Hmoždinky: přehled různých typů a jak je vybírat

Hmoždinky: přehled různých typů a jak je vybírat

Chcete si na stěnu připevnit novou poličku, ukotvit zrcadlo nebo třeba držák na televizor? Pak se neobejdete bez použití hmoždinek, které zajistí pevné uchycení spojovacího materiálu a postarají se o stabilitu. Na trhu však narazíte na nepřeberné množství různých typů hmoždinek, a tak může být obtížné se v nabídce zorientovat a vybrat ten správný. Přinášíme vám proto ucelený přehled jednotlivých typů hmoždinek a pár rad, jak postupovat při výběru. V pokračování článku se pak zaměříme na to, jak vybrat správnou kombinaci hmoždinky, vrtáku a vrutu.

Hmoždinky zajistí pevné uchycení vrutů

Výběr správného typu hmoždinky se bohužel často podceňuje. Mnozí kutilové obvykle sáhnou po tom typu, který mají zrovna po ruce, často k němu pak použijí nevhodný typ vrutu. Je však důležité si uvědomit, že výběr hmoždinky a postup montáže ovlivní výslednou stabilitu zavěšených předmětů. Čím těžší předměty budete do stěn kotvit, tím byste se na výběr hmoždinek měli více zaměřit. V opačném případě se může po nějaké době vrut uvolnit, případně se ze zdi vysune celá hmoždinka.

Při uchycení těžších břemen se snažte zajistit kotvení na větším množství hmoždinek, pevnost uchycení tím zvýšíte. Zásadním parametrem pro výběr hmoždinky je materiál, do kterého se bude vrtat. Kromě běžně používaných univerzálních hmoždinek jsou totiž na trhu i speciální hmoždinky do sádrokartonu, betonu či polystyrenu, které mají pro dané materiál mnohem lepší vlastnosti kotvení.

Přečtěte si, jak opravit stržený závit

Univerzální hmoždinky často postačí

Mezi nejrozšířenější typ hmoždinek patří univerzální. Jsou předurčené pro použití do různých materiálů, zejména do zdiva, betonu, pórobetonu, plné cihly i sádrokartonových desek. Snadno se používají a při běžném zatížení vystačí. Obvykle jsou doplněny o různé výstupky a křidélka, která mají zajistit pevné uchycení v materiálu. Po zašroubování vrutů se totiž hmoždinka roztáhne, a tak zabrání v jejímu vytažení.

Oblíbené jsou také univerzální hmoždinky s límečkem, u kterých nehrozí riziko zapadnutí. Jednoduše je nasadíte do vyvrtaného otvoru a přiklepnete. Pokud se chcete vyhnout starostem s výběrem vhodného typu vrutů, potěší vás zatloukací hmoždinky, které se prodávají společně s vruty. Vynikají snadnou a rychlou montáží a jsou vhodné i pro pozdější demontáž.

Zatloukací hmoždinky

Zatloukací hmoždinky

Kdy je třeba sáhnout po speciálním typu hmoždinky

Univerzální hmoždinky by měl mít vždy po ruce každý kutil. Čas od času však budete potřebovat provést kotvení, které bude vyžadovat použití speciálního typu hmoždinky. Ty jsou důležité zejména v případě kotvení velmi těžkých břemen. Například na trhu seženete speciální hmoždinky do betonu, při velmi velkém zatížení byste pak měli sáhnout po ocelových kotvách. Jaké jsou další speciální typy hmoždinek?

Hmoždinky do sádrokartonu – pro montáž do sádrokartonu zajistí lepší kotvení než univerzální typ. Svým tvarem připomínají širokého šneka a zavrtají se do struktury sádrokartonu, která má tendenci se vydrolovat. V případě většího zatížení nad cca 8 kg pak doporučujeme použití kovových hmoždinek.

Čtěte také: Jak vybrat hmoždinku do sádrokartonu


Hmoždinky do polystyrenu –
jsou určeny pro kotvení lehčích břemen v polystyrenu. Hmoždinka je měkká a také má spirálovitý tvar. Zpravidla se vyrábí z nylonu a má bílou barvu.

Hmoždinky do pórobetonu – ačkoliv se pro kotvení do pórobetonu běžně používají i univerzální hmoždinky, při větším zatížení doporučujeme použití speciálního typu hmoždinek. Ten existuje v různém provedení, obvykle má žebrování ve tvaru spirály a zařízne se do stavebního materiálu. Při větším zatížení je opět namístě použít speciální ocelové kotvy.

Chemické kotvy

hmoždinka - ocelová kotva

Ocelové kotvy.

Základem úspěchu při práci s hmoždinkami je nejen výběr samotného typu a vhodného průměru, které snese adekvátní zatížení, ale také kombinace se správným vrtákem a vrutem. Právě na to se zaměříme v pokračování článku.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

JAKÉ VRTÁKY A VRUTY SPRÁVNĚ POUŽÍVAT

Přečtěte si i další články z rubriky Domácí dílna:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...