Domácí čištění odpadů: Zaměřte se na sifony i podlahové žlaby a vpusti

Domácí čištění odpadů: Zaměřte se na sifony i podlahové žlaby a vpusti

Zdá se vám, že voda odtéká z umyvadla příliš dlouhou dobu a že se při sprchování na podlaze hromadí podstatně déle, než kdy dříve? Pak je nejvyšší čas pustit se do domácího čištění odpadů! Předejdete tak kompletnímu ucpání, které by vám přineslo zbytečné starosti a finanční výdaje. Odpady doporučujeme čistit pravidelně, a to i v případě, kdy je průtok vody dostatečný. Při čištění se přitom nezaměřujte jen na sifon u umyvadla, ale také na vanové sifony, podlahové žlaby nebo vpusti. I ty se mohou po nějaké době ucpat a způsobovat potíže s odtokem vody.

Odpady v koupelně se zanáší postupně

Kromě použité vody putuje do odpadního potrubí i spousta biologického odpadu, který se v kanalizaci hromadí a nabaluje se na sebe. Ve vaně, sprše nebo umyvadle se nejčastěji usazují zbytky vlasů, chlupů a vousů. Společně s tukem z kosmetiky, pracím práškem nebo jinými mastnotami vytváří v odpadech hmotu, která se usazuje na stěnách potrubí.

Známkou zanášejících se odpadů je postupné snižování průtoku vody, které se projevuje prodlužováním doby odtoku. V této chvíli je nejvyšší čas zasáhnout a pustit se do domácího čištění před tím, než dojde k ucpání. Pokud začnete problém řešit už v jeho zárodku, zpravidla si vystačíte s domácími čisticími prostředky, případně můžete jednou za čas preventivně sáhnout i po chemii.

ucpané odpady3

Než sáhnete po chemických přípravcích, vyzkoušejte jedlou sodu

Univerzální čisticím prostředkem, který využijete nejen při údržbě koupelny, ale také kuchyně, je jedlá soda. Spolehlivě zlikviduje nánosy mastnoty a zanesené odpadní trubky opět zprůchodní. I při čištění s jednou sodou byste však měli být opatrní, může totiž prskat. Doporučujeme při čištění používat gumové rukavice a případně i ochranné brýle.

Chcete pomocí jedlé sody vyčistit odpad rychle a o nic se dále nestarat? Pak do odpadu nasypte sklenici sody a přibližně minutu počkejte. Následně do kanalizace vlijte sklenici octa a nechejte 5 až 10 minut působit. Mezitím dejte vařit 1,5 litru vody, kterou odpady následně propláchněte. Pokud na čištění nepospícháte, můžete do odpadů nasypat sklenici jedlé sody a nechat ji působit přes noc. Až se ráno vzbudíte, jen sifon propláchněte šálkem octa a dvěma šálky teplé vody. Uvidíte, že problémy s odpady okamžitě zmizí. Místo jedlé sody můžete sáhnout i po komerčních ekologických přípravcích, například aktivátorech septiků nebo enzymatických čističích.

Čištění odpadů s využitím louhu

Při větším znečištění odpadů v koupelně budete muset sáhnout po silnějších, ale také agresivnějších prostředcích. Klasikou v oblasti čištění je louh (hydroxid sodný), který je na trhu prodávaný pod mnoha komerčními názvy. Postup použití je podobný jak při čištění odpadu sodou – hydroxid nasypete, necháte chvíli působit a zalijete horkou vodou. Při manipulaci s louhem buďte obezřetní a místnost dostatečně odvětrávejte.

Sifony čas od času demontujte a případně vyměňte za nové

Pojďme se zaměřit na konkrétní sanitární prvky, které vyžadují pravidelné čištění. Mastnotou, vlasy a vousy se pochopitelně nejčastěji zanáší umyvadlové sifony. Doporučujeme je jednou za čas demontovat, ručně vyčistit a zkontrolovat kvalitu těsnění. Staré sifony vyměňte za nové, které jsou zhotoveny z odolných materiálů a zajistí vám bezproblémový odtok po dlouhou dobu. Standardem jsou umyvadlové sifony z polypropylenu, které u nás vyrábí například břeclavská společnost Alcaplast. Vedle nich však naleznete v nabídce i sifony celokovové, které nejen že vypadají honosněji, ale také se snadněji čistí a vynikají větší odolností a životností. Nezapomeňte ani na domácí čištění odpadu u toaletních umývátek, van nebo sprchových vaniček.

Podlahový žlab – zdvojená zápachová uzávěra usnadní údržbu

Trendem moderních koupelen jsou bezvaničkové sprchové kouty, u kterých odtok vody zajišťuje podlahový žlab. Ani ten se neobejde bez pravidelného čištění. Žlaby jsou vybaveny roštem z nerezové oceli nebo jiného materiálu, který se dá demontovat. Odkryje se tak samotná část sifonu, která je bez problémů čistitelná – ručně, ekologicky i chemicky.

Náročnost čištění závisí i na konstrukci podlahového žlabu. Zatímco standardní žlaby jsou vybaveny jednou zápachovou uzávěrou, zmiňovaný výrobce Alcaplast vyvinul moderní podlahové žlaby se systémem 2 odtokových komor. Výsledkem je sifon se zdvojenou zápachovou uzávěrou, který umožňuje bezproblémové čištění obou komor, a to až po odpadní trubku. Pořídíte-li si tento typ žlabů, prodloužíte rozestupy mezi potřebným údržbovým čištěním až na dvojnásobek.

Žlab Alcaplast se systémem 2 odtokových komor se čistí jednoduše

Preventivní čištění odpadů v koupelně nepodceňujte. Chcete-li mít s údržbou co nejméně starostí, investujte do kvalitní sanitární techniky. Je vyrobená z odolných materiálů a zkonstruovaná s ohledem na co nejjednodušší čištění, které vám zabere jen pár minut.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...