Využití výsledků laboratorních výzkumů v běžném životě. Slyšeli jste už o nanotechnologii?
Možná nepatříte zrovna mezi horlivé fanoušky světa chemie, fyziky nebo dokonce biologie a robotiky. Všechny tyto vědní disciplíny představují pro většinu běžné populace naprosto abstraktní pojmy. Věřte ale, že když se spojí v jedno, vznikají naprosto fascinující objevy, které můžete využít i vy. Jedním z nich je nanotechnologie.
Trocha teorie pro začátek
Pojem nano pochází z řečtiny a v překladu znamená malost. Technologie pak představuje synonymum pro tvorbu či zdokonalování výrobních procesů. Nanotechnologie pracuje s atomy a vytváří látky, nebo řekněme materiály, které vynikají specifickými vlastnostmi. Jedno z odvětví nanotechnologie, konkrétně chemická nanotechnologie, pak našlo prostřednictvím průmyslu uplatnění i v životě každého z nás. Četnými výzkumy bylo zjištěno, že právě ony látky vytvořené z jednotlivých atomů vytvářejí dokonalou ochranu nesčetných druhů povrchů.
Z čeho vychází nanotechnologie?
Stejně jako jiné revoluční objevy i nanotechnologie má svůj původ v přírodě. Konkrétně v rostlině lotosový květ. Pro tuto květinu je příznačné, že se vyskytuje ve stojatých či pomalu tekoucích vodách, které nejsou čisté. Ba právě naopak. Přesto je povrch lotosového květu vždy a za každých okolností naprosto čistý a suchý. Jak je to možné? Vědci zkoumali důvody, proč tomu tak je, a zjistili zajímavou věc. Povrch listů je pokryt tenkými hrbolky, jež chrání rostlinu před veškerými nečistotami a vodou. Samočistící a ochranné vlastnosti lotosového květu pak přenesli do nanotechnologie.
Nano impregnace, nebo lépe řečeno „tekuté sklo“
Impregnaci či ošetření povrchů známe všichni. Jde o vytvoření ochrany materiálů před nepříznivými vnějšími vlivy. Budeme-li však hovořit o nano impregnaci, nebudeme zcela přesní. Označení „tekuté sklo“ je v tomto případě příznačnější. Nano impregnace pracuje tak, že se požadovaný povrch ošetří velice tenkou vrstvou oxidu křemičitého, z něhož se vyrábí křemenné sklo. Díky tomu získají ošetřené povrchy atributy skla. Snadná omyvatelnost, neviditelnost. Onen přívlastek „tekuté“ pak znamená, že jsou impregnované povrchy pružné, přilnavé, prodyšné.
Bezkonkurenčně účinná i ekologická varianta impregnace
Nanotechnologie se ukázala být velice účinnou v ošetření materiálů. Kromě toho však má další pozitivum oproti jiným impregnačním přípravkům. Tím je ekologičnost. Současné impregnační a čistící prostředky obsahují mnohé nežádoucí chemické látky. Například tenzidy odstraňující mastnotu. Fosfáty jako změkčovače vody. Dále rozpouštědla, bělící látky, enzymy. Nanotechnologie je však založena na principu fungování lotosového květu, vzpomínáte? Má samočistící schopnosti, takže žádné přídavné látky nejsou zkrátka potřeba.
Kde využijete i vy nanotechnologii?
Vzhledem k vlastnostem nanotechnologie se nabízí řada povrchů, jíž lze takto ošetřit. Boty, potažený nábytek, oblečení, stany. Ale i pevné materiály jakými jsou třeba fasády i skleníky se vám s touto péčí odvděčí. A co třeba vaše auto? Nanostěrače zaznamenávají úspěch při mrazech a dešti.
Nano impregnace kůže a textilií pomocí rozprašovače
V každé domácnosti se vyskytuje víc než dost povrchů z kůže či textilií. Řeč není jen o oblečení a botách, nýbrž i o nábytku a kobercích. V autě jsou pak sedadla. Na zahradě stan nebo třeba markýzy. Aplikace „tekutého skla“ je velice jednoduchá. Probíhá prostřednictvím rozprašovače, přičemž nijak neobtěžuje zápachem či snad nežádoucím zbarvením. Povrch zůstává po ošetření prodyšný, odolný vůči vodě, čímž se navíc předejde vzniku plísní. Není potřeba materiály čistit jinými přípravky. Jednou aplikací povrchy ekologicky umyjete i chráníte před vnějšími vlivy.
Navštivte web NanoConcept. Němečtí experti na nanotechnologii a s ní spojené využití v běžném životě vám nabízí cenově dostupné přípravky na všechny povrchy v domácnosti. Zkuste se o vaše věci starat jinak. Budete nadšeni.
Diskuse k článku