Rezavá voda z kohoutku

Rezavá voda z kohoutku – kde se bere, jak moc škodí a jak se jí zbavit

Někdo se s tím setkal jen výjimečně, jiný řeší tento problém opakovaně. Téměř ale nenajdete člověka, který by nevěděl, jak to vypadá, když z kohoutku teče rezavá voda. Kde se rez ve vodě bere? Co ji způsobuje? A je škodlivá pro náš organismus? Na všechny tyto otázky jsme hledali odpověď. Rez ve vodě? V ČR nic neobvyklého. Z kohoutku vám možná tečou i další „dobroty“

Pokud doma nevyužíváte žádnou z metod filtrace vody, musíte se spokojit s tím, co vám teče z vodovodní sítě. A to nebývá vždy ideální. V loňském roce se například se zakalenou a zapáchající vodou museli smířit lidé na Písecku. Hnědá voda jim z kohoutků tekla několik týdnů. Brňané v roce 2021 protestovali proti nepříjemnému odéru pitné vody. Způsobil ji nový typ dezinfekce, která navíc nepříjemně vysušovala pokožku. V roce 2020 tekla lidem v Třeboni z kohoutku tak černá tekutina, že připomínala silnou kávu. V Klukách na Písecku tehdy řešili jiný problém. Rozbory vody tu potvrdily překročené hodnoty uranu. Co můžete dělat vy, když doma nemáte tak úplně čistou vodu?

Proč má voda hnědé nebo červené zabarvení

Rez ve vodě způsobuje nejčastěji železo a mangan. Částice oxidu železa vznikají korozí vnitřních stěn potrubí. Běžně se usazují na jeho stěnách, v jistých situacích ale může dojít ke zvíření zákalu železitých usazenin, takže se uvolňují do pitné vody. Dochází k tomu třeba v případě náhlého odběru většího množství vody (například v sezóně napouštění bazénů), při opravách prasklých potrubí, během údržby rozvodné sítě nebo při poruchách uzávěrů a hydrantů.

Pro železo stanovuje vyhláška maximální limit 0,2 mg/l železa. Od koncentrace 0,3 mg/l může negativně ovlivnit senzorické kvality vody. To znamená, že voda má hořkou svíravou chuť, žlutavou barvu a na dně sklenice můžete pozorovat rezavé usazeniny. Takto železitá voda vám bude pravděpodobně také barvit prádlo a zanášet potrubí a spotřebiče.

Pro náš organismus je železo důležité. V těle nám ho koluje dokonce tolik, že by vydalo na jeden hřebík. Při vyšších koncentracích ale může železo vyvolávat oxidační stres v tkáních. Ten se pak podílí na mnoha nemocech. Oxidační stres může například podpořit vznik aterosklerózy, vyvolat Parkinsonovu nemoc, srdeční selhání nebo Alzheimerovu chorobu.

S manganem se to má podobně jako se železem. Často se také vyskytují ve vodě spolu. Vyhláška je ale přísnější a povoluje jen 0,05 mg/l manganu. Mangan barví vodu hnědočerně a může se projevovat i mastnými skvrnami na povrchu vody. Má hořkou pachuť a nepříjemný zápach. Na oblečení zanechává při praní žluté skvrny a poškozuje koupelnovou keramiku. V nízkých koncentracích nepředstavuje pro lidský organismus zdravotní riziko. Vysoké koncentrace ale negativně ovlivňují fungování nervového systému.

Setkali jste se také s „mléčným“ zabarvení vody?

To bývá naštěstí většinou zcela neškodné. Bílé zabarvení vody způsobuje rozpuštěný vzduch. Dochází k tomu například v důsledku kontaktu studené vody z distribuční sítě s teplejšími vnitřními rozvody. „Mléčné“ zabarvení může způsobovat také průtok vody přes perlátor nebo se s ním můžete setkat po opravě vodovodního potrubí. Stačí ale nechat vodu pár minut odstát a měla by být zase průzračná.

Rezavá voda je rizikem nejen pro vaše spotřebiče, ale i pro vás a vaše děti

Dokud vám doma teče rezavá voda z kohoutku, neměli byste ideálně používat domácí spotřebiče, které s vodou pracují (pračky, myčky, varné konvice atp.). Částice oxidu železa by je totiž mohly zanést. Stejně tak sprchy, vany a další sanitární techniku požívejte jen minimálně. Kromě usazenin v potrubích, spotřebičích, zásobnících a ohřívačích vody s sebou nese rezavá voda ale i jistá zdravotní rizika.

Pokud člověk přijímá příliš železa, vystavuje se riziku srdečního onemocnění, poškození jater a slinivky nebo rakoviny tlustého střeva. Problém mohou mít i lidé s hemochromatózou, dědičným onemocněním, při kterém dochází k nadměrnému ukládání železa do tkání. Přemíra manganu pak může způsobovat ospalost, problémy s pamětí, ztrátu chuti k jídlu, bolesti hlavy nebo přispívat k rozvoji Parkinsonovy choroby. Některé studie také tvrdí, že u dětí vede nadbytek manganu k hyperaktivitě a neschopnosti se učit.

Rezavou vodu z kohoutku ihned hlaste provozovateli vodovodní sítě

Provozovatelé vodovodů se zabývají desítkami až stovkami poruch měsíčně. Problém rezavé vody řeší většinou propláchnutím vodovodu přes odkalovací hydranty, kterými je vybavena každá vodovodní síť. Co můžete udělat vy? Nechte vodu chvíli odtéct. Pokud by to nepomohlo, rezavá voda tekla příliš dlouho nebo se problém opakoval, určitě se obraťte na svého dodavatele pitné vody. Pokud z distribuční sítě teče nezabarvená tekutina, ale z vašeho kohoutku přesto vyvěrá voda rezavá, hnědá nebo černá, bude problém patrně ve vnitřních rozvodech, za které odpovídá majitel domu.

Filtry filbec® bezpečně odstraní částečky rzi i další škodliviny

Pokud chcete pít 100% zdravou vodu bez nežádoucích škodlivin, vsaďte na filtry filbec®. Jejich unikátní nanouhlíková technologie zajistí, že vám z kohoutku už žádná rez nepoteče.

Bezpečně zachytí mikroplasty, různé cizorodé částice i mechanické nečistoty. Ve vodě tak nebudete mít rez, písek ani prach. Co je možná ale ještě důležitější, filtr zachytí i „neviditelné“ škodliviny, jako jsou pesticidy, zbytky léčiv, bakterie nebo třeba těžké kovy. Ty ohrožují především vaše játra, ledviny a zažívací trakt. Chlor a jeho sloučeniny, které filtry filbec® také spolehlivě odstraní, se zase podílejí na vzniku rakoviny močového měchýře. Ve vaší pitné vodě už ale tyto karcinogenní látky nebudou.

Instalace vodního filtru pod baterii není nijak složitá a zvládnete ji do půl hodiny. Pak už vám z kohoutku poteče jen zdravá a chutná voda.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Jak na výběr oken

Za mě dobrých 5 typů pro někoho kdo se v oknech neorientuje. Ještě bych si dovolil podotknout, že bych si důkl...

Postavte si gabionový plot. Montáž zvládnete sami

Dobrý den,

tloušťka 30 cm by neměla být problém. Protože ale bude plot poměrně vysoký, měl byste použít st...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dřevěné obklady v interiéru – jaké mají výhody a kam se hodí

Dřevěné obklady do interiéru zaujmou svým teplým a útulným pocitem, který dokážou navodit. Ať už renovujete starší dům, nebo zařizujete novostavbu, dřevěné obklady mohou zásadně ovlivnit atmosféru bydlení.

Byt

Naplánujte si kuchyni chytře

Stojíte mezi čtyřmi zdmi, které mají tvořit hranice kuchyně a přemýšlíte, jak by měla nakonec vypadat? Ať už zařizujete kuchyni zcela novou, nebo tu stávající jen rekonstruujete, základem všeho je plánování kuc...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Kam vyrazit k moři v létě 2024 levně?

Léto je časem, kdy se mnozí z nás touží vydat za teplem a odpočinkem. Pokud stále váháte, kam letos vyrazit na dovolenou, máme pro vás přehled zajímavých destinací, které nabízejí nejen slunce, ale i bohatý kul...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...