
Nejčastější chyby při instalaci sprchové vaničky – Wellmall radí, jak jim předcházet
Rekonstrukce koupelny se může prodražit, a proto se stále více lidí snaží šetřit tím, že si většinu prací obstarávají sami. Výjimkou nebývá ani instalace sprchové vaničky – zde ale domácí kutilové často chybují. Na co si dát pozor?
Odborníci z obchodu s koupelnovým vybavením WellMall.cz přinášejí přehled nejčastějších chyb spojených s instalací sprchové vaničky spolu s několika tipy, jak jim předcházet.
Dobrou zprávou je, že pochybení obvykle nebývají tak zásadní, aby se nedala napravit. Nikdo ale nechce rekonstrukci koupelny zbytečně protahovat nebo se za pár měsíců znovu pouštět do oprav. Pojďme si tedy povědět, čeho se vyvarovat.
Výběr nevhodné vaničky
Sprchová vanička musí do připraveného prostoru dokonale padnout, jinak by vás mohla potkat řada problémů. V první řadě je tedy třeba důkladně změřit správnou šířku a délku prostoru, kam budeme vaničku instalovat. U čtvrtkruhových vaniček je také důležitý radius (poloměr) - označuje se písmenem R. Dál je také třeba věnovat pozornost umístění otvoru pro odtok vody. Mezi ním a sifonem musí být dodržený správný spád, aby měla voda možnost dobře odtékat.
Zanedbaná příprava prostoru
Nejde ale pouze o výběr vaničky vhodných rozměrů. Prostor pro instalaci je také třeba předem připravit tak, aby do něj perfektně zapadla. Až se do toho tedy pustíte, věnujte pozornost každému centimetru a před jakýmkoliv krokem se ujistěte, že jste vše vyměřili správně.
Pamatujte také na to, že prostor pro sprchovou vaničku by měl být rovný a stabilní. Určitě si tedy na instalaci připravte nezbytnou vodováhu.
V rámci samotného procesu také dbejte na čistotu. I když řešíte pouze výměnu sprchové vaničky, nezapomeňte celý prostor očistit a také umýt sifon a okolní komponenty. U budování zcela nového sprchového koutu si zase dávejte pozor na nečistoty, které vznikly při stavebních pracích. Prach a usazeniny by mohly narušit utěsnění sprchové vaničky, a přispět tak k zatékání vody.
Nedostatečné utěsnění vaničky
U důležitosti správného utěsnění vaničky ještě chvíli zůstaneme. Zvýšená vlhkost s sebou přináší mnoho známých potíží, zejména pak množení bakterií a plísní, které našemu zdraví vůbec nesvědčí.
Tomu se dá obvykle předcházet správným větráním, neplatí to však v případě, že vám voda zatéká pod vaničku – tento prostor zkrátka jen tak nevyvětráte. Bohužel ale nejde jen o plísně, ale také o to, že voda může výrazně poškodit okolní zdivo či jiné stavební prvky.
Z toho důvodu je nutné dobře utěsnit spáry v horní části sprchové vaničky, a pokud ji pokládáte na podlahu, tak i po celém obvodu její spodní hrany. K tomu využívejte kvalitní tmely určené pro koupelny, jelikož odpuzují vodu a jsou na tyto podmínky stavěné. Na první sprchování nespěchejte a raději nechte tmel pořádně zaschnout.
Nevhodné zacházení s vaničkou
I na sprchové vaničky se vztahuje záruka, nemůžete ji ale uplatnit, pokud v ní vznikne prasklina nebo se jinak poškodí kvůli nevhodnému zacházení. Na to při instalaci určitě myslete a než se do čehokoliv pustíte, přečtěte si pokyny výrobce.
Jestliže nemáte sebemenší tušení, jak usadit sprchovou vaničku, nespoléhejte na videonávody a raději požádejte o pomoc profesionály. A pokud se přece jen rozhodnete do instalace pustit na vlastní pěst, pořiďte si sprchovou vaničku od prodejce, který vám bude schopen zodpovědět případné otázky.
V obchodě WellMall.cz je odborné poradenství samozřejmostí, na případné potíže tedy určitě nebudete sami. Seženete tu sprchové vaničky mnoha tvarů i rozměrů a vyrobené z různých materiálů, takže si jistě přijdete na své. Vždy se navíc můžete spolehnout na vysoký standard kvality.
Diskuse k článku