Prostření štědrovečerního stolu. A jak je to s alkoholem?
Tradičními vánočními barvami jsou červená a zelená, méně už se pak využívá zlatá a stříbrná. Nenápadně se mezi ně v posledních letech vetřela i fialová, která je hlavně v kombinaci se dvěma posledními opravdu svátečním majstrštykem. Vhodně zvolené doplňky pak udělají i z vařených brambor pochoutku hodnou luxusního podniku.
Vánoce kolem dokola dýchají spíše shonem, tlačenicemi v obchodem, nevkusnými výzdobami a všudepřítomnou komercí. Proto je skvělé, když si doma uděláme tu pravou atmosféru za vůně svařeného vína a při večeři krásně vyzdobené sváteční tabule.
Co patří na vánoční stůl
Možná málo známou pověrou je ta o ubruse – dříve se nepoužívaly žádné speciální, bohatě zdobené, ani barevné. Desku stolu pokrývala plachta, z níž hospodář na jaře sel obilí. Symbolika je zřejmá: bohatá úroda a žádné ničivé přírodní živly. Dnes už se zpravidla vybírá ten nejlepší, který se doma nachází.
Dle pověr by se na stole mělo nacházet devatero pokrmů. Dopředu je potřeba dát pozor, aby byly připraveny všechny talíře, příbory a sklenice, protože od stolu není dobré odcházet. Nezapomínejte na dostatek prostoru, který by mohlo omezovat zbytečné množství dekorací. Chybět by neměly dlouhé svíčky a menší dekorace z jehličí.
Prostírání
Prostírejte podle pořadí chodů, aby se talíře jen odebíraly. Pokud si nepotrpíte na honosné příbory a rodinný servis, pak se kvůli takovým maličkostem rozhodně nestresujte. Nezapomeňte ani na sklenice – ať už na alkohol nebo na minerálku. Jak jednotlivé části patří, najdete v článku Jak prostřít sváteční stůl, aby byla tabule nezapomenutelná.
Pověry související se štědrovečerní večeří
- před večeří se jedla lžíce hrachu kvůli bohaté úrodě
- do polévky patří dlouhé nudle, které symbolizují dlouhé klasy
- u večeře by se mělo vzpomenout na zesnulé členky rodiny, ať už modlitbou nebo jen tichou myšlenkou
- hospodyně nevstává od stolu a obsluhují mladší dívky
- zbytky jídla se zakopávaly do země pro bohatou úrodu
- méně obvyklým zvykem je šlapání na sekeru: po zbytek roku dotyčného neměly bolet nohy a zůstal zdravý
- snědený okoralý chléb znamenal štěstí
- šupiny z kapra pod talíři a pak v peněžence pak peníze
Alkohol a štědrovečerní večeře
Ke štědrovečerní večeři odedávna patřila celá řáda alkoholických nápojů, proto není divu, že se hodovalo tak dlouho. Jako každou jinou večeři ji můžeme zahájit aperitivem, jehož smyslem je navodit atmosféru významné události, povzbudit chuť k jídlu, avšak nezasytit. Zažity jsou sladké nápoje, hodí se však víno s vyšším procentem alkoholu nebo šumivé víno.
S pivem nepokazíte vůbec nic, ale jelikož se jedná o slavnostnější událost, pak se hodí i víno. Obecně se k rybám a polévkám typickým pro Štědrý večer rozlévají bílá nebo lehká červená vína.
Na závěr večeře se může podávat káva. Ale když už, tak také se vším všudy. Chybět by neměla malá sklenka vody a kvalitní koňak.
Diskuse k článku