Domácí solární elektrárna - jaké výhody přináší solární energie pro domácnosti?

Domácí solární elektrárna - jaké výhody přináší solární energie pro domácnosti?

Solární elektrárny se v současné době těší velké popularitě. Zákazníky lákají třeba na ekologickou nezávadnost, neboť při výrobě energie ze slunečního záření se do ovzduší nevypouštějí žádné emise. Pořízení domácí fotovoltaické elektrárny zní velmi lákavě. Slibuje totiž řadu výhod v čele s finanční úsporou či dlouhou životností solárních panelů. Za zmínku však stojí také několik nedostatků, které byste měli před investicí do fotovoltaiky pečlivě zvážit.

Jak funguje fotovoltaika na dům?

K přeměně slunečního záření na elektřinu se využívá tzv. fotovoltaický jev. Solární panel je tvořen fotovoltaickými články, které se skládají z polovodičových prvků. Tyto prvky jsou tvořeny dvěma typy polovodičů – anodou (P) a katodou (N). Zatímco v katodě se nachází přebytek elektronů, anoda se vyznačuje jejich nedostatkem. Rozhraní zmíněných polovodičů se nazývá PN přechod, jehož vlastností je propustnost elektronů pouze jedním směrem.

Jakmile foton slunečního záření dopadne na fotovoltaický článek, dochází uvnitř něj k fotoelektrickému jevu, při němž se z krystalové mřížky uvolňují elektrony. Ty se následně hromadí pouze v katodě, čímž mezi oběma polovodiči vzniká elektrické napětí.

Výhody solární energie pro domácnosti

Fotovoltaika na dům láká potenciální zákazníky na mnoho výhod. Mezi ty nejvýraznější bezpochyby patří finanční úspora. S pořízením solární elektrárny totiž získáte značnou nezávislost na dodavatelích elektřiny. Energie ze solárních panelů dokáže pokrýt až 60 % nákladů na ohřev vody, zatímco za vytápění můžete ušetřit přibližně 30 %. V součtu se jedná o nezanedbatelnou částku, která se ve vaší peněžence rozhodně neztratí.

solární energie pro domácnost je elekologickým zdrojem

Jak ušetřit? Pomohou dotace na fotovoltaiku

Na konto finanční návratnosti se však často ozývají pochybnosti, podle nichž je počáteční investice natolik vysoká, že se většině lidem zkrátka nevyplatí. Cena solární elektrárny je ve skutečnosti výrazně nižší, než se mnozí lidé domnívají. Nehledě na možnost požádat o dotaci z vládního programu Nová Zelená Úsporám, která se v případě fotovoltaiky pohybuje v rozmezí od 35 000 do 100 000 korun v závislosti na zvoleném typu systému.

Fotovoltaika – recenze: přehled výhod a nevýhod

Chytré technologie jsou v dnešní době běžnou součástí prakticky všech spotřebičů či zařízení v domě. Výjimkou není ani solární elektrárna, kterou můžete pohodlně ovládat přes aplikaci v chytrém telefonu či počítači. V porovnání s ostatními řešeními se navíc jedná o velmi tichý způsob výroby elektřiny, což oceníte nejen vy, ale také vaši sousedé.

fotovoltaika na dům funguje je vhodná pro novostavby

Solární elektrárna: bezpečný a ekologický zdroj energie pro domácnosti

Navzdory obavám ze vzniku požáru jsou solární panely velmi bezpečné. V minulosti skutečně došlo k několika vznícením, podle statistik jsou však většinou na vině nekvalitní rozvaděče, nikoliv samotné panely. Raději si proto před pořízením solární elektrárny nechejte zkontrolovat stav elektroinstalace.

Neměli bychom zapomínat ani na šetrnost vůči životnímu prostředí, která je důležitým faktorem pro rostoucí počet domácností. Solární panely pracují pouze se slunečním svitem, jiné palivo nepotřebují. Z toho plyne, že provoz solární elektrárny je plně ekologický. Podobně je na tom také výroba samotných fotovoltaických panelů, která v porovnání se zpracováním ropy či zemního plynu zatěžuje životní prostřední jen nepatrně.

domácí solární elektrárna poskytuje nemalé úspory

Domácí solární elektrárna pro každou střechu: pozor ale na staré domy i stín

Solární panely lze naistalovat prakticky na jakoukoliv střechu bez ohledu na její tvar či druh střešní krytiny, a to díky mnoha možnostem upevnění. Avšak v některých případech se neobejdete bez stavebních úprav, kvůli nimž se může pořízení solární elektrárny pořádně prodražit. Týká se to především starších domů, které mohou být ve špatném stavu a úprava střechy je nemalou investicí. V době stavby těchto domů se navíc s umístěním solárních panelů vůbec nepočítalo.

V některých případech se investice do solární elektrárny nevyplatí vůbec. Jedná se především o zastíněné stavby, v jejichž případě se výrazně snižuje účinnost solární energie. Stín obecně patří k největším nepřátelům fotovoltaiky, zastínění jediného panelu totiž může mít negativní vliv na zbytek solárního systému, pro který je klíčové rovnoměrné rozložení účinnosti mezi všechny solární panely.

V neprospěch solární elektrárny hovoří také rovníková poloha České republiky, která s sebou přináší značné teplotní výkyvy během ročních období a proměnlivé počasí, což má za následek kolísavou účinnost fotovoltaických panelů. Proto se před pořízením solární elektrárny raději poraďte s odborníky.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zatočte se zaschlými kapkami na skle sprchového koutu

Máte v koupelně sprchový kout a už vás přestávají bavit nevzhledné bílé skvrnky, které se tvoří po zaschnutí kapek vody? Poradíme vám, jak proti nim preventivně bojovat a jak je odstranit, když už se na skle sp...

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...