Domácí dílna: jak opravit prasklý sádrokarton

Domácí dílna: jak opravit prasklý sádrokarton

Sádrokartonové desky patří k nejčastějším stavebním materiálům. Využívéme je při rekonstrukcích bytových jader i realizacích novostaveb. Jedná se však o poměrně křehký stavebnicový systém, který se může při neopatrném zacházení nebo špatné montáži snadno poškodit. Vlastní příčinou tak můžeme do sádrokartonové desky udělat i díru, často pak dochází zejména ve spojích k samovolnému praskání. Jak opravit praskliny v sádrokartonu nebo skrýt díru?

Oprava sádrokartonu – zjistěte příčinu a rozsah poškození

Než se pustíte do opravy prasklého sádrokartonu, zjistěte příčinu poškození. K popraskání může dojít už při montáži, častěji však deska popraská až v průběhu let vlivem špatných klimatických podmínek. Sádrokartonovou desku na stěně či stropu můžeme také snadno poškodit vlastním zaviněním, například ostrým předmětem či silnou ránou do zdi. Je tak namístě zjistit rozsah poškození.

Pokud jsou desky opatřeny nátěrem, může být praskání viditelné jen částečně. Vždy je lepší opravit celou prasklinu, aby se dále nerozšiřovala. Odstraňte tak nátěr na větší ploše, aby se ukázala prasklina v celém svém rozsahu.

Drobné praskliny – vystačíte si se sádrou nebo stěrkou

Pokud se na sádrokartonové stěně nebo stropu začnou objevovat drobné praskliny, jejich odstranění zvládneme velmi snadno. Praskliny se opravují buď pomocí obyčejné sádry, lepší variantou je využití speciálních tmelů či stěrek na sádrokarton. Tyto materiály prasklinu vyplní a současně omezí další rozšiřování.

Než se pustíte do opravy desek, poškozené místo musíte upravit. Okolí prasklin seřízněte a zabruste tak, aby byla deska hladká a jemná bez ostrých hran. Až poté vyplňte prasklinu tmelem či sádrou. Aby se plocha desky zpevnila, překryjte opravené místo speciální samolepicí mřížkou, zapravte ji stěrkou a pomocí jemného brusného papíru plochu přebruste do hladka.

Sádrokartonová konstrukce

Záplaty na sádrokarton skryjí i menší díry

Pokud se na sádrokartonových deskách vytvořily viditelné menší díry či prohlubně, například při neopatrném zacházení se smetákem, skryjete je pomocí speciálních záplat na sádrokarton. Tyto záplaty využijete také pro skrytí děr, které vám ve stěně zůstaly při přesunu vypínače nebo zásuvky. Pomůžou také pro vyrovnání sádrokartonových desek poškozených dveřními klikami.

Jak se záplaty na sádrokarton používají? Na poškozené místo se jednoduše nalepí, jejich plocha ale musí být dostatečně velká, aby zakryly celou díru, navíc počítejte s několikacentimetrovým přesahem z každé strany. Záplaty na sádrokarton se obvykle prodávají ve velikostech 10x10 cm a 15x15 cm, seženete však i jiné velikosti. Až záplatu nalepíte, naneste na ni vrstvu stěrky na sádrokarton. Záplata je perforovaná, takže se stěrkou či tmelem dokonale vyplní a vytvoří celistvou a pevnou plochu. Až tmel zaschne, opět jej pomocí jemného brusného papíru přebruste, aby byl sádrokarton hladký a zarovnaný.

Výměna zásuvky

Díra v sádrokartonu zůstane při výměně zásuvky.

Jak opravit velkou díru v sádrokartonu

Může se stát, že při stěhování či jiné manipulaci poškodíte sádrokartonovou desku tak, že se v ní vytvoří velká díra či prohlubeň. Na její opravu si už záplata nevystačí. Pořiďte novou sádrokartonovou desku a vyřízněte z ní čtverec či obdélník, kterým díru ve stěně či stropu překryjete. Vyřízlou část pak přiložte na poškozené místo a na stěnu obkreslete. Pomocí zalamovacího nože vyřízněte ve stěně otvor podle narýsovaných čar a okraje pečlivě začistěte.

Buďte pečliví a okraje zapravujte tak, aby nový vyřízlý kus sádrokartonu do otvoru ve stěně přesně zapadnul. Do otvoru připevněte pomocí vrutu speciální konstrukční profily a k nim pak přimontujte záplatu. Profily umožní pevné ukotvení nového kusu sádrokartonů, který se stane součástí stěny. Spáry a mezery překryjte spárovací hmotou, nechejte zaschnout a poté opět přebruste.

Snadná opravitelnost je hlavní předností sádrokartonových desek. Když pomineme mechanické poškození, proč ve spojích desky samovolně praskají a vytváří praskliny? Na to se zaměříme v pokračování našeho článku.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU

PROČ SÁDROKARTONOVÉ DESKY PRASKAJÍ

 

Přečtěte si i další články z rubriky Domácí dílna:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...