Teplé deky vás zahřejí i v těch největších mrazech
Pravá zimní pohoda má podobu sněhu za okny, hrnku s teplým čajem v rukách a nohami pěkně v teple. Zachumlat se a odpočívat je totiž skvělé! Deky a podobné přikrývky tak k zimě neodmyslitelně patří, a protože je jich na trhu spousta, je tu pro vás malý průvodce pro lepší orientaci v materiálech i cenách.
Správná deka by měla být velká, teplá a příjemná na dotek. Nemělo by se ovšem zapomínat ani na to, aby dobře vypadala. Může totiž perfektně ladit k interiéru a společně s polštářky se tak stane pěkným doplňkem interiéru. Vybírat můžete z umělých i přírodních materiálů, je tedy jen na vás, čemu dáte přednost.
Podle čeho vybírat deku
Možná vás napadnou jen tři základní kritéria: materiál, barva a velikost. Všímat byste si měli ale i gramáže, která hodně napoví o tom, jak moc bude pod dekou teplo, a nezapomeňte na způsob zakončení na lemu. To vše vám napoví mnohé o kvalitě.
Rozdělení
- Tkané deky (bavlna, akrylu)
- Pletené deky (100 % bavlna)
- Vlněné deky (100 % vlna, např. ovčí, jačí…)
- Deky s vyjímatelnou výplní
- Jednostranné/oboustranné deky
- Deky pro letní/jarní/podzimní období
- Zimní deky
Jaký zvolit materiál deky?
Bavlněná deka
Vyznačuje se prodyšností, je měkká a z nekonečné řady motivů určitě vybere vzor, který se bude perfektně hodit k vašemu bytu. Jsou pevné a mohou se prát na 30°C v pračce. Kvalitní bavlněná deka se nežmolkuje a povrch zůstává hebký dlouhou dobu. Lze je používat i jako přehozy. Objevují se i deky z biobavlny, jenž mají delší trvanlivost a přírodní měkkost.
Z bavlny se vyrábí i flanelové deky, jenž jsou oceňovány pro svou hebkost.
Cena: kvalitní velká (200x150cm) deka se dá koupit přibližně od 700 Kč.
Fleece
Materiál oblíbený i u oblečení do chladných dnů. Má skvělé termoizolační vlastnosti, je jemný a příjemný na dotek. Příliš neabsorbuje vodu, takže se hodí pro děti, kde se občas objeví třeba kapka čaje. Navíc se snadno udržuje, v pračce se dají prát až na 40°C.
Cena: středně velká (170x120cm) stojí od 150 Kč.
Vlna
Výrobky z vlny jsou vzdušné, přizpůsobují se teplotě těla a zbytečně tak nedochází k přehřívání organismu – v zimě spolehlivě izolují, v létě se pod nimi nepotíte. Vlněné deky obsahují i malé množství lanolinu používaného v lékařství, což znamená, že pozitivně působí při revmatických i kožních problémech.
Cena: deku u rozměrech 200x155 cm seženete od 1100Kč.
Mikrovlákno
I tenká deka dokáže pořádně zahřát! Ačkoliv jimi mnozí opovrhují kvůli umělému vláku, alergici jsou za ně vděční – nedrží se v nich roztči, pyly, ani plísně. Snadno se čistí a udržuje a také od těla dokáže odvádět vlhkost.
Cena: při rozměrech 150x200cm je to kolem 400 Kč.
Se správnou dekou přečkáte zimu snadno. Existují pak i lehčí varianty pro jarní nebo podzimní období, které tolik nehřejí a vyznačují se nižší gramáží a větší prodyšností. Výběr deky rozhodně nepodceňujte, kromě praktičnosti se totiž může stát efektním doplňkem interiéru, kdy některé druhy slouží zároveň jako přehozy.
Diskuse k článku