Toaleta není popelnice. Zamyslete se, co vše splachujete, a změňte své návyky

Dejte si pozor, co splachujete do WC. Poradíme, co do toalety nepatří

Dříve provedené průzkumy potvrdily, že spousta Čechů využívá toaletu jako odpadkový koš. Také občas do toaletní mísy hodíte i něco jiného, než toaletní papír? Pak zbystřete. Jednak vám hrozí riziko ucpání odpadů, jednak vytváříte velkou ekologickou stopu a životní prostředí dvakrát nešetříte. Přečtěte si, co byste do WC neměli vyhazovat, některé body vás možná překvapí.

Vlhčené ubrousky a papírové utěrky

Zatímco toaletní papír je vyrobený s ohledem na rychlý rozklad, a tak je vhodný pro splachování do WC, není tomu tak u vlhčených ubrousků a papírových utěrek či kapesníků. Vlhčené ubrousky se rozkládají velmi dlouho a mohou odpady spolehlivě ucpat. Vyráběný materiál totiž obsahuje plasty, které zajišťují pevnost materiálu.

Do toaletní mísy však nepatří ani papírové utěrky a kapesníky, které se na pohled velmi podobají strukturou i složením toaletnímu papíru. Ve vodě se však tak rychle nerozpustí, a tak mohou v potrubí vytvořit špunt a ucpat kanalizaci.

Čtěte také:

Pro čistou a zdravou toaletu je důležitý pravidelný úklid a desinfekce WC

Kam uložit nebo odvézt stavební suť a jiný stavební odpad

Drahé čisticí prostředky můžete doma nahradit octem i citronem

Nesplachujte vlhčené ubrousky, papírové utěrky a kapesníky ani tyčinky do učí

Ruličky od toaletního papíru

Zatímco toaletní papír můžeme do záchodu bez problémů spláchnout, neplatí to pro ruličky. Jsou vyrobené z tvrdého recyklovaného papíru, který se jen tak po kontaktu s vodou nerozloží a může způsobit ucpání trubek. Na trhu existují i speciální typy toaletních papíru se snadno rozložitelnými ruličkami, které splachovat můžete. Výběr je však omezený a také jsou zpravidla podstatně dražší.

Běžná rulička od toaletního papíru patří do směsného odpadu

Hygienické potřeby

Do toaletní mísy rozhodně nepatří žádné hygienické potřeby, ať už jde o dámské vložky, odličovací tampóny, pleny, zubní nitě nebo kondomy. Tyto předměty mohou ucpat kanalizaci a současně znečišťují životní prostředí.

Špinavá voda po mytí podlahy

Pokud bydlíte v panelovém domě, jinou možnost než splachovat špinavou vodu po mytí podlahy do WC mít asi nebudete. Bydlíte-li v přízemí, využijte technickou místnost a vodu vylijte do výlevky. Majitelé rodinných domů by však měli upřednostnit vylévání do kanalizace. Důvod je prostý – při mytí podlahy se v kbelíku často ocitnou i drobné kamínky, ostré úlomky nebo jiné předměty, který mohou povrch toaletní mísy narušit a poškrábat. Z ucpání toalety ale mít obavy nemusíte. Pro mytí podlah upřednostněte použití ekologických prostředků, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.

Potraviny

Spousta domácností vyhazuje zbytky jídla či prošlých potravin do toalety. Ve většině případů k ucpání toalety nedochází. Splachování jídla do záchodové mísy však krmíte hlodavce, především krysy, které se v kanalizačním systému mohou přemnožit a způsobit velké problémy. Splachováním potravin tak neohrožujete přímo sebe či svou domácnost, ale přispíváte k problému týkajícího se celého odpadního systému.

Tuky a oleje

Mastnota nepatří do záchodové mísy, ale ani do dřezu nebo umyvadla. Znečišťuje odpadní vodu a zanáší potrubí, na kterém se postupně nabaluje lepkavá vrstva, která zachycuje další nečistoty. Pokud oleje a tuky splachujete nebo vyléváte ve velkém, riziko ucpání kanalizace není zanedbatelné.

Splachujete olej z fritézy do WC? Riziko ucpání odpadů je značné

Co dalšího do záchodové mísy nepatří?

Výčet toho, co do WC nepatří, je opravdu dlouhý. Rozhodně nesplachujte léky, chemikálie, ropné produkty, textil, plasty, dřevo, nedopalky cigaret a dokonce ani zvířecí výkaly. Kromě vlastního biologického odpadu a toaletního papíru byste vlastně neměli splachovat nic jiného. Pokud se tím budete řídit, snížíte svou ekologickou stopu a předejdete problémům s ucpaných záchodem.

Přečtěte si i další související články:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...