Buďte opatrní při uzavírání rezervační smlouvy s realitní kanceláří

Rezervační smlouva je první, co vám jako zájemci o nemovitost realitní kancelář nabídne k podpisu. Proč je vnímaná jako riziko? Vyvarujte se chyb při jejím uzavírání.Projeví-li kupující zájem o nemovitost, dalším logickým krokem je uzavření tzv. rezervační neboli blokační smlouvy a složení rezervačního poplatku.

Tato smlouva zajistí zájemci rezervaci vybrané nemovitosti až do doby, než uzavře kupní smlouvu. To znamená, že daná nemovitost nebude nabízena dalším zájemcům. Pokud se prodej nemovitosti zrealizuje, rezervační poplatek se stane součástí celkové ceny nemovitosti. Nejedná se tedy o navýšení dohodnuté ceny za nemovitost. Co se bude dít, pokud k obchodu nedojde, záleží dále na znění rezervační smlouvy.

 

Zní to fér, tak proč je někdy rezervační smlouva vnímána jako riziko?

Některé realitní kanceláře mají bohužel sklon uplatňovat rafinované nekalé praktiky, a tak i přes existenci judikatury v oblasti rezervačních smluv někdy dochází z jejich strany k neoprávněnému zadržování rezervačního poplatku. V praxi to probíhá tak, že je zájemce tlačen k tomu, aby podepsal rezervační smlouvu na nemovitost ještě předtím, než má vůbec možnost věnovat pozornost podmínkám pro nakládání s rezervační zálohou. A právě zde nastává zásadní chyba.

„Zájemci o koupi nemovitosti se často mylně domnívají, že realitní kanceláře mají na rezervační poplatek nárok. Není tomu tak. V případě uzavření dvoustranné rezervační dohody – mezi realitní kanceláří a kupujícím, jsou dle soudní praxe závazky, případné sankce či pokuty právně nevymahatelné. Rezervační poplatek realitní kanceláři v tomto případě nenáleží a není tedy ani oprávněna s ním volně nakládat,“ upozorňuje Jakub Zámiš, odborník bezplatné online kalkulačky Odhad-zdarma.cz, která vypočítává odhad ceny nemovitosti a optimální výši nájmu.

 

Tajemstvím bezpečné rezervační smlouvy je vyvážený vztah

Kupujete-li nemovitost prostřednictvím realitní kanceláře, trvejte vždy na tom, aby byla rezervační smlouva trojstranná – tedy aby byla uzavřena mezi vámi, vlastníkem i realitní kanceláří současně. Požadujte co nejpřesnější stanovení podmínek, pozornost věnujte především smluvní pokutě. „V rezervační smlouvě musí být specifikováno, co konkrétně se s rezervačním poplatkem stane, pokud z nějakého důvodu nebudete schopni nemovitost koupit.

Zpravidla má zájemce nárok na vrácení rezervačního poplatku v plné výši, nedojde-li k uzavření kupní smlouvy z důvodů na straně vlastníka. Naopak, pokud si i po podepsání rezervační smlouvy zájemce koupi rozmyslí, rezervační poplatek propadne ve prospěch prodávajícího a realitní kanceláře.

Zajímavým tématem je nastavení pravidel pro případ, že jako kupující nedostanete hypotéku. V naší realitní kanceláři nabízíme klientům možnost vrácení rezervačního poplatku, pokud jim hypotéku nejsou schopni zajistit naši hypoteční specialisté,“ komentuje problematiku rezervačních smluv Jan Hájek, realitní odborník Quantum realityRealitní kancelář Praha.

 

Kam uhradit rezervační poplatek

V rezervační smlouvě je přesně definováno na jaký účet je potřeba rezervační poplatek odeslat a v jakém termínu. Běžnou praxí je, že rezervační poplatek se hradí na účet realitní kanceláře. Nicméně, doporučujeme tak činit pouze v případě, že nemáte pochybnosti o serióznosti realitní kanceláře.

Druhou možností je uzavřít zároveň s rezervační smlouvou i smlouvu o advokátní úschově rezervačního poplatku a peníze poslat na účet advokáta. Ten je po splnění předem daných podmínek vyplatí na účet realitní kanceláře, případně prodávajícího. Kvalitní a zavedená realitní kancelář nebude mít s tímto postupem problém a akceptuje jej. Využití advokátní úschovy je vhodné i v případě, že se jedná o větší částky v řádu mnoha statisíců či miliónů korun.

 

 

 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme u nich kuchyň objednávali už v březnu, takže jsme tu soutěž zaznamenali až doda...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Doménou zámečníka nejsou jen zámky: Musí být precizní a rychlý v práci s kovem

Pod pojmem zámečník vytane zpravidla konkrétní představa na mysli i laikům. Práce těchto řemeslníků je ale mnohem rozmanitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Co všechno umí?

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Čemeřice neboli sněžná růže bude ozdobou vaší zahrady

Pustíme se společně do poznávání čemeřice a poradíme, jak se o ni během léta starat. I když kvete v době, kdy většina zahrady odpočívá, stojí za zmínku i teď. Znáte ji?

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...