Jak opravit smaltovanou vanu

Jak opravit smaltovanou vanu

I když zájem o akrylátové vany stále roste, řada domácností dává stále přednost těm smaltovaným. Smaltované vany se dnes vyrábí moderními technologickými postupy, takže jsou mnohem odolnější a esteticky působivější, než tomu bylo dříve. Vrstva smaltu je však poměrně křehká, takže stačí, aby vám do vany spadla těžká hlavice sprchy či jiný předmět, a dojde k naprasknutí či odštípnutí.  Jak opravit smaltovanou vanu? Právě na to se na následujících řádcích zaměříme.

Šetrné zacházení a údržba jako prevence proti poškození

I v případě smaltovaných van platí, že je důležité případnému poškození předcházet. I když je oprava smaltu možná, místo poškození bude vždy viditelné. Důležitá je prevence. Vyhněte se manipulaci s ostrými a těžkými předměty, které by mohly smaltovanou vrstvu poškodit. Sprchová hlavice může nechtěně do vany spadnout každému, k poškození smaltovaných van však dochází také často při mytí domácích mazlíčků nebo ochlazování zavařovacích hrnců.

Důležité je také pečlivé, ale šetrné čištění. I když je vana ocelová a její životnost se udává v desítkách let, vrstva smaltu je křehká a může se narušit i častým používáním agresivních čisticích přípravků v kombinaci s tvrdými kartáči či drátěnkami. Proto doporučujeme při čištění smaltovaných van používat běžné čisticí prostředky a umývat je pomocí jemné houbičky a hadru.

smaltovaná vana

Jak opravit smaltovanou vanu – návod ve 4 krocích

Co dělat, pokud k narušení smaltové vrstvy přece jen došlo? Za účelem opravy smaltované vany se prodávají speciální tmely na smalt, které vyplní vrypy, škrábance i odštípnuté kousky. Na trhu jsou k dostání také speciální sady na opravu smaltu, které jsou ideální volbou zejména při rozsáhlejším poškození.

1. Smaltovanou vanu pečlivě očistěte

Než se pustíte do samotné opravy smaltu, musíte povrch pečlivě připravit. V první řadě zabezpečte vpusti, kryty a baterie. Obalte je fólií, aby se při opravě nezašpinily či nepoškodily. Následně vanu pomocí mycích prostředků odmastěte, aby mohla ke smaltu vrstva tmelu dobře přilnout. Pokud se ve vaně nachází viditelná vrstva vodního kamene, použijte speciální prostředek na vodní kámen. Pokud se v místě poškození začala tvořit rez, snažte se ji také odstranit. Místnost vyvětrejte a počkejte, než vana zcela vyschne.

2. Místo poškození obruste smirkovým papírem

Místo, ve kterém došlo k naprasknutí či odštípnutí smaltu, může mít ostré hrany. Je důležité tuto plochu vyrovnat a zahladit, a to pomocí velmi jemného brusného papíru. Krouživými pohyby zbruste jak místo samotného poškození, tak několik milimetrů okolního smaltu. Zbytky po broušení odstraňte, použijete-li vodu, opět nechejte vanu vyschnout.

3. Naneste tmel na smalt

Když už máte vanu vyčištěnou a místo poškození zapravené, pusťte se do samotného tmelení. Na trhu narazíte na různé tmely, některé jsou na bázi polyuretanu, jiné epoxidu. Doporučujeme vám používat spíše polyuretanové tmely, které jsou pružnější, navíc je možné vzniklé fleky po zaschnutí odstranit acetonem. Tmel na smalt nanášejte buď pomocí štětce, nebo špejle – podle toho, jak velké je místo poškození. Snažte se aplikovat co nejtenčí vrstvu tmelu a v případě hlubokých vrypů jej naneste ve dvou vrstvách.

4. Počkejte, až vrstva tmelu vytvrdne

Jakmile budete mít poškozenou smaltovanou vanu zapravenou tmelem, nechejte jej vytvrdnout. I když tmel zaschne přibližně po 6 hodinách od aplikace, svou maximální tvrdost získá přibližně až za 24 hodin. Do té doby vanu rozhodně nenapouštějte vodou. Po vytvrdnutí vyzkoušejte, jestli tmel dobře drží, přebytečnou vrstvu můžete vyrovnat smirkovým papírem a případné fleky odstranit ocetonem.

Když výměnu, tak se vším všudy

Pokud je rozsah poškození smaltované vany velký, je mnohdy lepší povolat profesionální firmu a nechat si vanu vyvložkovat, případně pořídit novou smaltovanou či akrylátovou vanu, která vám poslouží řadu let. Oprava smaltu je spíše dočasným řešením. I když splní požadavky na funkčnost a vlastnosti, z estetického hlediska se nikdy nevyrovná nové vaně.

Pokud se rozhodnete pro pořízení nové vany, proveďte rekonstrukci se vším všudy. Zkontrolujte stav baterií, zdění a potrubí. Často se podceňuje také výběr vanových sifonů, které ale zásadním způsobem ovlivňují komfort při používání vany. Kromě standardních sifonů jsou na trhu dostupné i moderní vanové sifony s napouštěním přepadem, které je možné namontovat jak do smaltovaných, tak akrylátových van.

Smaltované vany mají i v dnešních koupelných své místo. I když mají řadu nevýhod (jsou studené a výběr tvarů a velikostí je omezený), přesto vynikají mnohaletou životností a příznivou pořizovací cenou. Pokud je smalt poškozený lokálně, jeho opravu zvládnete sami během několika hodin. Pokud je však rozsah poškození větší a vana nevypadá na pohled zrovna nejlépe, je na čase ji nechat vyvložkovat, nebo se porozhlédnout po nové a modernější vaně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...