Domácí solární elektrárna - jaké výhody přináší solární energie pro domácnosti?

Domácí solární elektrárna - jaké výhody přináší solární energie pro domácnosti?

Solární elektrárny se v současné době těší velké popularitě. Zákazníky lákají třeba na ekologickou nezávadnost, neboť při výrobě energie ze slunečního záření se do ovzduší nevypouštějí žádné emise. Pořízení domácí fotovoltaické elektrárny zní velmi lákavě. Slibuje totiž řadu výhod v čele s finanční úsporou či dlouhou životností solárních panelů. Za zmínku však stojí také několik nedostatků, které byste měli před investicí do fotovoltaiky pečlivě zvážit.

Jak funguje fotovoltaika na dům?

K přeměně slunečního záření na elektřinu se využívá tzv. fotovoltaický jev. Solární panel je tvořen fotovoltaickými články, které se skládají z polovodičových prvků. Tyto prvky jsou tvořeny dvěma typy polovodičů – anodou (P) a katodou (N). Zatímco v katodě se nachází přebytek elektronů, anoda se vyznačuje jejich nedostatkem. Rozhraní zmíněných polovodičů se nazývá PN přechod, jehož vlastností je propustnost elektronů pouze jedním směrem.

Jakmile foton slunečního záření dopadne na fotovoltaický článek, dochází uvnitř něj k fotoelektrickému jevu, při němž se z krystalové mřížky uvolňují elektrony. Ty se následně hromadí pouze v katodě, čímž mezi oběma polovodiči vzniká elektrické napětí.

Výhody solární energie pro domácnosti

Fotovoltaika na dům láká potenciální zákazníky na mnoho výhod. Mezi ty nejvýraznější bezpochyby patří finanční úspora. S pořízením solární elektrárny totiž získáte značnou nezávislost na dodavatelích elektřiny. Energie ze solárních panelů dokáže pokrýt až 60 % nákladů na ohřev vody, zatímco za vytápění můžete ušetřit přibližně 30 %. V součtu se jedná o nezanedbatelnou částku, která se ve vaší peněžence rozhodně neztratí.

solární energie pro domácnost je elekologickým zdrojem

Jak ušetřit? Pomohou dotace na fotovoltaiku

Na konto finanční návratnosti se však často ozývají pochybnosti, podle nichž je počáteční investice natolik vysoká, že se většině lidem zkrátka nevyplatí. Cena solární elektrárny je ve skutečnosti výrazně nižší, než se mnozí lidé domnívají. Nehledě na možnost požádat o dotaci z vládního programu Nová Zelená Úsporám, která se v případě fotovoltaiky pohybuje v rozmezí od 35 000 do 100 000 korun v závislosti na zvoleném typu systému.

Fotovoltaika – recenze: přehled výhod a nevýhod

Chytré technologie jsou v dnešní době běžnou součástí prakticky všech spotřebičů či zařízení v domě. Výjimkou není ani solární elektrárna, kterou můžete pohodlně ovládat přes aplikaci v chytrém telefonu či počítači. V porovnání s ostatními řešeními se navíc jedná o velmi tichý způsob výroby elektřiny, což oceníte nejen vy, ale také vaši sousedé.

fotovoltaika na dům funguje je vhodná pro novostavby

Solární elektrárna: bezpečný a ekologický zdroj energie pro domácnosti

Navzdory obavám ze vzniku požáru jsou solární panely velmi bezpečné. V minulosti skutečně došlo k několika vznícením, podle statistik jsou však většinou na vině nekvalitní rozvaděče, nikoliv samotné panely. Raději si proto před pořízením solární elektrárny nechejte zkontrolovat stav elektroinstalace.

Neměli bychom zapomínat ani na šetrnost vůči životnímu prostředí, která je důležitým faktorem pro rostoucí počet domácností. Solární panely pracují pouze se slunečním svitem, jiné palivo nepotřebují. Z toho plyne, že provoz solární elektrárny je plně ekologický. Podobně je na tom také výroba samotných fotovoltaických panelů, která v porovnání se zpracováním ropy či zemního plynu zatěžuje životní prostřední jen nepatrně.

domácí solární elektrárna poskytuje nemalé úspory

Domácí solární elektrárna pro každou střechu: pozor ale na staré domy i stín

Solární panely lze naistalovat prakticky na jakoukoliv střechu bez ohledu na její tvar či druh střešní krytiny, a to díky mnoha možnostem upevnění. Avšak v některých případech se neobejdete bez stavebních úprav, kvůli nimž se může pořízení solární elektrárny pořádně prodražit. Týká se to především starších domů, které mohou být ve špatném stavu a úprava střechy je nemalou investicí. V době stavby těchto domů se navíc s umístěním solárních panelů vůbec nepočítalo.

V některých případech se investice do solární elektrárny nevyplatí vůbec. Jedná se především o zastíněné stavby, v jejichž případě se výrazně snižuje účinnost solární energie. Stín obecně patří k největším nepřátelům fotovoltaiky, zastínění jediného panelu totiž může mít negativní vliv na zbytek solárního systému, pro který je klíčové rovnoměrné rozložení účinnosti mezi všechny solární panely.

V neprospěch solární elektrárny hovoří také rovníková poloha České republiky, která s sebou přináší značné teplotní výkyvy během ročních období a proměnlivé počasí, což má za následek kolísavou účinnost fotovoltaických panelů. Proto se před pořízením solární elektrárny raději poraďte s odborníky.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...