Chemická kotva – montážní postup a možnosti využití

Chemická kotva – montážní postup a možnosti využití

Chemická kotva je nepostradatelným pomocníkem každého kutila nebo řemeslníka. Využívá se pro kotvení do nejrůznějších materiálů od betonu přes cihly po přírodní kámen. Často se tento stavební chemický materiál označuje jako tekutá nebo chemická hmoždinka či tekuté hřebíky. Hodí se i pro namáhavé spoje a zavěšování těžkých předmětů, například klozetů nebo zábradlí. Přečtěte si, jak správně postupovat při jejím použití a kde všude najde své uplatnění.

„Tekuté hřebíky“ jsou vhodné pro kotvení do mnoha materiálů

Chemická kotva je univerzální stavební hmotou, kterou využijete při kotvení do mnoha tvrdých materiálů. Není však určená pro kotvení do dřeva. Na druhé straně ji můžete bez obav použít pro upevňování předmětů do betonu, dutých i plných cihel, sádry, pískovce, přírodního kamene nebo pórobetonových tvárnic.

Chemické kotvy najdou své uplatnění při stavebních pracích v interiéru i exteriéru. Hodí se pro montáže ocelových konstrukcí, výztuží, fasád, zábradlí, lešení, vysokých regálů, strojů, markýz, přístřešků a dalších stavebních prvků. V interiérech využívají řemeslníci „tekuté hřebíky“ například pro zavěšování umyvadel, toaletních mís nebo koupelnového nábytku.

Uvnitř materiálu nedochází k pnutí

Hlavní předností chemické kotvy je skutečnost, že při aplikaci hmoty nedochází k pnutí uvnitř pevného materiálu. Nemusíte tak mít obavy, že by při manipulaci nebo následném používání upevněných předmětů došlo k odlomení cihly. Na druhé straně není třeba používat tuto stavební hmotu pro upevňování svítidel nebo obrazů. Na takové montáže se hodí spíše klasické hmoždinky nebo cenově dostupnější lepidla, u kterých se na zatěžování nekladou tak velké nároky.

Návod na montáž chemické kotvy

Postup použití chemické kotvy je poměrně snadný. Skládá se z několika kroků – vyvrtání otvoru, nanesení chemické kotvy, vložení šroubu a vytvrdnutí. Přečtěte si podrobný montážní návod krok za krokem:

1. Vyvrtání otvoru do materiálu

V první řadě je potřeba do tvrdého materiálu vyvrtat otvor pro aplikaci chemické kotvy a šroubu. Pokud vrtáte do dutých materiálů (cihel), použijte také pomocné sítko. Průměr otvoru by měl odpovídat průměru pomocného sítka. Pokud chcete předměty kotvit do plných materiálů (plných cihel, kamene, sádry…), vyvrtejte otvor o průměru šroubu plus 2 mm. Například při montáži šroubu o průměru 10 mm vyvrtejte otvor 12 mm.

2. Naplňte otvor chemickou kotvou

Pokud máte montážní otvor v materiálu připravený, můžete se pustit do nanášení chemické kotvy. K tomu použijte vytlačovací pistoli, do které kartuši s „tekutými hřebíky“ vložíte. Než začnete s plněným vyvrtaných otvorů, vytlačte menší množství materiálu mimo otvor, aby se mohly chemické složky spojit. Poté chemickou kotvou vyplňte celý otvor nebo pomocné sítko.

3. Vložte kotvící prvek

Do otvoru s chemickou kotvou upevněte požadovaný prvek, nejčastěji šroub. Do hmoty jej vkládejte otáčivým pohybem tak, aby se v něm pevně usadit. Šroub pečlivě vycentrujte, hmota začne tuhnout už po několika minutách. Hmota se začne vytvrzovat během 6 až 8 minut, během této doby můžete kotvící prvek vycentrovat. Při montáži více kotvících prvků doporučujeme provést aplikaci najednou, abyste je mohli srovnat do požadované úrovně. Při pokojové teplotě se chemická kotva vytvrdí za přibližně jednu hodinu. Pak snese poměrně velké zatížení. Pro maximální zatížení udávané výrobcem chemické kotvy je pak prvek připraven za cca 24 hodin. Do té doby jej příliš nepřetěžujte.

Sada pro montáž chemické kotvy do dutých cihel

Používání chemické kotvy je jednoduché a při montáži kotvících prvků do tvrdého podkladu usnadní spoustu práce. Na rozdíl od klasických hmoždinek nedochází k pnutí, a tak se eliminuje riziko vylomení. Kartuší s chemickou kotvou pořídíte za cenu o 100 do 300 Kč podle složení a značky. Pokud budete mít „tekuté hřebíky“ vždy po ruce, problémy s náročným upevňováním těžších předmětů do zdiva už nebudete nemuset řešit.

Přečtěte si další články z rubriky Domácí dílna:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...