Hydroponie: zelenina, ovoce a bylinky dostupné díky pěstování z roztoků

Hydroponie: zelenina, ovoce a bylinky dostupné díky pěstování z roztoků

Pěstovat okrasné rostliny bez půdy? S metodou hydroponie žádný problém. Květináče bez vrstvy zeminy nabízí výhody pro prostředí, kde je důležitá hygiena. Hydroponický roztok snadno dodává vhodnou skladbu živin, což zase přináší výhody třeba pro velkokapacitní pěstírny zeleniny, kde je důležitá rychlost růstu a množství úrody. Hydroponie je využitelná ale jen v interiérech.

 

Využití roztoků není záležitostí moderních technologií a postupů. Hydroponii využívali už ve starém Řecku, její výhody jsou ale ceněny také v dnes. Do okolí se neuvolňují z půdy alergeny, a tak ji ocení i alergici.

Bez starostí o zálivku a s dostatkem živin

Hydroponie vyřeší problém s nedostatečnou nebo naopak přehnanou zálivkou a uhníváním kořenů. Odpadá tak starost o každodenní přísun vody, přesto je její dostatek optimální a rostlina tak rychleji roste a sílí. K tomu přispívá skladba živin přesně podle potřeb jednotlivých druhů. Přesný poměr látek umožňuje rychlejší zakořenění a růst. U užitkových rostlin se proto sklízí dříve a častěji, okrasné květiny se zase pyšní bohatším olistěním nebo většími květy.

Většina rostlin pro hydroponické pěstování se dováží z Nizozemí. Vybírat si můžete z mnoha druhů, avšak vždy záleží na konkrétních pomínkách: množství světla, teplotě prostředi a vzdušné vlhkosti.

Využití roztoků není záležitostí moderních technologií a postupů. I když hydroponii využívali už ve starém Řecku, její výhody jsou ceněny také v dnes. Do okolí nejsou z půdy uvolňovány alergeny, a tak ji ocení i alergici.

Hydroponický živný roztoky

Rostliny pěstované hydroponicky se ničím neodlišují – vykvétají v obvyklém období a potřebují vegetační klid stejně, jako kdyby byly pěstované v substrátu.
Rozdíl je jen ve složení tekutiny, která představuje jediný zdroj živin. Nároky na její složení jsou tak o něco jiné. Základní prvky (dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík, síra, železo) a stopové prvky musí být ve vhodném poměru. Roztok si nemusíte míchat sami, kupuje se rovnou hotový, ale je třeba vybrat vhodnou koncentraci. Příliš nasycený roztok rostlině neprospívá stejně jako tekutina s nízkým obsahem potřebných látek.

Speciální květináče ze dvou nádob

Květináč určený k hydroponickému pěstování poznáte snadno. Má dvojitý obal – jedna část slouží pro usazení květiny, do druhé se nalévá roztok. Propustnými stěnami se dostane ke kořenům a rostlina tak má potřebnou výživu.
Vyrabí se z různých materiálů (od plastových, přes keramické, až po květináče kameninové), nikdy na něm ale nesmí chybět stupnice, díky které poznate množství roztoku v nádobě. Kvůli hnilobě do něj musí zasahovat jen kořeny, kořenový váček by v kontaktu s tekutinou začal zahnívat.

Většina rostlin pro hydroponické pěstování se dováží z Nizozemí. Vybírat si můžete z mnoha druhů, avšak vždy záleží na konkrétních podmínkách: množství světla, teplotě prostředí a vzdušné vlhkosti.

Pěstujte zeleninu i pokojové květiny

Hydroponie si získala své příznivce díky snadnější péči, kdy rostlinám jen málokdy chybí živiny. To se drazí na jejich prvotřídním vzhledu. Nesmíte však zapomínat na pravidelné doplňování roztoku – zpravidla ale stačí dolévat asi jednou za 14 dní. Rostliny nemusí mít hladinu roztoku stále na maximum, dokonce se doporučuje ponechat jednou za čas stav roztoku 2 až 3 dny na nejnižší hranici.

- hydroponické pěstování rostlin využívá pro její "zasazení" keramzit – přírodní materiál z jílu, kterým se rostlina zasype. Jedná se o přírodní materiál z expandovaného jílu
- rostlinám při hydroponii nehrozí nákazy chorobami, které na sebe váže půda
- vyhnete se přelití i zbytečnému vyschnutí
- díky hydroponii můžete pěstovat květiny i v koupelně bez toho, aby uvadaly kvůli přílišnému vlhku
- pozor na chlad a prvan, který nedělá hydroponicky pěstovaným druhům dobře
- rostliny rostou díky neustálému přísunu živin rychle: kořeny sílí, cyklus nic nebrzdí a tak rychle vykvetou a případně i brzy plodí

Pokojové rostliny pro hydroponii

Hydroponie se týká převážně rostlin, které vynikají listy. Ty jsou díky dostatku živin svěží, zdravě barevné a pevné.

  • Fíkusy,
  • Anturie
  • Lopatkovec
  • Filodendrony
  • Palmy

Hydroponie se nehodí pro druhy, kterým se mění rytmus zálivky podle období. Týká se to klívie, vánočních a velikonočních kaktusů, nevyhovuje ani cibulovinám a hlíznatým rostlinám.

Vysazujete-li více rostlin do jedné větší nádoby, pak pro každou zvolte samostatnou nádobu. Kořeny těchto rostlin jsou totiž velmi bujné, a pokud jim neomezíte prostor, pak se nekontrolovaně propletou.

Pokud vás už nudí zaběhlé postupy, můžete se pustit do experimentů s hydroponií!

Užitkové rostliny pro hydroponii

Hydroponické pěstování zeleniny se rozšířilo až nedávno. Oblibu si hydroponie získala pro možnost kontrolovaného přísunu živin, díky nimž roste zelenina rychleji a lépe. Nevyžaduje ani tolik prostoru a díky kontrole se nešíří choroby a škůdci, což znamená jediné: zemědělci nemusí sahat po pesticidech. Vypadá to, že lidstvo našlo ideální způsob pěstování. Hydroponicky pěstované zelenině ale chybí jedna podstatná vlastnost – typická chuť plodů, která je získávaná ze slunce.

Pěstují se takto saláty, rajčata (plodí více a navíc ještě dříve), okurky, fazole, chřest, pórek, ředkvičky, dýně, hrášek a řadu další zeleniny. Zkušenější pěstitelé nemají problém s ovocem -  jahodami, borůvkami, ostružinami, malinami a dalším.
Možná trochu překvapivě si touto cestou vypěstujete i bylinky - rukolu, bazalku, majoránku, tymián, mátu a mnoho dalších. 

Vedle hydroponie se objevuje ještě metoda aeroponie. Kořeny při ní mají zajitěný dostatečný přísun vzduchu. Také nevyužívá substrát, protože kořeny volně visí a živiny jsou jim dodávány rozprašovačem. Existují ale systémy, které všechny procesy automatizují. Na speciálních sloupech se pěstují třeba jahody – pořízením hydroponického kitu se do jejich pěstování můžete pustit i vy.

Pokud vás už nudí zaběhlé postupy, můžete se pustit do experimentů s hydroponií!

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Vybíráme stavební laser: přehled typů a funkcí

Montáž nábytku do roviny, lepení tapet nebo pokládka obkladů a dlažeb – to vše jsou práce, které vyžadují maximální přesnost. Docílit dokonalé roviny jen pomocí vodováhy nebo provázku není vůbec jednoduché. Spo...

Pórobeton: výroba, vlastnosti, výhody a využití

Pokus vás čeká stavba rodinného domu, musíte se rozhodnout, na jaký stavební materiál vsadíte. V posledních desetiletích je velký zájem především o zdivo z pórobetonových tvárnic, které úspěšně konkurují pálené...

Byt

Jak vybrat správnou stolní lampu a kam ji umístit

Aby se vám u pracovním stolu dobře pracovalo, potřebujete dostatek světla. Kromě slunce a stropního svítidla se o adekvátní prosvětlení prostoru postará stolní lampa. Vybrat ale ideální typ a správně jej umísti...

Cihlové obklady (pásky): Jaké typy existují a v čem vynikají

Také se vám líbí poutavý vzhled cihly? V interiéru dokáže vykouzlit neskutečnou atmosféru. Hodí se k rustikálnímu stylu bydlení, ale souzní i s principy moderního či industriálního designu. Ozvláštněte svůj obý...

Zazimujte zahradní nábytek a prodlužte jeho životnost

Necháváte přes zimu na zahradě, terase nebo balkóně zahradní nábytek volně stát? Pak zbytečně zkracujete jeho životnost. Správnou údržbou zajistíte, že bude krásně vypadat i po letech používání a v příští sezón...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

6 tipů, jak snížit spotřebu elektrické energie

Situace na trhu s energiemi je kritická a cena elektřiny prudce roste. Hluboko do peněženky tak bude muset letos sáhnout téměř každý. Najít levného dodavatele elektrické energie je navíc v současné době nadlids...

Vánoční stromeček: kdy jej pořídit a jak ho uchovat do Vánoc

Nedáte dopustit na pravý vánoční stromeček a o plastovém nechcete ani slyšet? Aby vám na Vánoce dělal radost a byl ozdobou vaší domácnosti, pořiďte jej ve vhodnou chvíli a správně o něj pečujte. Přinášíme vám p...