Chytrý budík vás probudí šetrně podle fáze spánku
Už jen zmínka o vstávání vzbuzuje nepříjemné pocity. Ranní těžké probouzení zná snad každý. Spánek je častým objektem pro zkoumání vědců a na základě zjištění tak byl vyvinut speciální budík, který vám vstávání značně zpříjemní. Že to není možné? Inteligentní budíky to zvládnou hravě, neboť využívají vědeckých poznatků k tomu, aby bylo probuzení načasováno naprosto ideálně.
Prvotní pochybnosti o funkčnosti jsou samozřejmě na místě. Kdo však už takovou vymoženost vyzkoušel, jistě dosvědčí, že inteligentní budík přeci jen funguje.
Jak funguje inteligentní budík
Na základě pohybu matrace budík pozná, v jaké fázi spánku se zrovna nacházíte. V průběhu spánku totiž nespíte vždy úplně tvrdě, a ony fáze jsou dokonce čtyři. Nejdříve je to polospánek, známé usínání. Doba, kdy tělo nejvíce odpočívá a je maximálně uvolněné, se nazývá REM (Rapid Eye Movement, tedy rychlý pohyb očí) a probuzení v jejím průběhu je nejhorší. Mezi nimi probíhá NREM, kdy procitnutí není tak drastické. A toto je také fáze, kdy vás inteligentní budík začne probouzet.
Monitoring pohybu
Fáze se během noci střídají a vy se v nich také odlišně hýbete. Piu hlubokém spánku jsou pohyby minimální, zatímco když spíte jen lehce, na posteli sebou „melete.“ Budík může potřebné informace získávat různými způsoby. Vedle polštáře můžete mít umístěný akcelerometr, případně si na noc dáte speciální náramek, jenž bude mít váš pohyb a vrtění pod kontrolou. Nejméně komfortním způsobem jsou potom hodinky.
Pohodlí díky chytrému telefonu
Boom chytrých telefonů není jen tak. Najdete v nich spoustu užitečných aplikací, jenž dokáží usnadnit život hlavně těch každodenních záležitostech. Ale proč jsou zmíněny zrovna teď? Do většiny z nich si totiž můžete pořídit aplikaci inteligentního budíku. Pohyb kontrolují jednoduše tak, že si je nastavíte na režim „letadlo“ (aby telefon nevysílal signál) a položíte si jej vedle sebe na postel. Akcelerometr mají zabudovaný rovnou v sobě. Nevýhodou je však rychlé vybíjení baterie, takže mějte připravenou i nabíječku.
V telefonu se ukládají data a fáze spánku pak dokonce můžete najít přehledně v grafu.
Chytrý budík a nastavení probuzení
Nemusíte se obávat, že by budík vyčkával tak dlouho, než se vyspíte do růžova. Pokud si jej nastavíte na 6.00, počítejte s tím, že můžete být probuzeni kdykoliv předtím (většinou maximálně v rozmezí půlhodiny). Rozhodně tedy nejsou na místě obavy z toho, že vás budík nechá zaspat.
Na trhu je mnoho variant budíků, stejně tak je i více druhů aplikací. Některé budíky dokonce umí budit i páry přesně podle toho, jak kdo spí nezávisle na sobě. To už si ale budete muset připlatit. Zatímco aplikace do telefonů jsou i zdarma, případně v řádech desítek korun, u klasických budíků je vyžadována investice v tisícikorunách. Ty nejlevnější se pohybují na této hranici, propracovanější s množstvím funkcí pak stojí i více než čtyři tisíce korun.
Diskuse k článku