Zamiokulkas: Jak pěstovat jednu z nejoblíbenějších pokojovek
Některé pokojové rostliny jsou po desetiletí z hlediska oblíbenosti pěstitelů stálicemi, jiné zažívají rozmach teprve v posledních letech. Do druhé kategorie se řadí zelená pokojovka zamiokulkas, která se na trhu objevila teprve před pár lety a nyní patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny vůbec. Přečtěte si, jak se o ni starat a na co si při pěstování dávat pozor. Zpestřete si léto 2023 touto krásnou pokojovkou!
Zamiokulkas zamiifolia
Áronovitá exotická rostlina zamiokulkas zamiifolia neboli kulkas zamiolistý je často označovaný jako drahokam Zanzibaru. Z toho je patrné, že se přirozeně nachází v Africe, a to od její východní až po jižní část. Přesto však pochází odjinud, a to z Madagaskaru.
Kulkas je vytrvalou bylinou, která má krátký podzemní oddenek s dužnatými listy. Zamiokulkas je sukulentní rostlinou, jež dorůstá výšky až 80 cm. Setkáte se však i s menšími rostlinami o výšce kolem 30 cm.
Hydroponie: zelenina, ovoce a bylinky dostupné díky pěstování z roztoků
Jak vypěstovat avokádo z pecky
Pěstujete palmy a nedaří se jim? Na vině mohou být škůdci i choroby
Kulkas – skvělá volba pro pěstitele začátečníky
Chcete-li své bydlení doplnit o nějakou tu živou rostlinu, současně ale s pěstováním nemáte moc zkušeností, nebo nechcete věnovat péči příliš času, je kulkas ideální volbou. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která vám bude při dodržení základních pravidel velmi dobře prospívat. A právě na to nejdůležitější se zaměříme na následujících řádcích.
Základem je rozptýlené světlo
Aby se u vás doma této rostlině dařilo a prosperovala vám, věnujte pozornost výběru vhodného stanoviště. Důležité je, aby na listy dopadalo rozptýlené světlo. Ve tmě se jí dařit nebude, a tak není vhodnou volbou na chodbu, do koupelny bez oken nebo do zákoutí, kde slunce vůbec nesvítí.
Pro kulkas ale není vhodné ani ostré sluneční světlo, které dopadá na okenní parapet. Ideálním stanovištěm je police nebo květináč umístěný na zemi poblíž okna, kde je většinu dne stín a přirozené světlo dopadá odrazem od stěn. Když si rostlinka na stanoviště zvykne, poradí si o s ostřejšími slunečními paprsky, které se k vám dostanou během léta.
Bez vody kulkas neporoste
Pro rostlinu je samozřejmě důležitá také voda. Na zálivku není náročná a přelitím ji naopak uškodíte, přesto vyžaduje zalévání v pravidelných intervalech. Optimální je zalévat kulkas jednou týdně, respektive ve chvíli, kdy substrát vyschne. Stačí jen zapíchnout do květináče špejli – pokud na ní nezůstane stopa po substrátu, je pravý čas na zálivku.
Po letech přijde čas na přesazení
Budete-li zamiokulkas pravidelně zalévat a dopřejete mu dostatek rozptýleného světla, bude vám dělat radost po mnoho let. Bude se také rozrůstat a rozšiřovat, a tak pro něj bude původní květináč malý. Jednoho dne tak přijde čas, kdy bude potřeba kulkas přesadit. Přesazování provádějte na jaře, a to do květináče je o trochu většího. Vytvořte na něm drenážní vrstvu z kamínků a vyměňte původní substrát za nový.
V létě kulkas přihnojujte
Chcete-li rostlince přilepšit, můžete ji přihnojovat. To ale provádějte jen v letním období, v zimě naopak hmojivo nepoužívejte. Jednou za čtrnáct dnů během léta přidávejte tekuté hnojivo na zelené rostliny, případně použijte hnojivové tyčinky.
Kulkas je ideální nenáročnou pokojovou rostlinou, kterou si zamilujete. A když už jsme u těch pokojovek, nenechte si ujít ani další články, které jsme pro vás připravili:
Diskuse k článku