Srpen – ideální měsíc pro výsadbu zeleniny na zimu

Srpen – ideální měsíc pro výsadbu zeleniny na zimu

Pokud jste na jaře zasadili různé druhy zeleniny, pak už za sebou pravděpodobně máte bohatou sklizeň. To ale neznamená, že už další výsadbou nemůžete pokračovat. Právě začátek srpna je ideálním obdobím pro založení druhé úrody. Sklízet pak budete na konci léta nebo během podzimu, a tak budete mít dostatečnou zásobu zeleniny i během zimních měsíců.

Příbuzné druhy zeleniny nepěstujte hned po sobě

Během srpna máte ideální příležitost vysadit mnoho druhů zeleniny. Neměli byste však vybírat jen podle chuti a osobních preferencí, ale také podle toho, co jste na zahradě pěstovali doposud. Pokud chcete, aby následující úroda byla co největší, příbuzné druhy zeleniny nepěstujte hned po sobě.

Plodiny byste totiž měli střídat nejen každý rok, ale i během sezóny, pokud plánujete sklízet několikrát v roce. Rostliny totiž z půdy čerpají stejné živiny, která se unaví a nezajistí dobré podmínky pro úrodu. Problémy se však týkají i častějšího výskytu chorob a škůdců, které se na podobných plodinách objevují. Doporučujeme také střídat druhy zeleniny náročné na zavlažování s těmi, které tak velký přísun vody nepotřebují.

Čtěte také: zahradnický kalendář na srpen

Na výsadbu fazolí je už pozdě

V srpnu můžeme vysazovat řadu druhů zeleniny, fazole k nim ale nepatří. Ideální doba pro výsadbu fazolí je začátek až polovina července. Při pozdější výsadbě je poměrně velké riziko, že se během podzimu objeví přízemní mrazíky, které by úrodu znehodnotily. I tak můžete zasadit keříčkové fazole, které rostou rychleji. Doporučujeme však výsadbu příliš neoddalovat a pustit se do ní už během prvních srpnových týdnů.

Jaké druhy zeleniny v srpnu vysazovat

Pojďme si představit konkrétní druhy zeleniny, kterým se bude na zahradě dobře dařit během srpna i podzimu a které budete moci sklízet ještě před zimou. Vytvoříte si tak dostatečné zásoby zeleniny pro přímou konzumaci i skladování.

Listové saláty

Existuje mnoho odrůd salátů a některé z nich jsou určené pro podzimní sklizeň. Ozimé druhy pak můžete pěstovat ze sadby nejen v srpnu, ale také během září a října. V srpnu můžete listové saláty bez obav pěstovat ze semen. Nejoblíbenější je česká odrůda Humil. Dejte si však pozor na to, že v zimách bez pokrývky sněhu často vymrzá.

Ředkvičky

Průměrná vegetační doba ředkviček je kolem 40 dnů. Pokud tak začátkem srpna vysadíte na zahradě nové ředkvičky, už během září je budete moci sklízet. Rozhodně se nemusíte omezovat na nejrozšířenější červené ředkvičky. Nebojte se experimentovat a vysaďte si na zahradě žluté, fialové nebo bílé, které zaujmou výraznou chutí i netradičním vzhledem. Ředkvičky pak můžete na zahradě vysazovat v průběhu celého měsíce.

Cibule

Věděli jste, že během srpna můžete na zahradě bez obav zasadit i cibuli? Pokud výsev stihnete přibližně do 20. srpna, během podzimu budete sklízet silnou šťavnatou cibuli vhodnou pro skladování ve svazcích. Pro pěstování v tomto měsíci se hodí například odrůdy Augusta nebo Hiberna.

Baby špenát

Zájem o využití špenátu v gastronomii stále stoupá. Špenát je plný vitamínů, chutné šťávy a výrazné chuti, a tak se hodí do salátů i teplých pokrmů. Právě během srpna si můžete tento kulinářský skvost vysadit na zahradě, za několik týdnů si už budete na mladých lístcích pochutnávat. Mladému špenátu svědčí kyprá půda. Pokud pohnojíte půdo kvalitním kompostem, budete se moci těšit z bohaté odrůdy. Při výsadbě během srpna budete špenát sklízet začátkem října.

ze

Mangold

Mangold u nás patří mezi méně známé druhy zeleniny. Svým vzhledem se podobá špenátu vyniká vysokým obsahem vitamínu C. Mangold není náročný na pěstování, důležité je však kvalitní půda s dostatkem živin. Mangoldu se nejvíce daří v závětří. Tento druh zeleniny se vysazuje přibližně už od dubna, i srpen je ale vhodným měsícem pro založení druhé úrody. Sklízet jej můžete až do poloviny října. Pokud byste měli obavy z podzimních přízemních mrazíků, ochraňte je fólií.

Přečtěte si další související články:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zatočte se zaschlými kapkami na skle sprchového koutu

Máte v koupelně sprchový kout a už vás přestávají bavit nevzhledné bílé skvrnky, které se tvoří po zaschnutí kapek vody? Poradíme vám, jak proti nim preventivně bojovat a jak je odstranit, když už se na skle sp...

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...