Jednoduchá rovnice stěnového vytápění: nižší teplota = příjemnější prostředí

Jednoduchá rovnice stěnového vytápění: nižší teplota = příjemnější prostředí

Stěnové vytápění spočívá v systému vytápěcích trubek uložených pod tenkou vrstvou omítky. Lidské tělo toto teplo vnímá jinak a k dosažení příjemného prostředí stačí nižší teplota. A to znamená jediné – úsporu nákladů. V kombinaci s podlahovým vytápěním bývá rozdíl znatelný, a proto je často zvažovanou variantou při rekonstrukcích.


Stěnové topení - tepelná pohoda jako priorita

Když vkročíte do místnosti, je otázkou vteřin, kdy poznáte, jestli je vám v ní příjemně nebo ne. Podílí se na tom hned několik faktorů, které se však dají lehce ovlivnit: příliš vysoká teplota nebo naopak chlad, vysoká vlhkost mebo vysušený vzduch. V kombinaci s rychlostí proudění vzduchu a teplotou okolních předmětů či stěn.

Princip stěnového topení se podobá případu, kdy se vytápí podlahou. Přednotní stěnového vytápění je ale rychlejší účinnost, kdy pocit se pocit příjemné teplot dostavuje dříve. Odezva na změny nastavení teploty je rychlejší, a proto dochází i k další úspoře financí.

Jak funguje stěnové vytápění

Topné trubky se ukládají pod tenkou vrtsvu omítky. Volí se vždy stěny obvodového pláště, ale u velkých prostorů existuje možnost jejich umístění i na vnitřní příčky. Stěna se stěnovým topením pak funguje jako velkoplošný zdroj sálavého tepla, které postupně ohřívá další povrchy, tedy strop i podlahu. Teplota dosahuje asi 35°C, což je při velkých plochách plně dostačující.

Systém ale nemusí zahálet ani v létě a lze jej využít pro ochlazování. Výkon je o něco nižší, než při topení, ale i tak vytvoří příjemné klima v letních parnech.

Stěnové vytápění poskytuje příjemné sálavé teplo

Vytápění sáláním patří mezi moderní způsoby vytápění. Vzduch se ohřívá až sekundárně od zahřátých ploch – tedy přesně neopak, než je tomu u teplovzcušného vytápění.

Sálavé teplo dokáže ovlivnit subjektivní pocit tepla. Teplo se rozkládá téměř ideálně a v úvodu zmiňovaná tepelná pohoda se dostavuje záhy po spuštění vytápění. Navíc k tomu stačí nižší teplota, než u radiátorů či podlahového vytápění. Přináší tak úsporu, jež je u moderních staveb tolik frekventovaným požadavkem.

Úspora při zvolení sálavého topení je uváděna dokonce 20% v porovnání s konkvekčním.

Stěnové topení jako ideální řešení pro vysoké stropy

Stěnové vytápění představuje nejlepší volbu pro místnosti s vysokým stropem, protože teplo je směřováno k podlaze. Tam je ostatně nejvíc potřeba. Nevznikají zóny, jak je tomu u radiátorů, kde by byl pocit teploty nižší a bylo by třeba zvyšovat teplotu v celém prostoru. Stěnové topení nevytápí zbytečně celý prostor, ale jen pevné součásti. Okolí tak ohřívá i člověka. Velkoplošný sálavý zdroj vytváří pro člověka zcela rozdílný způsob vnímání tepla a chladu.

Stěnové vytápění dosahuje prostřednictvím relativně vysoké teploty povrchu stěn rovnoměrnou teplotu vzduchu, která může být výrazně nižší než při obvyklém a překonaném vytápění topnými tělesy.

Vnímaná teplota je potom vyšší a termostat lze tedy nastavit na nižší hodnotu. Rozdílový jeden až dva stupně pak samozřejmě snižují i náklady na vyhřátí.

 

Podlahové a stěnové topení se pokládá podobně.

Instalace stěnového topení

Pod omítku se dají schovat dva různé systémy stěnového vytápění. Nejčastěji se montuje stěnové vytápění v trubkách. Tato technologie zahrnuje instalaci topidla a rozvodů tepla na ohřátou vodu vedenou v měděných trubkách a hadech. Typický je pro ně levný provoz po celou dobu topné sezóny.

Druhou varantu představují nástěnná elektrická topná tělesa bez oběhu topné kapaliny.

Stěnové vytápění do novostaveb i pro rekonstrukce

Nejjednodušší je samozřejmě v novostavbách, se stěnovým vytápěním se lze ale setkat i v rámci rekonstrukcí. Často se instalují na místa, která je třeba vytápět intenzivněji – na chodby, do koupelen, velkých obývacích pokojů nebo kuchyní.

Nejlepších výsledků se dosahuje u stěnového vytápění při pokrytí celých stěn. Roli hraje jejich odpor a v některých případech je třeba ještě doizolování zevnitř nebo zvenku. Topné trubky musí mít odstup od bytového zařízení minimálně 10 cm.

Otopnou plochu je třeba rozdělit do segmentů a podle toho následně instalovat topný okruh – systém několika paralelně řazených segmentů na jednom potrubí. Skladbu ovlivňuje rovnoprůtokový Tichelmannův princip, který se podílí na spolehlivosti a správné funkčnosti systému.

 

  • Topení se instaluje pod omítku maximálně do výše horní hrany oken.
  • Pro fixaci potrubí existuje předem určená lišta. Zasazuje se do ní topný oblouk a stanovuje tak rozteč otpného potrubí.
  • Použití vertikálních či horizontálních smyček není až tak důležité jako to, aby potrubí bedlo rovně a nic teplo nic nezadržovalo.
  • Rozestup trubek se nastavuje na 6 cm a upevňují se do tvaru menadrů. K pokrytí jednoho metru čtverečního je tak potřeba asi 17 metrů trubek. Jeden topný okruh pokryje cca 8 metrů čtverečních. Maximální délka jednétrubky v segmentu dosahuje 32 metrů čtverečních.

Omítky na krytí stěnového topení se používají vápenosádrové, vápenocementové nebo hliněné. Doporučuje se také použití vhodné sklotextilní výztuže, aby byly nanesené vrstvy co nejstálejší. Cementové a hliněné omítky ve dvou vrstvách vysokých dohromady maximálně dva centimetry. Jimi teplo snadno prostoupí a vytvoří příjemný domov.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Ušetřete až 40 % s letními Allegro Days 

Chcete včas připravit váš dům a zahradu na nadcházející prázdninovou sezónu? Internetová nákupní platforma Allegro opět přichází s oblíbenou akcí Allegro Days, která proběhne v týdnu od 3. do 9. června a nabídn...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Rebarbora – skromná zelenina našich zahrádek

Viděli jste u někoho na zahradě velký keř s mohutnými listy podobnými lopuchu? Právě tak vypadá rebarbora (reveň). A v roce 2024 roste díky příznivému počasí velmi dobře. Tak trochu zapomenutá, avšak poslední d...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...