Seriál bylinková zahrádka: kořen lékořice chutná jako bonbón, jeho všestrannost ale překvapí

Seriál bylinková zahrádka: kořen lékořice chutná jako bonbón, jeho všestrannost ale překvapí

Chuť lékořice buď milujete nebo nenávidíte. Dokáže toho ale tolik, že by byla škoda zavrhnout ji. Používá se kořen, který zastíní vše ostatní. Vyzbrojte se jím proti nachlazení, zánětům nebo žaludečním potížím. Sice si na něj pár let počkáte, ale silné účinky se budou hodit. Vyrytí bude jako dobytí pokladu!

Sladké dřevo přináší užitek potravinářskému i farmaceutickému světu. U nás se běžně nevyskytuje, tak nezbývá nic jiného, než ho vypěstovat. 

Účinky lékořice? Tisíc a jeden příběh

Egypťané, hinduisté, Řekové a Číňané, ti všichni využívali lékořici k léčení a ovlivňování různých neduhů a potíží. Činské kultury zkoušeli s její pmocí bojovat proti rakovině. Moderní medicínské výzkumy dokázaly, že nebyli tak daleko od pravdy, protože některé látky mohou být účinné proti zhoubnému bujení v prsu a prostatě.
Lidové léčitelství i praktické lékařství využívá lékořici v různých případech a rozličných příležitostech. Jedním z nejznámějších účinků lékořice je schopnost zklidnění podrážděného žaludku. Vyzbrojte se lékořicí při nachlazení, rýmě, bolestech v krku a potížích s horními dýchacími cestami; zánětu průdušek, bronchitidě nebo astmatu.

Ještě níž v těle pomáhá při poruchách trávení, vředech a zánětech tlustého střeva. Protizánětlivé a antibakteriální účinky podpoří a urychlí hojení ran a kvalitu pokožky. Používá se třeba u nepříjemných ekzémů.

Pozitivně ovlivní paměť a mentální činnost. Nelze se na ni ale spoléhat dlouhodobě, protože na organizmu se mohou projevit nežádoucí účinky. Objevují se problémy se zvýšeným krevním tlakem nebo potlačením tvorby moči a tím zadržováním škodlivin v těle.

TIP: Pokud trpíte tvorbou aftů, pak zkuste používat lékořicovou ústí vodu. Odvar z kořene dezinfikuje rejdiště zánětu a přispěje ke zklidnění.

Pěstování lékořice pro její kořen

Tolik pozitivních účinků, a přitom se u nás už příliš nepěstuje. Mohutný kořenový systém dosahuje délky jednoho metru a z lékořice dělá trvalku. Vysévat ji lze v průběhu celého roku. Předpěstováním v truhlíku si vyžene kořeny, díky kterým spolehlivě zvládne přesun do záhonku. Probíhá na jaře nebo na podzim v tradičním období.
Lékořici se nedaří na mokrých a těžkých půdách. Je vhodné ji přihnojovat a sklízet až po třech letech růstu.

Využívá se kořen, ne však celý. Postranní části se od oddenků oddělují opatrně, aby nedošlo k poškození celé rostliny. Omyje se, oškrábe a následně suší. Ideální je pro to teplota kolem 30°C, takže si na výsledek chvíli počkáte. Aby nedošlo k mýlce: nečekejte černou barvu, jakou mají lékořicové výrobky. Sytě žlutý kořen se do černé podoby dostává až extrakcí.

Právě kořeny mají specifickou chuť, která je tak známá. Obsahují kyselinu glycyrrhizovou, která zapříčiňuje sladkost. Je to taková síla, že některé zdroje uvádí dokonce až padesátkrát větší hodnotu, než je u cukru. Už od 17. století ji mlsouni pojídali jako pochoutku a přidávali do cukroví. S nápadem přišli Holanďané a jedny z prvních bonbonů tak mají na svém kontě právě oni.

Lékořice do nápojů není nic objevného

Nejoblíbenější lékořicovou sladkostí jsou „pendreky," tmavé želé s kořenitou chutí. Jako přísada do jídel se neopužívá, výrazná chuť s dalšími surovinami příliš neladí. V čaji poznáte i malé množství kořene lékořice. Patří ale mezi časté suroviny v ovocných i bylinných směsích.

Kromě odvaru ji lze zužitkovat jako dochucovadlo osvěžujících nápojů. Lékořicí nepohrdlo ani lihovarnictví a můžete tak najít likéry a destiláty s omamnou vůní a nezaměnitelnou chutí. Lékořice obohacuje francouzský Pastis, bezpelyňková verze absintu, a sladký italský destilát Lambuca.
A co teprve řecké Ouzo! Temperamentní národ si umí užívat života, a koktejly s jeho příměsí sice nevyléčí kašel jak lékořice, ale k letnímu osvěžení přispějí měrou nemalou.

Všeho moc škodí, lékořici nevyjímaje

Zdravotní neduhy v těhotenství jsou problematické kvůli omezeným možnostem indikace léčivých látek. A zdravý vývoj miminka je to hlavní, proto je potřeba kontrolovat i to, co přijímáte z bylinek, protože ty v sobě ukrývají víc, než by se zdálo.

Lekorice-caj


Zrovna lékořice ovlivňuje hormony a z toho důvodu není vhodné její užívání v období těhotenství. Lékaři varují před vedlejšími účinky glycyrhizinu. Hrozí totiž riziko předčasného porodu, stejně jako třeba u kořene zázvoru. Na vědomí to má hormon prostaglandin, který urychluje porod.

Obsah látek působících na hormony ale zase ocení ženy v klimakteriu. Ve stresujícím období plném změn je vhodné sáhnout po bylinkách, které upravují hladinu hormonů a pomáhají předcházet například návalům horka. Do této kategorie bylin spadá i andělika čínská. Oběma bylinám ženy vděčí za klidnější přečkání tohoto období.

Oblibou lékořice byli známé některé postavy ze světových dějin. Alexandr Veliký a Julius Caesar měli odzkoušené pozitivní účinky a milovníkem lékořice byl i Napoleon Bonaparte. Dokonce z ní míval temně zabarvené zuby...
V lidových pověrách jsou lékořici přisuzovány všechny vlivy na škále od lásky až k nenávisti. Zkrátka takový bylinná podoba nálad žen.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Trend zvaný Tiny House: Proč v Česku mnohé přitahuje?

Přemýšleli jste někdy o životě na pár metrech? Pak se vám bude líbit trend posledních let – Tiny Houses. Přináší pocit nezávislosti a úspory. Takový způsob života umožňuje majitelům soustředit se na to podstatn...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Moderní vrtání, které zvládne víc než jen kopat

Zajímá vás, jak se dnes bez výkopů řeší pokládka sítí? Mrkneme se na to, co jsou to řízené podvrty, jak funguje horizontálně řízené vrtání a proč se tahle metoda vyplatí víc než klasické kopání.

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...