Stavba pergoly: Co je dobré vědět, než se do ní pustíte?
Chcete si zpříjemnit pobyt venku u domu během letních měsíců a mít praktické útočiště k setkávání s rodinou a přáteli? Takové zázemí vám přinese pergola. Pokud patříte mezi kutily, můžete se pustit do stavby pergoly svépomocí. Nevíte, jak na takovou pergolu? Přinášíme vám pár tipů do začátku.
Jak postavit pergolu? Nejprve se zamyslete nad materiálem
Nad stavbou pergoly je dobré se zamyslet dříve, než se pustíte do díla. Pro začátek se musíte rozhodnout, k čemu všemu vám má pergola sloužit, kde bude umístěná, jak má být zastřešená a jestli se vám skutečně vyplatí, když se do díla pustíte sami. Dnes už na trhu existuje celá řada pergol – od dřevěných, přes bezúdržbové hliníkové pergoly až po pergoly bioklimatické, jejichž střechu tvoří hliníkové lamely. Ty lze naklápět až do úhlu 140 stupňů a libovolně tak regulovat míru slunečních paprsků, nebo se chránit před náhlým deštěm. Ovládat je můžete i na dálku – pomocí mobilní aplikace.
Stavba pergoly: Kdy je třeba na pergolu stavební povolení?
Pořízení již hotové pergoly vám ušetří práci a starosti, ale cena bude pochopitelně vyšší. Vlastní pergolu si zase můžete přizpůsobit svým představám a těšit se z vědomí, že jste si ji postavili bez cizí pomoci. Nemluvě o tom, že na tom výrazně ušetříte. Než se však do stavby pustíte, zjistěte si, jestli se obejdete bez stavebního povolení. Co bývá v tomto případě rozhodující? Zastavěná plocha a výška pergoly. Stavební povolení není nutné u stavby do 25 m² a do výšky pěti metrů.
Kam pergolu umístit – k domu nebo do zahrady?
Poté se začněte rozmýšlet nad umístěním pergoly. Bude stát přímo u zdi domu, nebo samostatně na vašem oblíbeném místě v zahradě? Chcete si opticky rozšířit obytný prostor, nebo vytvořit skryté zákoutí? V každém případě by na vás nemělo zbytečně moc pražit přímé slunce. Myslete na to, jak bude pergola působit vedle vašeho domu, ale nezapomínejte především na její funkčnost.
Stavba pergoly svépomocí je rychlá, dřevěnou pergolu však musíte udržovat
Dále přichází na řadu výběr materiálu. Vaše pergola může být dřevěná i kovová. U pergol vytvořených svépomocí bývá nejčastější volbou dřevo. Snadno se opracovává a stavba vám většinou nezabere více než dva víkendy – podle toho, jak komplikovaná bude konstrukce. Praktičtější je samozřejmě zastřešená pergola – kvůli vašemu pohodlí a lepší ochraně vůči klimatickým vlivům. Zvolte tvrdé dřevo, nejlépe dubové, protože vyniká vyšší odolností. Aby pergola byla opravdu stabilní, dejte si záležet na správném zpracování i ukotvení. Budete potřebovat vybetonovaný základ a nezbytné konstrukční prvky – kotvení, vazné trámy k vytvoření věnce, zavětrovací pásky, nosné sloupy, krokve a materiál na zastřešení. Ať už ale zvolíte sebeodolnější dřevo, musíte mít na paměti, že o přírodní pergolu se budete muset starat a alespoň jednou za 3 roky aplikovat ochranný nátěr. Jinak se to podepíše na její životnosti – změní se nejen barva, ale rovněž konstrukce se může začít kroutit.
Hliníkové a bioklimatické pergoly mají dlouhou životnost
U hliníkové ani bioklimatické pergoly vás podobné starosti nemusí trápit – obě jsou v podstatě bezúdržbové a na jejich dlouhou životnost se můžete spolehnout. Hliníkovou konstrukci stačí pouze čas od času očistit vhodným saponátem a opláchnout zahradní hadicí. Jak na takovou pergolu? Pokud nemáte profesionální náčiní a zkušenosti se svářečkou, využijte stavebnici s kompletním montážním materiálem, kterou snadno a rychle sami sestavíte.
Rozhodujte se zejména podle klimatické oblasti (v horských oblastech se lépe osvědčí hliníková pergola) a typu vašeho domu. K nízkoenergetickému bungalovu se bude hodit obojí, k minimalistické pasivní stavbě spíše čistá hliníková konstrukce a k venkovské chalupě zase pergola dřevěná. Dřevo a hliník ale nejsou vaše jediné možnosti – nosnou konstrukci pergoly mohou tvořit i cihly.
Jaké zvolit zastřešení a stínění na pergolu?
U dřevěných pergol se setkáváme s pevnou, látkovou i prosklenou střechou, u hliníkových s prosklenou, polykarbonátovou, posuvnou střechou z PVC či s otočnými lamelami, jaké nabízí bioklimatická pergola. Toto řešení v současnosti patří k nejmodernějším typům zastřešení.
Naklápěcí lamely mají jednu velkou výhodu – obejdou se bez dalších stínících prvků. Kromě regulace slunečních paprsků a teploty napomáhají k přirozené ventilaci vzduchu, což vám látkové ani pevné zastřešení nenabídne. V bioklimatické pergole vám bude příjemněji a když ji dobře vybavíte, bude využitelná po většinu roku – za horka i za deště. Jakmile se rozprší, prostě lamely jednoduše zaklopíte a dovnitř se nedostane ani kapička. Aby vás hluk deště nerušil, mohou být lamely vyplněny polystyrénem. Tuto možnost nabízí například stylová pergola Med Twist, kterou najdete v nabídce českého výrobce stínících systémů – firmy Climax.
K zastřešení pergoly lze využít také posuvnou markýzu. Dá se doplnit slunečními a větrnými čidly, takže její řízení bude zcela bezstarostné. Vždy se přizpůsobí aktuálnímu počasí.
Diskuse k článku