Jak na správné a bezpečné umístění plynových zařízení

Jak na správné a bezpečné umístění plynových zařízení

Každý rok se z médií dozvídáme smutné zprávy o tom, jak plynové spotřebiče způsobily vážné újmy na zdraví i majetku. Problém však není v samotných plynových kotlech a dalších zařízeních na plyn. Ten spočívá zejména v zanedbání pravidelné kontroly a nedodržení postupu správného a bezpečného umísťování plynových zařízení. Proto jsme se rozhodli zaměřit se na problematiku bezpečného provozu plynových spotřebičů a sepsali jsme pro vás ta nejdůležitější pravidla, která byste měli rozhodně dodržovat.

Plynové spotřebiče se dělí do 3 základních kategorií

Při umísťování plynového spotřebiče musíte vždy zohlednit, jakým způsobem je řešen přívod spalovacího vzduchu a odvod spalin. Podle normy ČSN EN 1749 se plynové spotřebiče rozdělují do tří základních kategorií, a to A, B a C. U plynových spotřebičů typu A se přiváděný vzduch i odcházející spaliny nachází ve stejném prostoru, kde je zařízení nainstalované. Patří sem například plynové sporáky.

Kategorie B je charakteristická tím, že se vzduch přivádí z prostoru, kde je spotřebič nainstalovaný, spaliny se pak odvádí ven. Do této kategorie patří plynové kotle s atmosférickými hořáky, plynová průtoková čerpadla nebo některé typy topidel. Do poslední kategorie C spadají moderní plynové spotřebiče, u kterých je přívod vzduchu i odvod spalin řešen externě. Ty jsou nejbezpečnější. Patří sem například závěsné plynové kotle s přívodem vzduchu a odvodem spalin na fasádu, turbokotle či podokenní topidla na plyn.

plyn bezpečnost

Plynové spotřebiče z kategorie B jsou nejrizikovější

Z hlediska bezpečnosti považujeme za nejrizikovější ta plynová zařízení, která spadají do kategorie B. Obvykle se jedná o starší plynové kotle, u kterých hrozí zvýšené riziko úniku spalin a s tím i související riziko otravy plynem. Pokud taková zařízení doma používáte, zaměřte se na profesionální a pravidelnou údržbu a dodržování intervalů kontrol a revizí.

Základem bezpečného umístění plynového kotle a jiného zařízení kategorie B je dostatečný přívod vzduchu. Množství vzduchu dodávaného do místnosti, ve kterém je spotřebič umístěný, musí odpovídat odvodu spalin. V opačném případě totiž může dojít k podtlaku a spaliny začnou pronikat do interiéru.

Pozor na koupelny s utěsněnými dveřmi

Pokud starší plynový spotřebič umístíte do koupelny, nezapomeňte na dostatečný přívod vzduchu. Největším bezpečnostní rizikem z hlediska umístění jsou koupelny, ve kterých jsou okna a dveře velmi dobře utěsněny. Do místnosti se tak nemůže dostat dostatečné množství vzduchu, a tak začne docházet k podtlaku a postupnému pronikání spalin do místnosti.

Proto je třeba umístění plynového spotřebiče prokonzultovat s odborníkem, který v případě potřeby doporučí dodatečné větrání pomocí dveřních průduchů, větracích štěrbin nebo klapek. Energetická náročnost se zvýší jen nepatrně a možná rizika se minimalizují.

Dejte přednost moderním plynovým zařízením

Základem prevence při používání plynových topidel, kotlů a dalších spotřebičů je pravidelná modernizace a samozřejmě i kontroly a revize. Pokud máte plynový kotel už více než 10 let, měli byste zvážit pořízení nového, který bude bezpečnější a úspornější. Dnes se upřednostňují zejména kondenzační plynové kotle, které zajistí úsporné, a především bezpečné vytápění rodinných domů i bytů.

Mezi přední české dodavatele kotlů patří společnost ENBRA, která nám důležitost pravidelné údržby potvrzuje. Doporučuje právě pořízení moderních kondenzačních plynových kotlů, které využívají přívod vzduchu i odvod spalin vně objektu, a to buď do komína, nebo přes stěnu přímo ven.

Umístění plynového spotřebiče konzultujte s odborníky

Montáž nového plynového kotle byste si měli předem dobře promyslet a veškeré možnosti realizace konzultovat s odborníky. Zkušená instalatérská a plynařská firma by vám měla zajistit nejen montáž a uvedení kotle do provozu, ale měla by vám sama doporučit nejvhodnější místo pro montáž. Umísťování plynových zařízení z hlediska bezpečnosti se řídí přísnými pravidly a normami, které se rozhodně nevyplatí podceňovat.

Umístění plynového kotle

Ať už se rozhodnete pro pořízení jakéhokoliv zařízení, zjistěte si, do jaké kategorie spadá a jaká rizika jsou s ním spojená. Následně vyhledejte nejvhodnější místo pro montáž a poraďte se s odborníky, kteří vám s tím pomohou.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti

Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostup...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Čištění betonové dlažby: Jak odstranit olej a další nečistoty

Beton patří mezi porézní materiály. Proto se na jeho povrchu mohou snadno vytvořit nevzhledné mapy od mastnoty, potravin nebo třeba bláta. Zatímco při čištění keramické dlažby stačí povrch omýt teplou vodou, u ...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...