbě je poměrně velké riziko, že se během podzimu objeví přízemní mrazíky, které by úrodu znehodnotily. I tak můžete zasadit keříčkové fazole, které rostou rychleji. Doporučujeme však výsadbu příliš neoddalovat a pustit se do ní už během prvních srpnových týdnů.

Jaké druhy zeleniny v srpnu vysazovat

Pojďme si představit konkrétní druhy zeleniny, kterým se bude na zahradě dobře dařit během srpna i podzimu a které budete moci sklízet ještě před zimou. Vytvoříte si tak dostatečné zásoby zeleniny pro přímou konzumaci i skladování.

Listové saláty

Existuje mnoho odrůd salátů a některé z nich jsou určené pro podzimní sklizeň. Ozimé druhy pak můžete pěstovat ze sadby nejen v srpnu, ale také během září a října. V srpnu můžete listové saláty bez obav pěstovat ze semen. Nejoblíbenější je česká odrůda Humil. Dejte si však pozor na to, že v zimách bez pokrývky sněhu často vymrzá.

Ředkvičky

Průměrná vegetační doba ředkviček je kolem 40 dnů. Pokud tak začátkem srpna vysadíte na zahradě nové ředkvičky, už během září je budete moci sklízet. Rozhodně se nemusíte omezovat na nejrozšířenější červené ředkvičky. Nebojte se experimentovat a vysaďte si na zahradě žluté, fialové nebo bílé, které zaujmou výraznou chutí i netradičním vzhledem. Ředkvičky pak můžete na zahradě vysazovat v průběhu celého měsíce.

Cibule

Věděli jste, že během srpna můžete na zahradě bez obav zasadit i cibuli? Pokud výsev stihnete přibližně do 20. srpna, během podzimu budete sklízet silnou šťavnatou cibuli vhodnou pro skladování ve svazcích. Pro pěstování v tomto měsíci se hodí například odrůdy Augusta nebo Hiberna.

Baby špenát

Zájem o využití špenátu v gastronomii stále stoupá. Špenát je plný vitamínů, chutné šťávy a výrazné chuti, a tak se hodí do salátů i teplých pokrmů. Právě během srpna si můžete tento kulinářský skvost vysadit na zahradě, za několik týdnů si už budete na mladých lístcích pochutnávat. Mladému špenátu svědčí kyprá půda. Pokud pohnojíte půdo kvalitním kompostem, budete se moci těšit z bohaté odrůdy. Při výsadbě během srpna budete špenát sklízet začátkem října.

ze

Mangold

Mangold u nás patří mezi méně známé druhy zeleniny. Svým vzhledem se podobá špenátu vyniká vysokým obsahem vitamínu C. Mangold není náročný na pěstování, důležité je však kvalitní půda s dostatkem živin. Mangoldu se nejvíce daří v závětří. Tento druh zeleniny se vysazuje přibližně už od dubna, i srpen je ale vhodným měsícem pro založení druhé úrody. Sklízet jej můžete až do poloviny října. Pokud byste měli obavy z podzimních přízemních mrazíků, ochraňte je fólií.

Přečtěte si další související články:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...