Potřebujete vyrovnat podlahu? Použijte nivelační stěrku!

Potřebujete vyrovnat podlahu? Použijte nivelační stěrku!

Ve chvíli, kdy odstraníte staré dřevěné parkety, linoleum, koberec nebo dlažbu, můžete být nemile překvapení. Podkladová vrstva betonu může být ve…

Čeká vás rekonstrukce bytu nebo domu a s tím i výměna podlah? Pokud plánujete položit novou podlahovou krytinu, která vyžaduje dokonalou rovnost povrchu (vinylová podlaha, PVC), pak musíte podklad srovnat pomocí nivelační stěrky. Přinášíme vám základní informace o typech samonivelačních hmot, přípravě podkladu i výběru správné penetrace.

Po odkrytí staré podlahy vás může čekat nemilé překvapení

Ve chvíli, kdy odstraníte staré dřevěné parkety, linoleum, koberec nebo dlažbu, můžete být nemile překvapení. Podkladová vrstva betonu může být ve špatném stavu, může být vlhká, znečištěná a popraskaná. Před jakoukoliv další úpravou je třeba podklad důkladně připravit.

Vlhký beton se musí nechat pořádně proschnout, přebrousit a zbavit lepidla či jiných nerovností. Praskliny a vydrolené části betonu musíte vyplnit opravnou hmotou a povrch zamést či vysát pomocí průmyslového vysavače. Až poté se můžete pustit do další práce.

Nivelační stěrku můžete nanést i na původní dlažbu

Pokud máte v místnostech starou dlažbu, kterou budete chtít nahradit novou podlahovou krytinou, nemusíte ji pracně bourat. Nivelační stěrka se dá totiž nanést i přímo na dlažbu. V takovém případě je třeba použít speciální typ penetrace, který je určený pro nesavé materiály. Takovou penetraci budete muset použít i na betonové podlahy opatřené nátěry nebo zbytky staré krytiny. Na běžnou suchou betonovou podlahu, která je savá, pak použijte standardní typ penetračního nátěru.

Jaké typy samonivelačních stěrek existují?

Pokud jste se rozhodli vyrovnat podlahu pomocí samonivelační stěrky, musíte vybrat vhodný typ. Na trhu narazíte na různé typy stěrek, které se liší zejména minimální a maximální tloušťkou. Pro vyrovnání drobných nerovností zvolte takový typ, který umožňuje vytvoření souvislé vrstvy už od 2 mm. Pro vyrovnání opravdu velkých nerovností pak musíte zvolit typ, který je předurčený pro vylití až do šířky 30 mm.

Některé typy stěrek schnou rychle, jiné pro vytvrzení potřebují 12 až 24 hodin. Konkrétní typ tak vybírejte podle toho, jak rychle potřebujete vytvořit pochozí vrstvu. Je-li pro vás rychlost rekonstrukce na prvním místě, zvolte rychleschnoucí samonivelační stěrky, které budou pochozí už po 3 hodinách od nanesení na podklad. V takovém případě však počítejte s vyšší pořizovací cenou.

Přidejte vodu a stavební hmotu dobře rozmíchejte

Základem úspěchu dokonalé nivelace podlahy je smíchání suché směsi se správným poměrem vody. Řiďte se pokyny napsanými na obalu a nikdy nepřidávejte více vody, než je uvedeno. Došlo by řídnutí směsi a sedimentaci těžších části sypké směsi. Po vytvrdnutí by pak mohla podlaha popraskat. Před vylitím nezapomeňte po obvodu konstrukce nalepit měkkou dilatační pásku, která si poradí s rozpínáním materiálu. Hmotu důkladně promíchejte pomocí elektrického míchadla.

Proces míchání ve třech fázích:

  • 3minutové míchání
  • 3minutový odpočinek hmoty
  • Krátké půlminutové promísení nivelační stěrky

S nivelační stěrkou pracujte rychle

Zejména v případě rychletuhnoucích nivelačních stěrek je důležité provádět lití a vyrovnání co nejrychleji, aby se jednotlivé části důkladně propojily. Po nalití připravené směsi z kyblíku hmotu rozetřete pomocí stěrky a pomocí ježka (válečku s trny) hmotu provzdušněte. Pokud budete pracovat rychle a pečlivě, vytvoří se souvislá vrstva bez viditelných vad a otlačků po ručním nářadí. Čím rychleji proces lití zvládnete, tím snížíte riziko rychlého zatuhnutí se stopami po válečku nebo viditelných přechodů stěrky z různých kbelíků.

Věříme, že to zvládnete lépe.

Poté, co nivelační stěrku nalijete na podlahu, musíte počkat na její zatuhnutí. Nesnažte se proces schnutí urychlovat a vyhněte se přímému působení slunečních paprsků. Pokud vyrovnáváte podlahu v domě či bytě s velkými okny, kam přes den proniká ostré sluneční světlo, provádějte nivelaci ve večerních hodinách.

Přečtěte si i další články z rubriky domácí dílna:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...